Kondenzátory v signálové cestě a výhybkách

Co si doma sami stavíte, pájíte - reprobedny, zesilovače, gramofony atd.

efičák
Kontaktovat uživatele:

Re: Kondenzátory v signálové cestě a výhybkách

Příspěvek od efičák »

Můj kondenzátorový guru, kamarád Radek, vyndal 10 let staré kondenzátory z výškáčů v sloupech Rega Jura.
A hle, drsnost a strhující charakter výškáče Morel, změnil se na hladký spojitý zvuk, sladěný s vynikajícím papírovým středobasem.
Postavil nevím jaký zesilovač, založený na integrovaném obvodu. Projekt předepisuje do cesty množství kondenzátorů na vstupu. Po měsících práce jej postavil proti mému zesilovači s očekáváním.
Hrůza. A tak všechny válečky odpájel a nový poslech přinesl velkou změnu k lepšímu.
Parametry píší 25 W. Zesilovač mával basákama jako 2 x silnější a čistota byla velmi dobrá.
Stavba přišla na necelých 5t. Oproti 7 x dražšímu integráči byl v basu dokonce lepší a jen jemně zatažený.
Přesto měl rytmus a ponoukal k poslouchání.

Obrázek

PMA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PMA »

Nejlepší kondenzátor v sérii v signálové cestě je žádný kondenzátor. Servo, servo, ale stojí to víc peněz.

NA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od NA »

Provedení vyhybek

MAGICO ???
Obrázek

JAMO R909
Obrázek

KEF REFERENCE 205
Obrázek

HARBETH SHL5
Obrázek
PRO AC 3,8
Obrázek

JM LAB DIVA UTOPIA BE
Obrázek

SHAN E 520
Obrázek
Noble Audio - výroba a prodej

NA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od NA »

Jak je tedy vidět tak i v bednách za 300k jsou běžně používané laciné a časově nestabilní bi-polární elektrolity, cívky na zkreslujících feritových jaderkách a v klíčových místech MKT v lepším případě MKP typy základní kvality- BENIC, SOLEN a pod. Tedy se to de fakto neliší od laciného provedení vyhybky v SHAN E520. Lidi co si takovéto bedny koupí mají často pocit jakési vyjímečnosti a příslušnosti ke smetánce která si takovéto „luxusní“ zboží kupuje. Uvnitř těch navenek krásných hracích skříněk se ukrývají kablíčky za 20kč/m a kondíky a cívky povětšině po 20-100Kč. Tito lidi z 95% případů nebudou mít možnost poznat jak by se zvuk změnil v případě, že by vyhybky byly poskládané z opravdu high-end součástek od některého z prestižních výrobců. Rozdíl by byl přitom jako při použití lepší dvoulinky nebo sofistikovaného audio kabelu pro propojení zesilovač -bedna.

Já měl tu možnost slyšet před lety ve slepém testu rozdíly mezi 5ti různýma MKP kondíkama v rozmezí 50,- až 1.400,-kč /ks a bylo to pro mě velmi přínosné. Co ukrývám ve svých bednách si můžete každý najít na mých www.
Už se na mě obrátil nejeden člověk ohledně doporučení součástek na upgrade svých beden či pro vlastní stavbu, však jen zhruba 1/2 to dotáhla do konce. Ceny za pořádnou vyhybku či upgrade alespoň těch nejklíčovějších pozic se pohybují od 6 do 15-20.000,- u 3p. beden. Někomu to přijde moc, na druhé straně dá stejné peníze za kabeláže, filtrování sítě a mnohem více za výměnu přehrávačů, zesilovačů, či oněch uvnitř ošizených beden.
Noble Audio - výroba a prodej

petrL
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od petrL »

Musím říct, že cena upgradu NA mi připadá přiměřená. Já jsem ve svých Klipsch RF-7 vyměnil kondíky za Auricapy, které nepatří k nejdražším a přišly mě taky kolem 6k. Klipsch ani v nižších modelech žádné elyty nepoužívá. I tak stála výměna za to. Kromě více detailů atd. se stala středovýšková horna daleko hlasitější (což si vynutilo korekci jednoduchou změnou paralelního odporu). I ztráty horších fóliových kondíků jsou tedy slyšet. Reprobedny s menší citlivostí asi nebudou tak háklivé. Samozřejmě upgradovat má smysl jenom reprobedny, které se člověku líbí už v původním stavu.

Vit
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vit »

Díky za tu galerii výhybek, to je skutečně k pláči.

Je jasné, že upgrade výhybky komerční bedny za 20K moc nevyřeší, ale pokud někdo má komerční bednu za 60-100K, měl by se podívat dovnitř a zjistit si cenu použitého braku. I kdyby upgradoval na lepší-normální MKP kondíky, přínos tam bude (nemluvě o vnitřní kabeláži a cívkách, ještě že k bedně vede stříbrný kabel s rhodiovanými koncovkami v ceně bedny :o )

Co je podle mě více alarmující než elyty ve výhybkách drahých beden /obvykle basová nebo středobasová sekce/, jsou PCB kondíky za 0,01 USD jako de-coupling signálové cesty z opampů či diskrétní části - příkladem budiž třeba CD přehrávač Lyngdorf (snad tím majitele neurazím - příležitost pro snadné vylepšení).

Ve svém Buffalu jsem zkoušel přímý výstup z převodníku (- větev) jen přes kondík a byly jednoduše rozeznatelné obyč MKP SCR (plánované na bypass elytů k napájení lampové analogové sekce) od Tin-Foil SCR KP SN, elyt tam vrznout mě tehdy nenapadlo...

Už se těším až mi přijdou ruské teflonové FT3 a PIO K40...

petrL
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od petrL »

A jak jsou na tom staré PIO Tesla? Dají se pořád lacino koupit.

T-M
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od T-M »

pokud je v pořádku návrh výhybky.....

Obšák
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Obšák »

Hledal jsem teď na netu odrušovací prvky a protože je vyrábí také ES Ostrava,tak jsem u nich náhodou narazil na toto:

"Speciální kondenzátory pro vysoce náročná akustická zařízení"

http://www.es-ostrava.cz/pdf/katalog_cz ... PSnCZN.pdf

Tak třeba to někomu pomůže ;)

noaid
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od noaid »

Volal jsem tam a ceny jsou u verzí 160V vyšší než Obbligata z Hongkongu. Mají řádově jen jednotky kusů a jen některé kapacity.

Obšák
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Obšák »

noaid: a mohl by jsi uvést nějaký konkrétní příklad té ceny?Docela by mě zajímalo.Doufal jsem,že když je to náš výrobek,tak by to mohlo být zaplatitelné,ale asi jsem se spletl :?

noaid
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od noaid »

4.7uF/160V myslím 470 Kč bez daně. Taky jsem si myslel, že si něco koupím cestou z práce. A nekoupím. Potřebuji do výhybky 8 uF a to bych musel složit ze 2 kondů a tolik za to fakt nedám.

T-M
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od T-M »

KPSN kodasy jeste dodává intertechnic a mundorf a kupodivu oboje vyjde levnejs nez ty z ostravy .
Intertechnic se da sehnat v CR mundorf obcas objednava N.A.

Odpovědět