DIY projekt reprosoustav

Co si doma sami stavíte, pájíte - reprobedny, zesilovače, gramofony atd.
Odpovědět
MaBat
Příspěvky: 8
Registrován: 02 zář 2011 10:11
Kontaktovat uživatele:

DIY projekt reprosoustav

Příspěvek od MaBat »

Předně zdravím zdejší komunitu a věřím, že zdaleka ne ve všech zdejších čtenářích vyvolává slovo DIY tak odtažité reakce, jak by se mohlo po letmém pročtení zdát.

Píšu sem proto, jelikož v současné době rozjíždím projekt opravdu velkých reprosoustav pro náročný domácí poslech, jehož součástí je i řada zakázkových dílů a každý další zájemce je v této fázi, kdy se chystá výroba prvních prototypů, resp. první malá série, velkým přínosem (jde o projekt nekomerční povahy). Budou to relativně citlivé reprosoustavy s 15" basovým reproduktorem, 10" středotónovým (chcete-li středobasovým) reproduktorem a 1" výškovým driverem v 10" zvukovodu, umožňující subjektivně čistou a nezkreslenou reprodukci, jak barvou, tak dynamikou, při prakticky libovolné poslechvé hlasitosti (tj. ve stylu tohoto). Konstrukce je postavená na kvalitních měničích a akustických a psychoakustických principech, vycházejících především z práce E. Geddese. Zvukovod je geometrie oblate spheroid a je to jedna z klíčových zakázkových součástí. Snahou bylo realizovat celopasivní reprosoustavu sice vycházející z Geddesovy koncepce, ale současně obejít potřebu dalších subwooferů, která dělá jeho řešení poněkud komplikovaným pro běžného posluchače. Pro více relevantních informací doporučuji případnému zájemci prostudovat články, odkazované z této stránky, přinejmenším první z nich.

Váhal jsem, zda dávat anonci už v téhle fázi, kdy ještě prototyp nehraje, jelikož chápu, že lidé navštěvující toto forum to budou chtít nejdříve slyšet. Ale z povahy projektu je žádoucí, aby se případní zájemci ozvali a zúčastnili co možná nejdříve. Dost možná to bude také příležitost jediná. Informací je myslím dostatek.

Prozatimní diskuzi k projektu, jakési "work-in-progress", je možné shlédnout na stránkách Audiowebu.

M. Batík

MaBat
Příspěvky: 8
Registrován: 02 zář 2011 10:11
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY projekt reprosoustav

Příspěvek od MaBat »

Orientační nákres čelní desky:

Obrázek
Hloubka ozvučnice do 50 cm.

Snad jen pro upřesnění: Jde takto o základní, minimalistický návrh pro společnou výrobu ozvučnice. V případě zájmu a iniciativy je samozřejmě možné realizovat libovolně složitý, resp. nákladný způsob výroby ozvučnice, včetně povrchové úpravy, toto vše se již však předpokládá plně v režii případného zájemce/stavitele.

Celá výroba reprosoustav na zakázku podle zadání je z principu možná, pro toho, kdo není ochoten si to zařídit sám, zato je ochoten si za to zaplatit, ale není to primárním cílem tohoto projektu.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti