Sony Playstation MOD

Co si doma sami stavíte, pájíte - reprobedny, zesilovače, gramofony atd.
Odpovědět
Vit
Kontaktovat uživatele:

Sony Playstation MOD

Příspěvek od Vit »

Tak jsem se konečně rozhoupal k akci.

Cíl úpravy: laciný dobře hrající CD přehrávač. Úpravy jsou prováděny dle výsledného konsenzu dvou DIY fór. I bez úprav hraje PSX vcelku dobře, slyšel jsem jeden upravený kus a hodně jsem se divil, tak proč to nezkusit, třeba posléze někomu udělám radost...

Model: Sony Playstation One, SCPH-5502 (nemá problémy s laserem, má autokalibraci laseru, nepřehřívá se, stejný DAC jako v SCPH-1002)

Úprava:
1. upgrade napájení (spínaný zdroj) formou výměny elyt kondenzátorů + bypass foliovými (na primáru Vishay/BC Components 680uF/400V, na sekundáru low-esr Panasonic FM 3300uF/16V, bypass Wima MKS04)
2. upgrade napájení DACu (kondenzátor OSCON SP série, 470uF/10V)
3. odstranění analogové sekce (elyt kondíky PCB a šitózní opamp) a její nahrazení de-coupling svitkovými kondíky Vishay MKP 1839 (2,2uF/400V)
4. vyvedení signálu do cinchů, kabel Klotz (Rega)

Chtěl jsem ještě upgradovat diody ve zdroji (schottky) a vyžehlit lépe napájení transportu a hodin (jsou integrovány v řídícím čipu), ale i po konzultacích s těmi co tomu rozumí jsme nenašli vhodný a snadný způsob (který kondík vyměnit, nebo který regulátor bypassnout např. tantalem).

Celková cena úpravy: cca. 900 Kč bez práce, výsledný CDP bude tedy za cca. 2000 Kč.

Zájemcům o další úpravy můžu zaslat i servisní manuál (stál mě 15 USD...) se schématy apod.

Pro případné nevěřící Tomáše z Prahy či Ostravska nabízím po upgrade zapůjčení na dogfight u nich doma (pokud se mod zdaří...)

Návod kterak postupovat třeba zde: http://dogbreath.de/PS1/output/output.html

Vit
Kontaktovat uživatele:

Re: Sony Playstation MOD

Příspěvek od Vit »

Mod zdroje bude probíhat dle návodu na této stránce, budou tam jisté úpravy od původního záměru:
http://www.tet-computerspezials.de/4.html

Až do dopadne, napíšu finální setup modu.

MilanTuma
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MilanTuma »

Jakou vzorkovací frekvenci pro zvuk PS používá? Není to 48 kHz, které by tak marnily případnou úpravu? PS jsem prozatím takto nekuchal. Osobně bych také nezapomněl na kvalitu hodinového signálu.

Vit
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vit »

AK4309 umí i 48Khz, ale PSko přehrává normální Audio CD, jestli v hrách něco je i 48Khz nevím a upsampling z 44 na 48 Khz tam asi nebude. Viděl jsem na netu MOD, kde přes I2S zapojili dovnitř nějaké TDA (1543 nebo 5 tuším) a hrálo to /jestli lépe to nepíšou/.

Hodiny jsou integrovány v řídícím čipu, leda tam nabastlit nějaké externí, ale to je mimo cenový záměr > cíl je laciný slušně hrající CDP (jenom holý krystal stojí 30-40 Eur, což je cena toho PSka), nenašlil jsme ani způsob jak vylepšit napájení tomu řídícímu čipu potažmo hodinám, perou to tam rovnou ze zdroje (raw rail).

Tuning ke snížení jitteru snad obstará UV dioda v prostoru CD, tak uvidíme.

Vit
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vit »

Tak, projekt je hotov!
PSko, v černé matné barvě, plně našlapané novými kondenzátory, diodami a modifikacemi dorazilo domů.
Všechny mé nestoudné úpravy byly provedeny a jsou plně funkční, zdá se, že i ku prospěchu věci...

Hraje to výborně, zvuk bych charakterizoval jednoduše takto: čistota, vyváženost, prostor.

Porovnával jsem proti:
Behringer SRC2496 bez úprav (upravený již našel svůj nový domov, tento na úpravu čeká)
> PSX jasně lepší, s upraveným SRC tuším remízu, bez modifikovaného napájení a s čínským kondenzátorovým výkvětem není "stock" verze SRC kdovíco
Audiotrak HD2 s OPA627 a AD8620 op-ampy, vyměněné kondy, PC za odd. trafem
> PSX méně agresivní, čistší, HD2 řekl bych detailnější (4396 je zatím nejdetailnější DAC co jsem slyšel, překonává v planktonu i Buffalo)
Onkyo SE-200 s WM8740, opampy AD8066 a LM4562 (kondíky zde netřeba upravovat, to je ukázka jak to má vypadat!)
> tohle je těsné, řekl bych že každý zdroj hraje rozhodně jinak (Wolfson je takový sametový, pěkný), PSX - větší dynamika
Buffalo s Lampizatorem uvnitř stále není doma *fnuk* , snad za týden-dva, vrchní upgradovač byl vytopen zdejší povodní...

Finální stav modifikace:
Úpravy zdroje provedeny dle odkazu na tet-computers s rozdíly:
- vstupní filtrační kondenzátor je Vishay/BC Components 680uF/400V (vešel se, ale doporučuji 470uF nebo 330uF)
- 4 kondíky v sekundáru jsou Panasonic FM 3300uF/16V (stačily by 2200uF/10V, hlavně kvůli místu)
- bypass elytů MKT/MKP neproveden s vyjímkou velkého kondíku v primáru
- vyměněny diody za BA159 (Vishay)

Odstraněny kondenzátory, odpory a op-amp ze signálové cesty, napájení DACu vylepšeno o tři OSCON 470uF/10V série SP (low-esr).
Signálový de-coupling: Vishay (ERO) MKP1839 (můj nový tip na low-cost skvěle hrající kondík, i do výhybky!)
Kondíky vedou rovnou do cinchů přidaných na zadní stranu PSX, původní konektory zabírající místo byly odstraněny.

V prostoru CD jsou instalovány dvě IR diody, které mají za cíl zlepšit kvalitu čtení laseru a snížit tak jitter (jediné voodoo v koncepci 8-) )

Rád bych toto modifikované PSko porovnal s nějakým dobrým CD přehrávačem, hlásí se někdo dobrovolně (Praha)? Podmínkou je napsat pravdu na toto fórum, takže zvažte ;)

Odpovědět