Atoll Upgrade

Co si doma sami stavíte, pájíte - reprobedny, zesilovače, gramofony atd.
Odpovědět
Vit
Kontaktovat uživatele:

Atoll Upgrade

Příspěvek od Vit »

Tak po roce jsem se dostal k tomu provést doporučovaný upgrade mé amplifikace Atoll.
Upgrade bude Atoll PR 100 preamp a dva koncáky Atoll AM 100.

Upgrade ani MOD není z mé hlavy, ale je masivně doporučován přímo na diskuzním fóru Atoll případně na dalších diskuzních fórech a francouzských DIY webech (ať žije Google translate!).

Upgrade spočívá ve:
1) výměně diod
2) zvýšení filtrační kapacity napájení před regulací
3) výměně elyt vstupních kondíků za svitkové (G2 už má od výroby)
4) bypass všech elytů svitkovými kondíky

Jako diody pro všechna zařízení jsem vybral BYW29-200, nahradí laciný můstek v AM-100 a diody v PR100. Diody v pouzdře TO-220 mají pro jistotu základní chladiče (3 Kč/ks), zdroj: GES.cz, GMe.cz

Z PR100 se přidáním dvou kondenzátorů stane rázem PR-200 (jiný rozdíl jsem nenašel), sloty jsou použitelné, ale je potřeba udělat paralelní zapojení k již instalovaným
Použité kondenzátory: BC Components série 156, 6800uF/63V (totožné, co jsou od výrobce), zdroj: farnell.com
Bypass velkých elytů je proveden Wima MKS4 0,68uF/100V (farnell nebo ges/gme)
Bypass malých elytů v diskrétní regulační sekci je proveden Wima MKS2 0,47/100V (farnell nebo ges/gme)
Signálové decoupling kondenzátory jsou mé oblíbené Obbligato Copper 10uF/630V (www.diyhifisupply.com)
Použitý drát je silně stříbřené laboratorní lanko z mědi s vysokou čistotou, izolace je teflon, krouceny vždy v páru nebo více. Koupen na farnell.com, použit je i pro vedení k reproterminálům (místo původního měděného vlásku).
2b) AM100 má také zdvojnásobenou filtrační kapacitu, použita byla samotná PCB (chemicky přerušeny spoje), které AM-100 nepoužívá a každý kondenzátor má paralelně druhý i s bypassem. Vše ostatní je totožné s postupem použitým v PR100.

Celá operace vyžaduje zahoření svitkových Obbligato v rozsahu cca. 50-100 hodin, na což jsem byl už z minulých aplikací s Obbligato připraven.

Výsledný efekt:
- celková dynamika amplifikace ožila a to výrazně
- přibyl plankton zejména v akustických nahrávkách, slyšitelný obvykle jen přes sluchátka, detaily
- u hůře nagrabovaných nahrávek jsou slyšet mini-lupance, které jsem předtím postřehl vždy jen přes sluchátka
- řekl bych, že je větší prostor než dříve

Náklady na součástky: cca. 4000 Kč
Náklady na upgrade (práce): 2000 Kč
Díky Petrovi za výborně odvedenou práci.

Fotoalbum zde:
http://grossmann.rajce.idnes.cz/Atoll/

PR 100 zespodu:
Obrázek
PR 100 horní pohled:
Obrázek
AM 100 spodek:
Obrázek
AM 100 vrch:
Obrázek

Svensound
Kontaktovat uživatele:

Re: Atoll Upgrade

Příspěvek od Svensound »

Jste šikulové!! *thumbs up*

lachim
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od lachim »

vit

opět smekám klobouk!
závidím odvahu a schopnosti.

PMA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PMA »

Co jsou ty dlouhé dráty přes PCB?

Vit
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vit »

Díky, díky.

Dráty jsou "laboratorní" silně stříbřené měděné lanko 7x0,2mm , izolace teflon, z farnellu (GLOBAL MEASUREMENT AND CONTROL).
Na signál jsem původně zvažoval něco jiného, ale pak jsem se na to vyprdnul.

PMA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PMA »

Měl jsem na mysli co vedou (signál, návraty od kondenzátorů do zemí atd.) - na co tam jsou.

BVa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BVa »

Paralelne pripojé ďaľšie elyty zdroja, pod vstupom a rozkmitom konca, je to vidieť z obrázkov."Upgrade".. Horšie už to nejde...
BVaudio, výroba a predaj

Vit
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vit »

Ách so. Dráty vedou paralelně zapojené kondenzátory 6800uF a dále pak vstupní filtrační kondíky z PCB do obbligato.

Není to úplně ideální řešení, asi nikdo při smyslech by takhle pcb nenavrhnul, ale v čem konkrétně je to "nejhorší"? Vyzařování EMI? Zemnící smyčka tam žádná není, brum 0, šum -10 proti původnímu. Chápu BVa a PMA jako top-vývojáře, takže názor sem! *klanimse*

Přínos tam slyšitelné dle mého bezesporu je, rozhodně to ničemu slyšitelně neublížilo.

(ať se dozvím cokoliv, budu za to rád)

BVa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BVa »

Nabíjacie a vybíjacie prúdy elytov, veľká plocha slučky , to všetko vyžaruje zmes násobkov 100Hz a harmonických signálu (odber len v jednej polvlne, B/AB trieda) do vstupných obvodov konca. Skreslenia a intermodulácie to 100% výrazne zhorší, možno sú to tie počuteľné detaily..Bez merania takéto pokusy nikam nevedú. Keby boli tie dráty k elytom skrútené, minimalizovať plochu tej slučky, bolo by to o niečo lepšie, ale aj tak..Navyše tie pridané elyty sú medzi spojmi od vstupov k prepínaču, dráty tieto spoje tesne križujú, takže rušenia sa "importujú" aj priamo do vstupných obvodov.Radšej tie pôvodné elyty (6G8?) nahradiť kapacitou 10G alebo 15G, čo sa zmestí na výšku, zdá sa že miesto tam je.
BVaudio, výroba a predaj

Vit
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vit »

Díky moc za odpověď a vysvětlení.

Uchometricky jsem nicméně takto více spokojen. Možná by shodně pomohl jen upgrade diod a vstupních kondíků + bypass elytů svitky.

Větší kondenzátory od BC se tam žel nevejdou (výška), proto zřejmě všichni volí tuto rizikovou cestu. Leda vyměnit výrobce za třeba Panasonic či Nichicon, Rubycon apod. Snap-in rozteč zůstává stejná, ale tyhle BCčka jsou nějaké oblíbené... že by nostalgie výrobců po Philipsu? *sunglases*

Odpovědět