Koncovky na reprokabelu ano/ne - vliv na zvuk?

Signálové, reproduktorové i napájecí kabely
PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Koncovky na reprokabelu ano/ne - vliv na zvuk?

Příspěvek od PítrsPraha » 30 zář 2014 10:29

Ahoj,

jsou koncovky na reprokabelech zvukovým přínosem? Není v případech, kdy se nepočítá s přepojováním kabelů do různých zesilovačů nebo beden, ale jen prostě jednou zapojit a hotovo, lepší přišroubovat do reproterminálů a reprosvorek přímo vodiče? Neovlivňují dva pájené spoje mezi různými kovy v silové signálové cestě negativně zvuk?

Konkrétně v mém případě mám stříbrné reprokabely, každá žíla je složená ze stovek jemných drátků, které se po zašroubování do zlacených terminálů rozprostřely po kontaktní ploše terminálu - kontakt je na větší ploše než je samotný průřez vodiče a spojení velmi pevné.

Mám za to, že koncovky mají funkci hlavně estetickou a že na zvuk mají vliv buď nulový nebo negativní. Nebo co myslíte vy a proč?

Díky za vaše názory :-).

S499_1023
Kontaktovat uživatele:

Re: Koncovky na reprokabelu ano/ne - vliv na zvuk?

Příspěvek od S499_1023 » 30 zář 2014 11:15

Dle mého názoru a zkušeností je vhodné při používání stabilních kabelů je koncovkami neopatřovat, jen je pevně utáhnout do terminálu. V místě kontaktu pak kabel nezoxiduje.
Pokud dochází k častému vekslování s kabely, je vhodné je opatřit buďto banánky nebo vidličkami (podle toho, jaké jsou terminály na přístrojích) s povrchem z neoxidujícího kovu, nebo alespoň pocínovat po jednotlivých drátcích (ne spájet dohromady).

Basstl
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Basstl » 30 zář 2014 11:17

Jediný co mě napadá, je přechodový odpor při špatném kontaktu. Jinak je to jedno.
Pokud už se s tím nebude hýbat, tak bych klidně dal holé vodiče.

lechos
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od lechos » 30 zář 2014 11:41

Roztřepané fousy jemně pocínuj a utáhni šroubem terminálu. Koncovky ano, pokud se s tím nehejbe a máš jistotu že nepřehodíš polaritu.

šeďour
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od šeďour » 30 zář 2014 12:17

Můj názor je, že použít slušný koncovky je bezpečnější a trvanlivější, než holej vodič.

Například děsí mě představa, že si poškodím zesilovač takovou hloupostí, jako, že přehlídnu jeden drátek, kterej se ohne z nepocínovanýho konce holýho vodiče a zkratuje výstup.
Je lépe si v klidu na stole, čistě a s přehledem namontovat na kabel koncovky, vše zkontrolovat a pak to jednoduše zapojit do výstupního terminálu zesilovače a do vstupních terminálů reprosoustav, než se hmoždit v předklonu, či v pokleku za aparátem.
Možná stárnu, ale možná jsem jen opatrnej.Jako technik si holt dovedu představit technický problémy, který můžou nastat.

Já jsem prostě zastánce koncovek.Ať už reprobanánků, tak vidliček.
Co se týká možnýho vlivu na zvuk, to už nechám k posouzení každýmu na jeho vlastním aparátu.

lechos
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od lechos » 30 zář 2014 12:27

Koncovky jsou pro konzumí netechnické amerikány zastrč jack now push play a hrej.

patrik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od patrik » 30 zář 2014 12:29

Osobne se repro nehybu, a kabel zapojim jednou - nafurt, nicmene, sam se snazim mit na vsem koncovky - a jeden duvod pridam - uz se mi parkrat stalo, ze nekdo o ten kabel zakopl tak, ze nebyt tam banany, ktere vytahl ven z konektoru, zesilovac by zrejme skoncil s vytrzenymi terminaly .)

Ohledne zvuku - neresim - sam nepoznam rozdil na sve sestave mezi kabelem za 300 korun a 10 tisic :)

lechos
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od lechos » 30 zář 2014 12:46

Rotele, konečně jeden střízlivý názor...kdo slyší rozdíl je buďto génius s absolutním sluchem nebo kecka co má zbytečné peníze.

vlado222

Příspěvek od vlado222 » 30 zář 2014 13:10

Môj názor je taký že ak reprokáble bez koncoviek, tak jedine strieborné, pretože film oxidu strieborného ktorý časom na kábli vznikne ostáva na rozdiel od zoxidovanej medi dokonale vodivý.

tujatuja
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tujatuja » 30 zář 2014 15:17

Proti oxidaci lze použít antioxydační sprej nebo kapalinu.

fox
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fox » 30 zář 2014 16:11

vlado222 píše:Môj názor je taký že ak reprokáble bez koncoviek, tak jedine strieborné, pretože film oxidu strieborného ktorý časom na kábli vznikne ostáva na rozdiel od zoxidovanej medi dokonale vodivý.
A co když kabel zoxiduje v koncovce ?
Já používám koncovky u zesilovače k vůli lepší manipulaci. Do repro bez koncovek.

patrik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od patrik » 30 zář 2014 16:29

Ted jsem si dodelal kablik s vidlickama na jedne a s bananasama na druhe strane, a cele konektory jsem zalil cinem :) Sice pajkovac vypadal, ze se z prohrivani toho kusu mosazi nebo z ceho ze je ten pozlaceny nesmysl odporouci, ale dali jsme to :) A oxidace at mi vleze na zada :) Pevny spoj je proste pevny spoj :)

skypi
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od skypi » 30 zář 2014 19:08

vlado222 píše:Môj názor je taký že ak reprokáble bez koncoviek, tak jedine strieborné, pretože film oxidu strieborného ktorý časom na kábli vznikne ostáva na rozdiel od zoxidovanej medi dokonale vodivý.
No jistě, stříbrné, jak jinak .... :) Tak já mám jen "obyčejné měděné", lanka, ale občas - nebo před "turbo-kritickým" poslechem je na terminálech mírně povolím a přitáhnu. Případné sajrajty se tak proškrábnou na čistý kov, takže nějaké přechoďáky nehrozí.
Jinak přípravky od http://www.caig.com taky fungují...

lechos
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od lechos » 30 zář 2014 19:10

A já mám svůj repro kabel z Prioru za 5Kč/m pro vysavač, stolní lampičku...pocínovaný a utažený svorkama.
Obrázek

PMA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PMA » 30 zář 2014 19:39

Zase řešíte ptákoviny. Je potřeba dbát o čistý a dobře utažený kontakt a občas to zkontrolovat. Kvalita se dociluje jinde.

Odpovědět