DAC a zdroje signálu

CD, SACD, DVD přehrávače, DAC převodníky, hudební servery, PC atd.
Odpovědět
Syd
Kontaktovat uživatele:

DAC a zdroje signálu

Příspěvek od Syd »

DAC
Já vím věčně propírané téma, ale přeci si neodpustím pár dotazů pro zkušené.
Jsem rozhodnut jít do DAC cena do 10t. Ruby2, TOPAZ SIGNATURE, FUBAR 4 Plus jsem
již zavrhl Ruby2 je lepší a již se dá sehnat levněji. Mám sestavu CA 640 CD a zesík
pak QLN SIGNATURE MONITOR a značkovou kabeláž.
1. Zdroj TV,MMC a tady je to co mě zajímá má to cenu mít extra DAC, když je zdroj LCD TV Sony (optika) a Xtreamer PRODIGY (koax)?
2.Je šance i na CA 640, CD-koax-DAC-cinch-zesíkCA-bedny zvednutí rozlišení zvuku při použití DAC?
3. Když je zdroj TV, MMC bude zvuk lepší než comp-HDMI-TV-cinch-zesík? Mě hlavně vadí ta deka, která je hozená při poslechu (comp-HDMI-TV-cinch-zesík) na bedny a plánuji koupit Xtreamer PRODIGY
(4. nevíte někdo jestli jde do Xtreamer PRODIGY „je tam tučňák Prodigi_Jádro” nainstalovat ext. USB zvukovku m2tech hiFace, nebo nejaka alternativa mmc pasivně chlazená, kam je možné nainstalovat ext. USB zvuk), i když mám v compu vodníka a tak je tichý a je v dosahu, PRODIGY nemá žadnej chladič... Jakej DAC od kohokol do 10t by jste kupovali. Díky moc lidi v pár řádkách rozepsat myslenky težké jest_Sydloch

MartinSt4
Kontaktovat uživatele:

Re: DAC a zdroje signálu

Příspěvek od MartinSt4 »

Syd píše:DAC
Já vím věčně propírané téma, ale přeci si neodpustím pár dotazů pro zkušené.
Jsem rozhodnut jít do DAC cena do 10t. Ruby2, TOPAZ SIGNATURE, FUBAR 4 Plus jsem
již zavrhl Ruby2 je lepší a již se dá sehnat levněji. Mám sestavu CA 640 CD a zesík
pak QLN SIGNATURE MONITOR a značkovou kabeláž.
1. Zdroj TV,MMC a tady je to co mě zajímá má to cenu mít extra DAC, když je zdroj LCD TV Sony (optika) a Xtreamer PRODIGY (koax)?
2.Je šance i na CA 640, CD-koax-DAC-cinch-zesíkCA-bedny zvednutí rozlišení zvuku při použití DAC?
3. Když je zdroj TV, MMC bude zvuk lepší než comp-HDMI-TV-cinch-zesík? Mě hlavně vadí ta deka, která je hozená při poslechu (comp-HDMI-TV-cinch-zesík) na bedny a plánuji koupit Xtreamer PRODIGY
(4. nevíte někdo jestli jde do Xtreamer PRODIGY „je tam tučňák Prodigi_Jádro” nainstalovat ext. USB zvukovku m2tech hiFace, nebo nejaka alternativa mmc pasivně chlazená, kam je možné nainstalovat ext. USB zvuk), i když mám v compu vodníka a tak je tichý a je v dosahu, PRODIGY nemá žadnej chladič... Jakej DAC od kohokol do 10t by jste kupovali. Díky moc lidi v pár řádkách rozepsat myslenky težké jest_Sydloch
Tohle asi není to pravé fórum, ale pokusím se odpovědět.
1. případě, že zdroj je TV nebo MMC je DAC přínosem, uvedené DACy jsou vždy lepší než ty v přístrojích.
2. jestli bude externí DAC lepší než v CA 640 nevím nemám zkušenost, myslím ale že bude +- stejný.
3. Propojení PC-HDMI-TV-zesilovač je podle mně nesmysl, když už tak obraz do TV přes HDMI, zvuk přes optiku do DACu pak do zesilovače, nebo aspoň přes analog z PC do zasilovače
4. Prodigi papírově vypadá dobře, ale dle reakcí na fórech jsou s ním problémy, myslím, že vyšel nový firmware, kde se to řeší. hiFace má oficiální ovladače pro Win nebo Mac, Prodigi běží na Linuxu nebo Androidu(močnost výběru) jina externí USB zvukovka asi nejde použít. Pokud mám DAC, tak stejně nemá smysl, výhodnější je použít optiku nebo koax, Prodigi má oba výstupy.
5. MMC je hlavně na filmy, nevím jak máš vyřešený multikanálový zvuk, uvedené DACy jsou stereo.
6. Pro tyto účely je vhodný DAC, který více vstupů, u vedeným bych přidal DacMagic a další

Dopuručil bych jiná fóra:
http://www.tvfreak.cz/forum/forumdisplay.php?f=42
http://forum.avmania.e15.cz/

Syd
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Syd »

