rOn píše:Okrem toho ale existuje i postprocesingom vytvorený binaurálny efekt, používaný napr. v hrách (HRTF implementovaný v openAL) alebo sluchátkových zosilovačoch (napr. Zama HPA-1)
To je ovšem jen taková legrační imitace, na hry to ale stačí.
rOn píše:V binaurále bolo nahratých i niekoľko albumov, narazil som na Lou Reed: Street Hassle, Take No Prisoners, The Bells, Pearl Jam: Binaural
Těžko říct, jak toho bylo ale dosaženo, jak to bylo nahráváno. Čistý binaurál to asi nebude, spíše opět simulovaný nějakým softwarem. Znám jen ty Pearl Jam a ty jsou binaurální tak akorát v názvu. Binaurální nahrávky totiž znějí přes repro z mnoha důvodů blbě (pravolevý prostor,frekvenční charakteristika atd.), to by se neprodávalo.
Já vím jen o jednom albu, které je opravdu nahráno s pomocí "hlavy",a dokonce v hires. Různých bootlegů koncertů je ovšem na netu hromada různé kvality.
Zkus třeba tohle
http://www.youtube.com/watch?v=jCspHx2bGUA . Bohužel to je trochu pokaženo ztrátovým zpracováním na youtube, originál je 24/96 a je čistší, jasnější. Ale i tak se lze bavit o trochu jiném "prostoru" než znají hifisti.
