DIY gramopolice a její osvětlení elektronkou

Co si doma sami stavíte, pájíte - reprobedny, zesilovače, gramofony atd.
efičák
Kontaktovat uživatele:

DIY gramopolice a její osvětlení elektronkou

Příspěvek od efičák »

Ahoj lidi.
Představuji si žhavé světlo elektronky v DIY polici s poklopem z plexiskla.
Děti jsou zaujaty tím srandovním složitým kolotočem a proto přijde pod zámek.
Kamarád Křeček, mi nabídl realizaci společně se svým kusem. Provedení masivní dřevo a plexi kryt se zámkem.

V vláknu KR Audio měl Křeček dotaz:

"
Re: KR audio

Odeslatod Křeček v 10 bře 2009 16:08
*offtopic*
Tý jó, ty velké lampy vypadají famózně!
Tohle by se mi hrozně líbilo jako tlumené osvětlení pod poklop ke gramofonu
Nemáte někdo představu, jak hodně to svítí a hlavně hřeje? Popř. jaký proud to potřebuje (střídavý/stejnosměrný, 12/220, kolik Watů, atd.). Nedělám si srandu, fakt mě to zajímá."

No a Křekovi nikdo neodpověděl. Proč, to je otázka pro "zpětnou vazbu" od Vás.
Osobně se domnívám, že se bojíte jeho zlomyslného smyslu pro humor. :x

Jasně že nejlepší je diodové, anebo žárovkové světlo, ale znáte autosubjektivní romantiky.
Když je phono Manley nedostupné, stačí alepoň tento neškodný kýč ala Vincent.
Doporučte prosím hodně svítivou elektronku, pokud možno napájenou 12-16V externím trafem?
Mám ECC-82. Ty téměř nesvítí. O ECC-83 Tesla vím, že svítí hodně, ale to je plýtvání raritními drahokamy.
Stačí i ne audio. Například filtrační.
Pište prosím bastlíři. A Vy, introverti prosím na mail, nebo (ss) dole v liště.
Takové teplé analogové psychošidítko. To víte podvědomí a nevědomí, rodinný krb, Výmarský ohař u nohou, Bentley ozvučený Naimem v garáži, děti na Oxfordu. ;)

petrL
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY gramopolice a její osvětlení elektronkou

Příspěvek od petrL »

*headbang* Ecc83 svítí hodně? Tak tam přidělej nějakou jetou. Filtrační neznám, ale nejvíc svítí (a topí) výkonové. Kam já to píšu... *headbang*

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Efičáku, tohle snad nemyslíš vážně ... :lol: *hura* *klanimse*

Paul
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Paul »

Aleska - je to super,aspoň se po dlouhé době můžeme od srdce zasmát.Hlavně,jestli to dotáhnou do konce. *hura* Dosti už bylo výpadů.

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Tohle bude nějaká ještě nepopsaná odnož běžně rozšířené choroby Audiophilosa Neurosa mezi námi. Pravděpodobně se cestou k nám zbloudila na jednu z Cimermannových slepých uliček, že tak dlouho trvalo, než k nám dospěla. Již jen očekávám, že nakonec se z toho vyklube jedna z odnoží "barevné hudby", tentokráte nejen Hi-Fi, ale i High-End. Doporučuji použít ale "magické oko", je esteticky výhodnější s větším jasem, bohužel ne teple zbarveným. *palec*

Renown
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Renown »

Kdybych Vás neznal (Efičák a Křeček), tak bych řekl, že jedete v toluenu nebo něčem podobném.

Elektronka nemůže osvítit žádný rack. *headbang*
Žhavící příkon některých, zvláště výkonových, elektronek je sice poměrně značný, ale nevyužívá se k tomu aby osvítilo okolí, ale výhradně k tomu aby nahřálo katodový materiál a umožnilo mu tak emitovat elektrony. Proto je ono žhavící vlákno ukryto v niklové trubičce na které je nanesena emisní vrstva a tak nesvítí tak, jak by se Vám hodilo.

Některé vysílací lampy mají žhavící příkon i přes 1 kW, což Vám sice částečně vytopí byt, ale ani tak to neosvítí rack, nehledě k velikosti takové elektronky.

Rozhodně doporučuji vycházku na čerstvém vzduchu - přijdete na jiné myšlenky.

