ŽESTĚ

Různé hudební žánry
dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

ŽESTĚ

Příspěvek od dadaft »

Šostakovič mě inspiroval k tomuto tématu.

z Wikipedie si dovolím vypůjčit stručnou definici:

Žesťový nástroj (někdy též plechový nástroj, nebo též hovorově jen žestě) je dechový hudební nástroj, ve kterém tón vzniká rozechvěním sloupce vzduchu pomocí rtů hráče. Na nástroj se nasazuje nátrubek (náústek). Žesťové nástroje se obvykle vyrábí z mosazného plechu.

Mezi žesťové dechové nástroje mimo jiné patří:

* trubka
* křídlovka
* baskřídlovka
* kornet
* piccolo trubka
* kapesní trubka
* basová trubka
* barokní trubka
* lesní roh
* melafon
* eufonium
* tuba
* pozoun (trombon)
* barokní pozoun
* heligon
* suzafon (bombardon)
* alpský roh

Na žesťové nástroje je možné zahrát řadu alikvotních tónů (takzvanou přirozenou tónovou řadu), které se určují napětím rtů při tvorbě tónu. Jemnější rozčlenění hraných tónů se provádí změnou délky nástroje. Nástroj je v principu dutá trubka, nejběžnějším způsobem změny její délky je zařazování odboček. K tomu slouží ventilová nebo pístová mechanika. Odbočky bývají obvykle 3-4, jejich délka je volena tak, aby se jejich zařazením snížila výška tónu o půltón (druhá klapka), tón (první klapka), jeden a půl tónu (třetí klapka), nebo součet některé kombinace předchozích hodnot.
Jiný způsob je zvolen u snižcového pozounu, kde je délka nástroje měněna pomocí dvojice posuvných dílů, vložených do sebe.

* * * * * * * *

znáte nějaké dobré, správně PLECHOVÉ :D nahrávky? (větší obsazení potěší, ne vždy mám chuť poslouchat ambientní jazz)

Obrázek
ilustrační foto - Swing Band Tábor

P.S. OBZVLÁŠŤ POZOUNY MÁM RÁD.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: ŽESTĚ

Příspěvek od dadaft »

moc hezké - koně, spartaky a - pozouny... :D
Milan byl fešák...

nicméně bych uvítal konkrétní tipy na konkrétní nahrávky. zatím nejlepší žesťová pecka s větším obsazením, co znám, je:
Stan Kenton - Adventures in Jazz (Blue Note Records, 1999, remastered)

noaid
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od noaid »

No žestě eště nic něpřidali tož tu su take zdivočele trubky či co to tam řinči, bo hraju jak ožrali. Že to kerysi može posluchať ... usnuť se u teho něda, to ni. Ty chraniče na ušiska lepši nasadiť, take ty senhajzl, bo to se fakt nida.
http://74.208.10.48/mp3/wbkset1.mp3
http://74.208.10.48/mp3/wbkset2.mp3

zero
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zero »

trubka
* křídlovka
* baskřídlovka
* kornet
* piccolo trubka
* kapesní trubka
* basová trubka
* barokní trubka
* lesní roh
* melafon
* eufonium
* tuba
* pozoun (trombon)
* barokní pozoun
* heligon
* suzafon (bombardon)
* alpský roh

Co třeba Laura a její tygři? Z tvého seznamu se mi vybavil ještě bombardon B-52, který po vysypání obsahu pumovnice způsobil taky velký koncert.

vintage
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vintage »

Výborný LP, Winton se vy***l na tehdy frikulínský fusion a díky tomu vznikla tato nadčasová deska.
Obrázek

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

zero
Lauru jsem zažil kdysi na živo, kdo ví, jestli by mě to teďka ještě bavilo?

noaid
no, muzika to není marná, ale nahrávka příšerná. živák z nějakého mizerně nazvučeného klubu. podle toho úvodního potlesku nahrávané na nějaký kapesní hi-res přehrávač, bych řekl.

vintage
dík. zkusím.

noaid
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od noaid »

To bylo jen tak pro pobavení, a že jsem to našel náhodou těsně než jsem si přečetl ten thread. Řek jsem si dánská kapela k Dánskému synovi.
Živáky jsou vždy špatně nazvučeny, na koncertech se nepoužívá pro ozvučení žádné hifi :-), tohle bylo nahráváno někde v "Somerville, MA USA, September 22, 2004 - Founded in 1974, the Willem Breuker Kollektief has been bringing their joyous and virtuosic blend of jazz, European traditions and Dutch humor to a worldwide audience for well over 25 years now."
http://www.xs4all.nl/~wbk/photos.html

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

noaid píše:Řek jsem si dánská kapela k Dánskému synovi.
Dutch je označení pro Holanďana...

Svensound
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Svensound »

Noaide,
promiň, ale s tím zvukem na koncertech jseš vedle jako ta jedle. Občas se to jistě stane, ale nemůžeš to přeci zobecňovat.
Spousta koncertů je ozvučena skvěle. Záleží samozřejmě na akustice prostoru, použité aparatuře a na zvukařovi..............
Pokud chceš slyšet skvěle ozvučené koncerty, tak to umí pan Krampera s jeho firmou K V 2 A U D I O. Nejen u nás, ale i ve světě.

Svensound
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Svensound »

Noaide,
promiň, ale s tím zvukem na koncertech jseš vedle jako ta jedle. Občas se to jistě stane, ale nemůžeš to přeci zobecňovat.
Spousta koncertů je ozvučena skvěle. Záleží samozřejmě na akustice prostoru, použité aparatuře a na zvukařovi..............
Pokud chceš slyšet skvěle ozvučené koncerty, tak to umí pan Krampera s jeho firmou K V 2 A U D I O. Nejen u nás, ale i ve světě.
http://www.kv2audio.cz/index.php?show=vystavy

zero
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zero »

Jo, tady bych se přiklonil k Svensoundovi. Není koncert jako koncert. Když jsem byl v devadesátýmsedmým na Strahově na U2 - Popmart, vzpomínám si, že během prvních 3 písniček jsem si pořád říkal, sakra, tady mi něco nesedí. A pak se mi rozsvítilo - ten v podstatě dokonalej zvuk mě rozhodil !! Nechápal jsem, že je vůbec možný takovejhle monstr koncert tak špičkově nazvučit. Vzpomínám na to do dneška ...

noaid
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od noaid »

Ano, neměl jsem použít slovo vždy ale často nebo většinou. Alespoň taková je moje zkušenost. Záleží taky o jakých koncertech kdo mluvíme, a tady je příklad nahrávky z menších klubů. Pink Floyd byli na Strahově nazvučeni dobře. :D

Pajuna
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Pajuna »

Lauru jsem zažil kdysi na živo, kdo ví, jestli by mě to teďka ještě bavilo?...

Nazivo byla Laura naprosto skvela, uzasny zazitek, Posta s jeho pohyby a pozounem, Czakova jako "krovi"...Jenze to mluvime o situaci 20 let zpatky, kdyz byli vetsinu casu v cizine, zejmena ve Francii a v Cechach se na ne muselo cekat. Dnes je to bohuzel jen odvar...
...a kdyz zeste u nas, tak treba Gustav Brom nebo Ferda Havlik! Tot muzikanti....

...a kdyz mrknem do ciziny a byly zmineny spravne plechove nahravky, tak bych zamiril ke Glenn Miller, Benny Goodman, Harry James...

zingali
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zingali »

1260x480-4.jpg
Jestli si někdo chce poslechnout doknale zvládnuté neplechové žestě, doporučuji tenhle soubor.

Odpovědět