možnost nahrávání z digitálního rádia

CD, SACD, DVD přehrávače, DAC převodníky, hudební servery, PC atd.
Odpovědět
jv_2009
Příspěvky: 10
Registrován: 07 pro 2010 15:26
Kontaktovat uživatele:

možnost nahrávání z digitálního rádia

Příspěvek od jv_2009 »

Můžu se zeptat? Je cesta k získání kvalitních nahrávek jejich nahrávání z digitálního rádia - je to srovnatelné se záznamy na CD? Poslouchám hlavně klasiku, jde mi tedy hlavně o ČRo D-dur a Vltavu. Pokud by to smysl mělo, s jakým rozumným zařízením by bylo dobré začít?

Moc díky a omlouvám se za nepoučený dotaz...

jv

Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 1459
Registrován: 11 bře 2009 14:17
Kontaktovat uživatele:

Re: možnost nahrávání z digitálního rádia

Příspěvek od noaid »

Pokud jde o DVB-T - pozemní vysílání:
Jde to jednoduše pomocí nějaké karty či USB klíčenky pro příjem DVB-T televizního vysílání. K ní by měl být přiložen sw pro ovládání té karty. Existují na netu i free či placené sw pro příjem a nahrávání. Ten nejlépe USB přijímač je ale nutný.
Vysílání není srovnatelné s CD, jde o ztrátovou kompresi. Vltava se myslím vysílá s bitrate 192 kbit/s, D-dur 256 kbit/s a to v kodeku MPEG, což je takoví jednodušší empétrojka v průměrné kvalitě.
Tímto sw lze nahrávat samozřejmě i TV pořady tak jako kdysi na videorekordéru, a to i HD vysílání. Některé sw umí nahrávat dokonce i několik programů paralelně, pokud jsou vysílány na stejném multiplexu.

jv_2009
Příspěvky: 10
Registrován: 07 pro 2010 15:26
Kontaktovat uživatele:

Re: možnost nahrávání z digitálního rádia

Příspěvek od jv_2009 »

Něco podobného mám, nahrávám tím dětem večerníčky... Je to tedy tak, že i takovéhle tunery http://www.rotel.com/UK/products/index.htm?cat=27 zkrátka nic lepšího než ty "klíčenky" nezahrají?

jv

Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 1459
Registrován: 11 bře 2009 14:17
Kontaktovat uživatele:

Re: možnost nahrávání z digitálního rádia

Příspěvek od noaid »

DAB je úplně jiný systém než DVB-T, tam neznám bitrate, navíc je u nás myslím jen zkušební vysílání a jen v Praze nebo její části.
Pokud jde o FM vysílání, tak časy, kdy se to vysílalo analogově, jsou pryč. Teď se pro vysílání FM používá stream z DVB-T, tudíž to, co jsem psal výše.
Je v podstatě jedno, čím se to přehrává, samotný vstupní signál je nic moc. Porovnával jsem zvuk na svém aparátu ze dvou zdrojů - analog. výstup DVB-T přijímače Technisat Digipal 2 (asi 1000 Kč) a svůj velmi kvalitní FM tuner Sony SA3ES (v 90.letech 10000 Kč) - zvuk byl k nerozeznání, teoreticky by u toho Technisatu měly být lepší přeslechy mezi kanály díky digi vstupu.
Podle mne pro DVB-T či FM příjem nemá smysl to přehánět s kvalitou přijímače.

U vysílání DAB stav neznám. Měl jsem kdysi počátkem 90.let jeden přijímač pro příjem kabelového vysílání DAB, tehdy Kabel Plus (dnes UPC) vysílalo spoustu hudebních kanálu (bez reklam a keců, něco jako Valc dnes), to byla bomba, nahrával jsem na kazety do auta jak o život. Na kazetě se to jevilo jako z CD. Bohužel to pak pro nezájem klientů padlo.

Ještě oprava: ten audio kodek jak jsem psal výše není MPEG ale MPEG2.

jv_2009
Příspěvky: 10
Registrován: 07 pro 2010 15:26
Kontaktovat uživatele:

Re: možnost nahrávání z digitálního rádia

Příspěvek od jv_2009 »

Škoda škoda, občas se tam najdou moc pěkné nahrávky. Díky za odpověď!

jv

Uživatelský avatar
Ramones
Příspěvky: 1551
Registrován: 19 zář 2009 19:05
Kontaktovat uživatele:

Re: možnost nahrávání z digitálního rádia

Příspěvek od Ramones »

Kolego, promiň, o co ti vlastně jde?
Posloucháš celkem spokojeně svou oblíbenou muziku s tuneru, zvuk ti uši pravděpodobně netrhá, ale nenahraješ si ji jen proto, že to neodpovídá přesně formátu CD, což ti vysvětlil další kolega?...a přitom rozdíl ve zvuku možná ani nerozeznáš?
Pokud se ti ta hudba líbí, tak nahrávej *thumbs up*

jv_2009
Příspěvky: 10
Registrován: 07 pro 2010 15:26
Kontaktovat uživatele:

Re: možnost nahrávání z digitálního rádia

Příspěvek od jv_2009 »

Ale ne - poslouchám z CD a LP, rádio jen na cestách v autě. Ta otázka byla po tom jestli by stálo za to koupit tuner a sem tam si nějaký špek z rádia nahrát a vypálit na CD - šlo mi o to jestli je to kvalitativně s CD srovnat nebo ne (a podle toho případně koupit železo).

jv

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti