Čím měřit naše výtvory (zesilovače)

Co si doma sami stavíte, pájíte - reprobedny, zesilovače, gramofony atd.
Odpovědět
TAB
Kontaktovat uživatele:

Čím měřit naše výtvory (zesilovače)

Příspěvek od TAB »

Rád bych poprosil o radu a rozběhnutí diskuse s již některými zkušenými měřiči :) Mám již nějakou dobu starší nádobíčko s kterým měřím. Tím je analogový osciloskop 2x 20MHz, nf sinusový generátor se zkreslením 0,01% 10Hz-1MHz a nf zkresloměr který dokáže měřit do 0,01% THD. Mě jde o to co nového pořídit za rozumné peníze abych mohl naměřené údaje prezentovat a ukládat na PC a také abych ve své dílně ušetřil místo na stalo, protože osciloskop a měřič zkreslení je dost velký...

panda
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím měřit naše výtvory (zesilovače)

Příspěvek od panda »

Velmi stručně, digitální osciloskop, dají se sehnat už okolo 10 tisíc.
Pro měření THD a řady jiných věcí zvukovka v PC. Spektrální analýza výrazně rozšiřuje možnosti vyhodnocení.
Kvalita měření a možnosti souvisí s cenou zvukovky, něco se dá naměřit i s obyčejným Soundblastrem.
Vyšší kategorie jsou ESI Julia a EMU1212, nejlepší je LYNX, ale to už je pálka. Pro první pokusy sw. ARTA.
Opatrnost při volbě externí karty připojené přes USB, mohou s tím být potíže.
Omlouvám se, že zmiňuji konkurenci, ale dost informací se dá nalézt na slovanetu. :oops:

TAB
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím měřit naše výtvory (zesilovače)

Příspěvek od TAB »

Ještě jsem měl asi upřesnit co chci taky měřit.

Tedy mě zajím asi to základní:
1) Frekvenční přenos
2) celkové zkreslení THD
3) damping faktor
4) stabilita (při obdélníkové průběhu)

Vím, že na slovanetu je hodně měřičů :D Založil jsme to vlákno, protože někdy na netu toho je až tolik, že by mi z toho hlava praskla a mě zajímají především konkrétn zkušenosti. Třeba koupil jsem si tento osciloskop nebo grafickou kartu, měřím s tím to či ono a výsledky jsou takové to a jsem spokojen či nespokojen :)

Už před lety jsem koukal na generátory kmitočtu a digitální osciloskopy. Jenže to bylo pořád v takovém stadiu, že na digitálním osciloskopu vypadal sinusovka jak schody z 1bitového převodníku :D Ted je situace už trochu lepší a ta k mám roupy. U generátoru kmitočtu to pořád není moc růžové. Jak mám měřit když ten generátor má v datasheetu zkreslení sinusovky menší jak 1%? To moje stará tesla má tuším 0,1%.

Jinak předem se omlouvám za možná laické dotazy ale jsem tak trochu v tomto směru nepolíbený. Nikdy jsem nebyl velký měřič.

Líbí se mi tyto osciloskopy:
http://www.gme.cz/osciloskopy-digitalni ... -p720-093/
http://www.gme.cz/osciloskopy-digitalni ... -p720-087/

S tou spektrální analýzou a zvukovkami nemám vůbec zkušenosti. Třeba jaký software pak k tomu pořídit, jak přesné je takové měření přes zvukovku?

Díky za rady.

Odpovědět