HeadphoneAmp Pass Zen

Co si doma sami stavíte, pájíte - reprobedny, zesilovače, gramofony atd.
Odpovědět
sxmedia
Kontaktovat uživatele:

HeadphoneAmp Pass Zen

Příspěvek od sxmedia »

Ahoj,
dnes bych Vám rád představil konstrukci sluchátkového zesilovače konstrukce Pass Zen. Celá konstrukce vychází z jednočinného jednotranzistorového zapojení od Mr. Nelson Pass z roku 1994. Jako výkonová část je použit MOSFET, kterým prochází cca. 9/10 proudu ze zdroje. Prostě klasická A třída v tom pravém slova smyslu. Efektivně je zesilovač ve špičce schopen odevzdat výkon 10W, ale ve verzi, jež jsem realizoval je to pouhých 3W na kanál do 8Ohm. Součástky jsou vhodně aktualizovány a nahrazeny modernějšími a pro hifi příznivějšími.
Zdroj je, jak je můj oblíbený zvyk, umisťuji do samostatné skříně. Obvody jsou plně symetrická včetně napájení. Jedním kanálem prochází 1A při 35VDC což vyžaduje poměrně slušné chlazení a filtraci zdroje.

Na vstupu jsem experimentálně použil místo klasického Alpse dělič s 24 polohami. První tři kroky jsou po 6dB, ostatní pak po 3dB. Docela se to osvědčilo. Jednotlivý krok je slyšitelný a přesto dostatečně jemný. Problém této konstrukce především vidím v potřebě kvalitních výstupních kondenzátorů, ty mají bohužel tak vysokou hodnotu, že najít adekvátní je problém.
Při posledním velkém porovnání se tato konstrukce zdála být vcelku konkurenceschopná, jen na Cíbovo STL nestačila :-(
Já osobně hraju na AKG K-701, a ty jak známo nic zesilovači neodpustí.
Stejné schéma je možné aplikovat i na předzesilovač, ale tam je třeba vyřešit vhodně zátěž.

Fotky tradičně naleznete na rajčeti:
http://sxmedia.rajce.idnes.cz/Pass_Zen/

S pozdravem Michal

sxmedia
Kontaktovat uživatele:

Re: HeadphoneAmp Pass Zen

Příspěvek od sxmedia »

Ahoj,

malá oprava, název zesilovače má být SPL

http://www.headphonesolutions.com/phonitor.html

Odpovědět