BVa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BVa »

Niektoré lampy svietia výdatne, len to nie je vidieť, napr.niečo z rentgenu... *2thumbsup*
BVaudio, výroba a predaj

Křeček
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Křeček »

Přátelé,

co je na tom tak směšného? Highendoví výrobci dělají ve jménu efektního designu mnohem větší zvěrstva a ještě jim za to královsky platíme. Od začátku jasně říkám, že lampy tam mají být pouze jako krásné dekorativní osvětlení, ne jako osvětlení racku/pokoje. Elektronky mi ke gramofonu tak nějak pocitově sedí – analogový kruh se uzavírá.

…pozdraveno budiž světlo,
světlo ve tmě svítí,
tma je nepohltí…

Elektronky jsou krásné samy o sobě, natož rudě žhnoucí. Jejich blahodárné světlo udělá dobře našim citlivým nervům, v podvědomí zasunutým pohanským ohňovým rituálům. Poetické odpoledně/večer, léčivé katodové proudy, borový zaváněl háj … Již samotný oblý, špičkou zakončený tvar elektronky, dává vzpomenout skrytým půvabům Paní Správcové…

Samozřejmě - jsem možná střelený staromilec, ale nejsem sebevrah. Proto pouze, lze-li to napájet cca 12V z adaptéru. Místo posměšku bych moc poprosil elektro znalé o pár konkrétních typů. Má to svítit, ale ne moc, hřát též jenom přiměřeně, taková normální princezna Koloběžka. Asi takto :
Obrázek

PS : Až uvidíte výsledek - on Vás přejde smích. Hlavně vlastníka toho Holbornu, až do základy gramofonu taky navrtám otvor pro jednu patici. :D

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

To Křeček : To je ale vynikající námět na DIY ! Když na 12 V, tak navrhuji použít již použité elektronky, opatrně u patice uříznout, zabastlit LED diodu teplé, hřející barvy
a je to !
Bude to bezpečné, za pár fufňů (jiná to verze Capouchových "jásátek") a bude to brát řádově několik málo watů. To by bylo, abychom si nepomohli.

Křeček
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Křeček »

Aleška
Tak to ne *taktone* !!!
Syntetické nahrážky, virtuální vztahy. Margarín místo másla, cybernsex místo živé víly.
Díky, nechci. Radši mi pořaď, čím je krmena ta elektronka.

agavel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od agavel »

Kluci, jestli vám stačí vlákno, které žhne, tak tam dejte čirou svíčkovou žárovku na patici E14. Pořiďte si regulaci podobnou, jako je na vypínači. Bude vám to teple žhnout a když budete trochu chtít, tak ne jen v noci, ale i vedne. Stačí pustit více proudu. Takové efektní žárovičky se dají sehnat v Hornbachu, Baumaxu a když to nepůjde jinak, tak se dá ohlídnout i v OBI ;)

Křeček
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Křeček »

*headbang* *headbang* *headbang*
Vy jste jak Asiati. Chceš ťaj? Ne, chci maso. Mašo neni, chceš ťaj?
Já nechci tipy, čím to nahradit! Já tam chci dát SKUTEČNOU elektronku.
Ještě by se mi líbílo napojit to na výstup z přenosky. Hudební forte - intenzivní žár, piano - lehounké žhnutí.
Vymyslet tak nějaký převodník ala grafický ekvalizér. Samozřejmě - nepoškodit přitom signál, nespálit přenosku i phono...

Mih
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mih »

Elektronky mají žhavení 6,3V, takže 2 do serie. Proud nevím, raději zdroj tak 0,8 A. Ale jak říká Renown, jako světlo nic moc. Akorát to žere proud.

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Já to tušil !
Aleska píše:........., že nakonec se z toho vyklube jedna z odnoží "barevné hudby", ......... *palec*
Když jsem do dal číst svému nezdárnému vnukovi, prohlásil jen: Dědo, to je fakt k...a hustý ! Co tím mínil, nevím, ve slovníku jazyka českého to není, ale nejspíše má pravdu.

efičák
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od efičák »

Soukromé zprávy fungují a je tu návrh na doutnavku podobně jako osvětlení stroboskopu v Tesla NC-440.
Kolegové z Philipsu cpou elektronky na čelní panel domácího kina!
Ale já mám gramofon = elektronka.
Je nezpochybnitelné, že mi bude gramofon hrát lépe, bude-li u něj žhavá trioda.
Kdepak ty moderní křemíkové zvukoprzniče.... :roll:

Ruská Sovtek, OC3 - VR105 / 105Volt /40mA regulator tube , dost žere.

Obrázek

Odpovědět