DIY- gramofon + ramínko

Co si doma sami stavíte, pájíte - reprobedny, zesilovače, gramofony atd.
Odpovědět
pepa4
Kontaktovat uživatele:

DIY- gramofon + ramínko

Příspěvek od pepa4 »

Zdravím :),

už rok přemýšlím, že bych si udělal gramofon, původně jsem tu myšlenku zavrhnul, ale teď jsem si řekl, že to zkusím.

Představa je taková Obrázek

Hliníkové trubky vyleštěné do vysokého lesku, vyplněné betonem, polymerbetonem a nebo jen vysypané pískem. Ramínko vlastní výroby s přenoskou at95e. Motorek použiju z nějakého starého gramofonu i s elektronikou, talíř (alu odlitek) mám koupený včetně ložiska je z nějakého starého gramce pozdějí hodím fota. Pokud se vše povede, tak udělám nový talíř hliníkový podle vzoru viz. nahoře.

Zatím jsem se pustil do ramínka, je to takový první prototyp s golfovým míčkem, silikonem a uhlíkovou trubkou. Postavil jsem si 3D tiskárnu, kterou jsem využil na výrobu prototypu, pokud se ramínko osvědčí, tak ho udělám hliníkové. Závaží bude jiné na fotce je místo něj nasunuté provizorně lineární ložisko.

Fotky jsou zde http://josefpeska4.rajce.idnes.cz/Gramofon_raminko

kareladam87
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY- gramofon + ramínko

Příspěvek od kareladam87 »

Ahoj, v současnosti taky stavím gramofon. Talíř mám udělaný z brusného kotouče, tak kdyby jsi chtěl doplnit ten betonový vzhled a základ ostatních věcí, mám tu jeden šedý kotouč 300/50/76 navíc ;-)

To ramínko je celkem masakr, ja budu dělat klasické, u tady těchto unipivot? nějak nechápu jak je resen treba antiskating a celkove to vyvažovat je asi sranda.
Přeji hodně zdaru!

sagitarius
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sagitarius »

Antiskating je řešen u těhle potvor zkroucením těch závěsů. Většinou se to řeší tak, že ty dvě nitě na kterých visí rameno vedou do nějakého otočného závěsu, kterým můžeš točit a zkroutit je víc, nebo míň a tak nastavovat antiskating.

Prospero
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Prospero »

Tvuj popis neni úplne správný.

Lozisko jednobodového (unipivotního) raménka na zadných nitích nevisi.
Skládá se z hrotu a pánvicky (zvonu), do které(ho) tento (hrot) zespoda “zapadá”. Antiskating u nich funguje stejne jako u kardanického loziska, tedy pres protizávazícko.
(Znám ale jednoho majitele raménea “VPI”, který opravdu protizávazí nepouzívá a resí to pomocí zakroucení signálových kablíku, které vycházejí vzadu z loziska. :) )

Systém, který popisujes ty, se pouzívá u magneticky ulozených ramének, napr. Clearaudio “Verify”, “Clarify” a “Magnify” (tam se ale nekroutí nite ale lanko) nebo u raménka “Well Tempered” pouzívajícího namísto loziska golfový mícek, ponorený do silikonového oleje. Tam jsou opravdu nite (vlasce).

;)

ma1ko
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od ma1ko »

Tvůj popis taky není správný!
Je jedno jestli to visí na níti, drátu, lanku, struně nebo něčem jiném a nebo je to posazeno na hrotu. Pořád se jedné o unipivot. Sagitarius to odpověděl správně - dotaz byl na klon ramínka Well Tempered.

Prospero
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Prospero »

Prospero píše:......u raménka “Well Tempered” pouzívajícího namísto loziska golfový mícek, ponorený do silikonového oleje. Tam jsou opravdu nite (vlasce).

;)
I ty čitat znaješ? :mrgreen:

(zapomel jsem tam napsat slovíčko JEN... :) )

Prospero
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Prospero »

ma1ko píše:...Je jedno jestli to visí na níti, drátu, lanku, struně nebo něčem jiném a nebo je to posazeno na hrotu. Pořád se jedné o unipivot...
Jedno to není.

Ramenko “Well Tempered” neni unipivotní, ale bezpivotní! :P

http://www.stereophile.com/tonearms/485 ... fKf9RSQ.97

(Druhý odstavec pod nákresem konstrukce.)

To jen pro úplnost, ;)

Odpovědět