PhonoAmp Aikido PH-1

Co si doma sami stavíte, pájíte - reprobedny, zesilovače, gramofony atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
sxmedia
Příspěvky: 34
Registrován: 17 lis 2011 08:24
Kontaktovat uživatele:

PhonoAmp Aikido PH-1

Příspěvek od sxmedia »

Ahoj,

rád bych se s Vámi podělil o pár informací z konstrukce a provozu phono preampu Aikido PH-1. Jedná se o konstrukci s poměrně složitého a na napájení citlivého zesilovače pro MC High přenosky nebo MC Low přenosky se Set UP trafem. Maximální vhodná úroveň vstupu je 4mV.
Zvláštností této konstrukce je symetričnost zapojení, což není nic převratného, ale klíčovou vlastností je nízký zisk jednotlivých zesilovacích stupňů. Celé zapojení využívá 4 lampy Electro-Harmonix 12AX7 a 4 lampy JJ ECC802s (chcete-li 12AU7). Oba typy lamp jsou dvojité triody. Konstrukce vyu;žívá jednoduchého principu nízkého zesílení, čímž u lamp klesá zkreslení a zároveň lze využít nízkou impedanci dalšího stupně. Nízká impedance se též promítla do konstrukce RIAA filtru, který musí být naprosto přesně nastaven. Napájení je z původních 300VDC zvednuto 330VDC, žhavení bylo z původního návrhu změněno na 12,6VDC. Z důvodu ochrany lamp je anodové napětí připojeno až po 3 minutách po zapnutí zesilovače. Vhodné je ovšem před poslechem si chvilku počkat, cca. 30min je ideál, ale to platí pro většinu lampových aplikací. Skleněné tuby lamp jsou vždy zatlumeny speciálními tlumícími kroužky ze silikonu s mírným předpětím. Celý plošný spoj je velký cca. 15 x 30cm. Celý je umístěn ještě na antivibračních distančních sloupcích a je vestavěn do skříně 2U vysoké.
Vnitřní signálové vodiče jsou koaxiální kabely air-dialektrikum o průměru 13mm s jádrem 2,75mm. Může se to zdát šílené, ale je to přesně odladěné na mou audiosestavu. :-)
Zdroj je umístěn ve skříni 3U a obsahuje dva toroidní transformátory s výkonem 300VA pro anodové napětí a druhý 200VA pro žhavení lamp a pomocné obvody (časovač, případně kontrolky atd.).
Anodové napětí je filtrováno takto:
470uF 9Ohm 470uF 9Ohm 470uF 9Ohm 470uF 9Ohm Gyrator 50H 470uF 10H 500uF 9Ohm 500uF 10H.
Celá filtrace je tedy kombinací RC filtru s pasivními impedancemi tlumivek a aktivním vyhlazení gyratorem. Hodnoty impedancí a ekvivalencí Gyratoru jsou opravdu v Henry! Kapacity by se mohli zdát malé, ale zvažte napětí, které na kondenzátorech je. Kvalita lampového zesilovače se pozná při odpojení síťového napětí. Když se zvuk změní, tak je filtrace zcela špatně. Úmyslně píši špatně, protože částečná filtrace neexistuje.
Žhavící napětí je regulováno, je též využito RC filtru a indukce, při proudu 1,3A byla použita hodnota 0,32mH (drát cca. 1,3mm průměru). Pro základní filtraci je použito 90 kondenzátorů 220uF v audioprovedení, nějaké ty kondenzátory kolem 220n a tak podobně.
Veškeré signálové odpory jsou uhlíkové, signálové kondenzátory Paper-In-Oil, ostatní polypropylen-film. RIAA filtr je osazen též polypropylen-film.
Zvukový projev je velmi neutrální, možná až pod obecně uznávanou úroveň. Detaily nechybí a dynamika je dostatečná.
Ještě trošku experimentuji s posazením žhavení do potenciálu cca. ¼ anodového napětí.

O víkendu zkusím doplnit nějaké fotky.

S pozdravem Michal


petrL
Příspěvky: 1303
Registrován: 22 črc 2008 08:47
Kontaktovat uživatele:

Re: PhonoAmp Aikido PH-1

Příspěvek od petrL »

No nevypadá to tak hrozně jako slovní popis. Jestli se nepletu, tak v soft-startu toroidu máš termistory, který pak přemostíš přes relé. Taky to tak dělám. Nikdy jsem nepochopil, proč tam cpát několik paralelních výkonových odporů, jak je to ve všech schematech... Konektory napájení jsou asi XLR, není na ně to napětí moc?

Uživatelský avatar
sxmedia
Příspěvky: 34
Registrován: 17 lis 2011 08:24
Kontaktovat uživatele:

Re: PhonoAmp Aikido PH-1

Příspěvek od sxmedia »

Ahoj,

termistory jsou OK, když se ohřejí, tak mají jen 0,5Ohmu a nehoří :-) Tady to je sranda, ale u velkých traf mívám problémy.

XLR jsem tam dal z nostalgie, ono není moc na výběr, co se DC týká. Jsou to kvalitní konektory a podle datasheetu jsou testované i na větší napětí.

Vychámím z toho, že když je malý přechodový odpor, tak se nic nemůže stát.

S pozdravem Michal

Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 1886
Registrován: 23 úno 2009 10:47
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: PhonoAmp Aikido PH-1

Příspěvek od PMA »

John Broskie nabízí vesměs velmi zajímavá a kvalitní obvodová řešení, může to být vysoko nad většinou firemní nabízené produkce na trhu.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host