Behringer SRC2496 Upgrade

Co si doma sami stavíte, pájíte - reprobedny, zesilovače, gramofony atd.
Odpovědět
Vit
Kontaktovat uživatele:

Behringer SRC2496 Upgrade

Příspěvek od Vit »

Tak jsem neodolal a rozhodl se pro lehký tuning upsampleru a DACu v jednom balení, Behringer SRC2496.

Úprava: výměna filtračních kondíků ve zdroji za low-esr Panasonic FM, výměna diod za Schottky, výměna kondíků po desce (i decoupling, což je malý prohřešek) za OSCON, výměna operačních zesilovačů ve výstupní části DACu za Burr Brown OPA2604 které jsou vhodné k nápravě sterilního projevu neutrálního AKM4393.

Lepší varianta modu by byla zcela obejít analogovou sekci pomocí přímého výstupu DACu ven přes kvalitní MKP kondík (SCR KP, Wima MKP10, Vishay MKP1839, Obbligato...) do cinche resp dvěmi /+ i -/ do XLR. Pak by nebylo potřeba ani tolik OSCONů a tři operáky. Alternativně lze jako decoupling kondíky použít některé z MKP uvedených místo OSCON elytů (jsou to tuším vždy tři na výstupu a tři na vstupu, ale ruku do ohně bych za to nedal, schéma nemaje). Další doporučovaný upgrade je výměna obou hodin se samostatným zdrojem, to zatím neřeším, i když věřím že by přineslo také velký pokrok. Lze instalovat libovolný modul se shodným taktem (liší se dle revize behringeru, lépe otevřít a podívat se)

Materiál:
2 x Panasonic FM 1000uF/35V
1 x Panasonic FM 1500uF/35V (doporučuji zde 2200uF/25v, ale nebyl zrovna skladem)
6 x schottky 11DQ10
10 x OSCON SH 47uF/16V
10 x OSCON SH 15uF/20V
1 x OSCON SH 4,7uF/25V
1 x OSCON SH 2,2uF/16V
2 x OSCON SH 1,5uF/25V
3 x OPA2604 SOIC provedení
1 x síťový filtr IEC, 2 x 6mH, kompenzované další tlumivkou (sám nepotřebuji, ale asi upgradovaný boxík posunu dál jako dobrý low-cost dac, pak se integrovaný filtr hodí)
Vše snadno dostupné na Farnell.com. Místo 15uF můžete dát 10uF-22uF možná i 33uF. V PSX mám místo 10uF 470uF OSCON a fachá to (snad i lépe).
Sérii OSCON SH jsem vybral kvůli výhodné ceně (akce na Farnellu), jinak preferuji SP (nižší ESR). SH má výhodu vysoké životnosti a zátěže až do nominální hodnoty (přes pár kondíků teče 15V)

Cena Behringeru: 3.300-5.500 dle dostupnosti a prodejce
Cena součástek: cca. 1.200 Kč
Cena upgrade: cca. 1.000 Kč

Cíl: laciný dobře hrající DAC nebo laciný a cosi dělající upsampler pro moje lampizované Buffalo.

Upgrade bude hotov tento týden, tak dám vědět.

Vit
Kontaktovat uživatele:

Re: Behringer SRC2496 Upgrade

Příspěvek od Vit »

První dojmy po výše uvedeném upgrade, zatím sluchátkový poslech (AKG 701 přes ATOLL PR100):

Musím si to pochválit! Hraje to super, pražakom nabízím k půjčení a otestování! Zapnutí up-samplingu je nyní jednoznačně slyšitelný přínos, vše se zjemní, přibudou detaily, prostor atp. - a hlavně se to tak nějak prohřeje, zkapalní to... pěkné. Až se mi vrátí lampizované buffalo z ozdravné kůry, porovnám.

Těžko říct, co by s výsledným zvukem udělala lampizace jako zde: http://www.lampizator.eu/LAMPIZATOR/TRA ... inger.html
nebo případný upgrade hodin!

Rozhodně žhavý a cenový TIP pro DIY smolíky! (asi si bych si měl dát do klejmu smolíček pacholíček :o )

Jediná vada na kráse je fakt příšerný LED projev ve stylu vietnamské elektroniky 90 let (taková barevná hudba, tolik blikajících LEDek pohromadě jsem doma ještě neměl, vyloženě se to vedle minimalistických atollů vyjímá :roll: )

Vit
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vit »

Poslech na bednách potvrdil vynikající zvuk tohoto up-sampling DACu. Po této snadné modifikaci hraje opravdu velmi dobře, použité OPA2604 se zvukově mírně blíží lampám při zachování dobrého detailu a ještě nerozplizlých basů. Obecně AKM mají spíš sterilní, strojový zvuk a příliš neutrální opamp (např. LM4562) to spíš zhoršuje, proto např. Audiotrak do svých Gold a limited edicí dává 2 x BB OPA2134 a 1 x BB OPA2604. Vnitřní up-sampling zní slyšitelně lépe než softwarový z Foobaru. Jako zvukově neutrálnější, ale stále přijatelnou alternativu bych viděl op ampy AD8066 nebo lépe AD8620 (zprostředkovaná zkušenost z Audiotrak H2 s AKM4396).

Cenový tip!!! (ale ty diody jsou fakt hnus *fnuk* )

Cena Behringeru: 3.300-5.500 (www.muziker.cz)
Cena součástek mého modu: 1.000 Kč (cz.farnell.com)
Cena upgrade (může se lišit): 500-1000 Kč (elektroopravna fungující s SMD, typicky mobilní telefony)
Redukce XLR-RCA: 200 Kč nebo kabel XLR-RCA (či XLR-XLR, pokud máte symetriku v preampu či zesáku) - www.prodance.cz

Jedinou nevýhodou mého novějšího typu je výrazně horší připravenost na případný lepší mod formou bypassu celé analogové sekce buď pomocí Sowter transformátoru, kvalitních foliových kondíků nebo lampové či diskrétní sekce.

Dokument o lampizaci tohoto dacu na tradiční stránce: http://www.lampizator.eu/LAMPIZATOR/TRA ... inger.html

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Protože ve svém racku mám dokonce dva (!) tolik nenáviděné Behringery Obrázek , přidám výsledky ještě jedné úpravy, která je zde popisována jako možná a tou je zjednodušení výstupů Uliho, respektive vynechání posledních 3 IO a převedení XLR na cinch. Úprava je popsána zde a zde, je velice jednoduchá a podle diskuse na diyAudio 301 stran ! je to z hlediska kvality výsledného zvuku Behringerů ta zásadní a lehce proveditelná.
Mně tuto úpravu dělal náš člen pan Milan Tůma, kterému tímto děkuji, protože zvuk takto upravené DCX se posunul skutečně o hodně dál a to jej srovnávám se zvukem Lynx One, kterou v PC též mám. Jak píši, mám tuto úpravu na DCX, ale prakticky stejně je realizovatelná jak na SRC2496, tak DEQ2496, kterou upravenu nemám. Jedu totiž vše, co mám uloženo na HDD ve FLACu pomocí cPlay rovnou 24/96 digi výstupem Lynx One do DEQ a odtud do DCX a jsem totálně spokojen. *hura*

Odpovědět