Phono pro chvíle pohody

Co si doma sami stavíte, pájíte - reprobedny, zesilovače, gramofony atd.
Odpovědět
TAB
Kontaktovat uživatele:

Phono pro chvíle pohody

Příspěvek od TAB »

Obrázek

Protože jsem se stal nepoužitelným v pracovním procesu díky své nemoci a mám nakázáno od doktorky si číst knížky než přijdou výsledky tak místo knížek jsem si řekl, že jako dobrý hifista bych mohl udělat něco záslužnějšího a napsat pár řádek o pěkném zapojení pro nás pájkaře.

Název jsem vybral schválně. Phono totiž na obrázku používá v posledním stupni, který funguje také jako linkový předzesilovač přímo-žhavenou triodu 26 z 30.let.
Ti poučení hned pochopí a představí si zvuk přímo-žhavených lamp ve třídě A. Ano je tomu tak i zde. Tato exotická trioda dodává úžasný sound.
Umí vykreslit krásný prostor, střední a vysoké kmitočty mají jemný a barevný charakter, který se přesně hodí k přenoskám jako třeba Koetsu.
Ten kdo se bude o dlouhých zimních večerech se nudit, může si toto phono podle schematu postavit. Je poněkud náročnější finančně na součástky a díky přímo-žhavené lampě i hodně háklivé na rušení. Takže je se třeba naučit jak vést země a kde uzemňovat a jak napájet a filtrovat phono...

Celý předzesilovač je však plný dalších zajímavostí. Tak třeba phono-část používá na prvním stupni elektronku Western electric 417A taková pidi elektronka ale svůj úkol plní dobře :) V katodě má zapojený J-fet 2SK170 což se běžně používá a má za následek lepšího odstupu od rušivých složek v signálu. Druhý stupeň má v zapojení elektronku 6GK5. Všechny stupně jsou mezi sebou odděleny kondenzátory papír v oleji, který je ve zvuku hodně slyšet.

Zdroj tvoří usměrňovací elektronka 6X4 (EZ81) pár tlumivek a i zde je překvápko v podobě stabilizace pomocí elektronek OC3 (VR105), které svítí v noci fialově *hura* Tyto elektronky udržují na výstupu zdroje přesně +217V.

Předzesilovač pro odlehčení lze postavit samozřejmě i bez přímo-žhavené elektronky 26 a místo ní použít kvalitní E182CC (nebo hůře ECC99, 5687..). Výhoda bude menší potíže s brumem, větší zesílení, dodá větší proud a můžou být také logicky i vést od předzesilovače delší kabely.. Nevýhoda je o něco horší podání prostoru který ale pokud nebudete mít hodně dobré komponenty s reproduktory které umějí vykreslit dobře prostor tak ten rozdíl neuslyšíte.

Parametry:

MC vstup: zesílení cca 60dB (phono+linková část)
Linkový vstup: zesílení cca 8dB
Frekvenční char.: 15Hz - 60KHz/-3dB (při 10Kohm zátěži)
Max výstupní napětí.: 5,0V RMS / 1KHz/ 0,7% THD+N

Na závěr bych chtěl poděkovat panu O. Vyhnálkovi, který mi tento před-zesilovač zapůjčil nebot´ jsem srab a byt už mám nějaký ten rok nakoupené díly tak jsem tento předzesilovač zatím nedal dohromady :D

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Odpovědět