Doplňuji:
Co jsem tak načetl na fórech tak je moc důležitý i zdroj od kterého přichází signál a (jitter na oscilátoru zdroje i dac DAC při rušení dojde k narušení nosných informací) to by znamenalo, že USB je lepší připojení, protože samotná DAC to má řešeno interně a má filtry je odrušena. Představuji si to tak, že v tv je převaděč na coax,oscilátor=elektronika pro odeslání zvuku, ale tato elektronika nevysílá dobrej signál na druhou stranu, přes koax k DAC (předpokládám, že to je nějaká obdoba streamu, když se tam mohou data ztratit ) a to znamená, že samotnej DAC to nezachrání, ano zvuk bude stejně daleko lepší protože ty informace, které dojdou budou převedeny kvalitně bez ruchu. DAC je stereo o to my jde, dobrej stereo zvuk jak na film tak hlavně na BR disky kde by byl zdroj mechanika, nebo Prodigi, kdybych to měl na hadru.Moc díky za názor_Sydloch

chemik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od chemik »

Otazka je jestli ten jitter uslysis.

Moje zkusenost je, ze na levnejsi sestave jako mam ja (OPPO 83, AA Verdi a XN125II ) neni slyset rozdil mezi USB, optikou a koax pripojenim. Zkousel jsem dva prevodniky CA Dacmagic a Carat Ruby II a nebyl tam rozdil v zapojeni ani se sluchatkama (Beyerdynamic 880) natoz pres zesilovac. Zkousel jsem USB z kompu (widle/linux), optika pres asynchronni Edirol UA-1EX, ruzne kvalitni a dlouhy opticky kabely, upsampling v kompu na 96kHz, upsampling puvodniho signalu az v prevodniku, koax z Oppicaka...no zadna vyznamna zmena - porad stejny zvuk. Nejvic detailu mi stejne dava analogovy vystup z OPPO 83. Mozna se ale soustredim na spatny nahravky. Jak se ten jitter projevuje ve zvuku, na cem je nejvic slyset?

Syd
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Syd »

Jde o to, že při jakémkoliv převodu vzniká (při špatném odrušení a použití nekv. osc. a obvodů) na oscilátoru jitter a to pak může být hodně slyšet i na levných sestavách, při přehrávání v PC je zase důležité použít správný driver pro zvukovku+externí hodiny, jakmile do zvuku zasahuje nějaký software (filtr,os) dochází k obrovské degradaci zvuku! Je jasné, že zaleží na celém řetězci i na kabelech a všech vnitřních cestách.

http://casea.eu/moduly.php?p=Sirius Synchro
http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.p ... &t=1095409
http://www.hifipassion.com/hifi/index.p ... 646&page=0

chemik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od chemik »

ja chapu jak vznika jitter, ale nikdy jsem ho neslysel. "Obrovska degradace zvuku" zni dost zasadne a mel by si toho vsimnout kazdy. Chtel jsem jen upozornit na to aby ses nezaseknul a neresil neco - co bys treba ani neslysel.

Je to jen muj nazor - nepopiram ze muzu byt hluchy, mit jitteru vzdorne zarizeni, nebo jen s nedostatecnym rozlisenim a nebo blbe posloucham spatne nahravky ;-)

Audio
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Audio »

Něco k jitteru,sice přes překladač,ale přece něco:
http://www.lessloss.com/page.html?id=33 ... ntslmn0ti1

chemik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od chemik »

Me zaujala diskuse zde, prispevek od Wavelength on Thu, 03/31/2011
http://www.computeraudiophile.com/conte ... d-solution

pokud jsem to pochopil dobre, tak pokud je asynchronni USB spravne implementovano a hodiny v DACu vporadku - nemel by byt s jitterem velky problem. Pak je asi zbytecne vytvaret retezec async. USB->SPDIF->DAC. Co na to mistni technici?

*offtopic* Trochu jsem se zabyval kontrolou mysleni a jeden z nejucinnejsich nastroju je strach. Pokud ve vas prodejce vyvola strach a nabidne reseni - no tezko odolate. Takze co neslysim neexistuje ale zaroven je treba zustat otevreny novym zkusenostem. Vedci tomu rikaji occamova britva ;-)

rrajnoha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od rrajnoha »

Zdravím.
Možná stojí za úvahu PC --> USB --> ARCAM rDAC --> zesilovač.
Takto to mám já a jsem spokojen.

Syd
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Syd »

chemik píše:ja chapu jak vznika jitter, ale nikdy jsem ho neslysel. "Obrovska degradace zvuku" zni dost zasadne a mel by si toho vsimnout kazdy. Chtel jsem jen upozornit na to aby ses nezaseknul a neresil neco - co bys treba ani neslysel.

Je to jen muj nazor - nepopiram ze muzu byt hluchy, mit jitteru vzdorne zarizeni, nebo jen s nedostatecnym rozlisenim a nebo blbe posloucham spatne nahravky ;-)

Ta degradace je myšlena v pc bez použití ASIO driverů, protože zásah OS do streamu je obrovsky degradující :). Jinak souhlas s tebou, nemusí to být slyšitelné, jde o celej řetězec.
Pro slušné nahrávky doporučuji https://www.hdtracks.com/index.php?file ... 3497936182
kde je ke stažení i 192/24 a slušně odvedená práce ve studiu.

Odpovědět