Symetrický či nesymetrický kabel?

Signálové, reproduktorové i napájecí kabely
Odpovědět
JirkaS
Kontaktovat uživatele:

Symetrický či nesymetrický kabel?

Příspěvek od JirkaS » 24 črc 2012 23:21

Zdravím vespolek,
hledal jsem v tomto vlákně, ale buď to zde není nebo jsou na vině mé horší oči ....
Co je doporučováno pro propojení komponentů (zesilovač - CD, tuner) nesymetrický kabel nebo symetrický ve spojení s RCA cinchema?
Budu si dělat propojovací kabely - koupil jsem koax RG62, který je doporučován a nyní přemýšlím jestli nepoužít symetrický mikrofonní Klotz MC5000SW (63Kč/1m).
Doufám že nikoho neurazím laickým dotazem a předem děkuji za odbornou pomoc.

Renown
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Symetrický či nesymetrický kabel?

Příspěvek od Renown » 25 črc 2012 08:13

ta otázka není moc jasná, alespoň pro mne, myslíš tím to jestli zapojit kabel tak, že buď :
- je stínění i živý vodič připojen na obou koncích do cinchů (klkasický nesměrový kabel)
nebo
- živý vodič je připojen na obou koncích, země cinchů jsou spojeny na obou koncích druhým vnitřním vodičem a stínění je připojeno pouze na straně zdroje signálu (někdo tomu říká "paralel symetric" a někdo směrový kabel)

Myslel jsi tohle ?

petrL
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od petrL » 25 črc 2012 10:09

Neztrácej čas s RG-62. Někoho někdy ohromil ve srovnání s tkaničkama a pak se to rozšířilo jako mor... Také jsem tím prošel. Mikrofonní kabel Proel (někde do fóra jsem psal i typ, hledej) ho přehraje a stojí třetinu toho Kotze. Mám ho zapojený nesymetricky.

Renown
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Renown » 25 črc 2012 10:20

Neztrácej čas s RG-62. Někoho někdy ohromil ve srovnání s tkaničkama a pak se to rozšířilo jako mor...
*thumbs up*

palinoch
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od palinoch » 25 črc 2012 11:12

Renown píše:
Neztrácej čas s RG-62. Někoho někdy ohromil ve srovnání s tkaničkama a pak se to rozšířilo jako mor...
*thumbs up*
Jadnoznacne *thumbs up*

BVa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BVa » 25 črc 2012 11:52

Proely používam aj ja, ale môj "vzťah" ku káblom je dosť skeptický... Nie je ale jediný dôvod použiť symetrický HPC210 na nesymetrické prepojenie (ak to nemá byť smerový kábel, čo je tiež dosť nešťastná vec), potom radšej HPC110. Má nakoniec aj menšiu kapacitu a iné výhody. A paradoxne, z logických(merateľných a technických) príčin sa mi na linkové prepojenie osvedčil koaxiálny reprokábel s prierezom 2x2,5mm2, napr. SPK225 od SommerCable...

petrL
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od petrL » 25 črc 2012 12:08

Napsal jsem nesymetricky, ale myslel jsem směrově, jak popsal Renown. Samozřejmě existuje třeba i lepší metráž, ale velká ohebnost, nízká cena a hlavně dobrý zvuk mi u Proelu přijdou zajímavé.

JirkaS
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JirkaS » 25 črc 2012 21:45

Díky všem za reakci a odborné rady.
Myslel jsem to následovně:
nesymetrický kabel - kabel s jednou žílou (živý vodič) a stínění tzv. nástrojové (linkové) kabely např. Klotz GY107, Proel HPC130, HPC110 apod.
symetrický kabel - kabel s dvěmi žílami - jedna živý vodič, druhá připojená se stíněním na kostru konektoru typicky mikrofonní kabely Klotz MC5000SW, Proel HPC210 apod.
Podle toho co napsal BVa mi z toho vychází použít spíše jednožilový (nesymetrický) kabel. Přijde mi to i logické, symetrický kabel bych použil kdybych měl propojovat zařízení s XLR konektory. Pokud uvažuji špatně nebo jsem napsal nějakou hámotinu tak mě opravte.
For BVa - ten koaxiální reprokabel máš zapojený na cinche jak?
Díky

BVa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BVa » 25 črc 2012 22:19

Normálne ako nesymetrický kábel, stred ako živý, oplet (tienenie) na teleso (zem) RCA. Vonkajší priemer toho kábla je 6,5mm, takže bez problémov.

Odpovědět