Zahoření kabelů

Signálové, reproduktorové i napájecí kabely
Odpovědět
Pytel
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahoření kabelů

Příspěvek od Pytel » 28 úno 2015 12:14

Mohu potvrdit, že jak píše BVa , že za pár kaček ( nebo euro ) se dá vyrobit slušný kabel.

Co se týče zahradní hadice, běžný postup některých výrobců, aby to vypadalo jako pořádný kabel, dají na to krásný oplet a uvnitř je např. slabý koaxiál za 24,60,- za metr. A hifisti nakupují, protože málokdo se podívá dovnitř, apropo když to stálo velký obulus a za ty korunky to přeci musí hrát.

tinariwen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tinariwen » 28 úno 2015 12:29

cough píše:Jen pár poznámek k tématu:

- Podložení beden cerabali či jinými bali změní zvuk. Samozřejmě, že je to pouze cerabalem a nikoli zejména změnou výšky repro (a tím měničů) a o pár cm a tím pádem zcela jiné struktuře odrazů zvuku v místnosti.

- Podložení komponentu cerabali (CD přehrávače nad zesilovačem) změní zvuk. Samozřejmě, že je to je ceraballem či jiným ballem. Že se změní zvýší třeba vzdálenost komponentů (CD přehrávače od zesilovače) a možná spíše sníží vyzařování výkonového trafa a tím zmenší "rušení" komponentů navzájem vůbec nehraje roli. Určitě je to cerabalem. Tag určitě.

- Kolikrát za sebou jste prohodili nezahořený a zahořený kabel při experimentálním ověření toho, jestli to hraje nebo nehraje roli? Jednou? Stačí to? Na získání pocitu a víry ano. Zlá a urážlivá fyzika vyžaduje při experimentu obvykle více "pozorování". Byly dodrženy i takové detaily jako nehýbání se posluchače? Nedejbože vlastní pohnutí hlavy o pár cm - tzn. po zapojení nezahořeného kabelu nemluvě o prokrvení mozku při sehnutí se, funění a přepojování kabelu způsobí větší změnu než kabel samotný. Alespoň 5 přepnutí mezi nezahořeným a zahořeným kabelem. Nejlépe 10. Že už potom jaksi to není tak moc slyšet a je to stresující? Pokud jev existuje, měl by existovat opakovaně a průkazně, i v tomto případě. V těch "testech na zahoření kabelů" - byl zahořený a nezahořený kabel prohozen alespoň 10 krát? A pokud to nebylo při 10 tém prohození slyšet - vysvětlení je přece jednoduché - "kabel se přece už začal pomalu zahořovat...".

A vysvětlení rozdílů zahořených a nezahořených kabelů v případě "bez okamžitého přepnutí nejméně 10 krát"? ("pánovi s vymazleným pásem najednou nehraje nový kábel")? Co třeba zcela jiné hlukové pozadí při poslechu - to dělá neuvěřitelné rozdíly v tom co je slyšet, zcela jiné rušení v síti (i přes tuny síťových filtrů před-za vlevo-vpravo nahoru-dolů), teplota v pokoji, kvalita vzduchu, kvalita spánku předchozí noci, jiná doba poslechu (ráno, večer), hydratace organismu... kafe či jiné stimulanty.... je toho dost...

- Ferrari je rychlé. Protože je červené. Pohopitelně. Jak jinak. Tak je to tu se vším.

Normálne som sa po prečítaní z toho unavil( v dobrom :D )..tých príkladov by mohlo byť snáď tisíc ,ale podla mna je základ mať kvalitne prístroje a rozumne vyskladať cely reťazec, vrátane akusticky upravenej miestnosti.
Osobne nevnímam či hraje ten istý kábel po čase ináč ( lepšie?).
Rozdiely vo vnímaní hudby medzi jednotlivými značkami power kablov jasne počujem .

Pytel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pytel » 28 úno 2015 13:27

Je veliká škoda , že na akci neměli pořádného sítového psa ( plně stíněného ) http://img24.cz/viewer.php?file=5336249 ... 568630.jpg určitě by bylo daleko lepší kafíčko. *sunglases*

Zdeny
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdeny » 28 úno 2015 18:26

BVa: ano, jenže tohle, co píšete, je fyzika. To, co popisuje Pytel, je "tajemno", které se (zatím) nedá popsat. Je ale možné, že za pár let se objeví metodika a třeba i vědní obor, který exaktně změří, popíše a zobecní rozdíl mezi káblem fungl novým vybaleným z krabice a tím, který někde půl roku hraje.

A propos, pamatuji se žiivě na kydy o zahořovaní reprosoustav pomocí speciálních CD- zcela stejně měniče zahoří Deep Purple či Edit Piaf. Toť můj názor, který si vzathuji na zahoření kabelů.

Jinak na moji otázku, co se stane s káblem během zahoření, mi dosud nikod neodopvěděl, kromě jednoho, s nímž souhlasím = nic.

Pytla jinak respektuji jako zapáleného hifistu a nemám proti němu absolutně nic, jen jeho teorie o zahoření kabelů nenašla u mě podporu.

Pytel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pytel » 01 bře 2015 09:32

je to už nějaký rok co jsem seděl s kolegou ze školy v restauraci a najednou přišla řeč na kabely -- samozřejmě si klepal na čelo, jak je to možné , že hifisti utrácejí hromadu peněz za kabely,... nevěřícně koulil očima co všechno se děje kolem kabelů. Asi po 14 dnech někde potkal kamaráda, ( VŠ chemicko-technologická nebo tak nějak ) a jeho to tak zaujalo, že mi volal, že to probírali ve výzkumáku --- prý na tom něco může být, že prý si přechodové spoje, různé materiály, říkal mi nějaké odborné názvy, které si už nepamatuji si časem sednou. Ale zatím neexistuje nějaké konkrétní měření, takže odborníkům se to zdá jako hypotéza, ale uvidíme za 50 roků.

Minulý týden si jeden hifista půjčil XLR Nordost , ležel mi ve skříni asi měsíc, psal , že se to nedá poslouchat a hle už druhý den byl plně spokojen.

je zajímavé kolik mi přišlo mailů na toto téma, že to vnímají taky tak, ale sem to nenapíší ( důvod, jak mi řekl kolega aby nebyli za blbce ).

Odar

Příspěvek od Odar » 01 bře 2015 11:08

Pytel --> A si vobec ochotny pripustit, ze sa nic nezahorelo, ale ze druhy den bol v inom psychickom rozpolozeni, nalade a jednoducho povedane "ho to bavilo" a jeho vnimanie hudby v tom case bolo ine, ako predchadzajuci den?

Minuly tyzden som si podvecer v klude sadol na rit a pustil si svoj oblubeny album, ktory v poslednej dobe "zjizdim" naozaj intenzivne. Obcas ma prekvapilo, ze pocujem par novych veci, ktore som si bud predtym nevsimol, alebo . . . sa mi zahoreli casom kable. Len to by museli mat velmi dlhu dobu zahorovania, lebo ja som uz na svojej aparature nic nemenil pekne dlho.

Je zaujimave, kolko ludi si za tym na 100% stoji, ale pritom to nie su ochotni verejne prezentovat, stat si za tym, nebodaj sa zucastnit verejneho slepeho testu. Smodrchaju to iba tebe v e-mailoch, a virtualne ta potlapkavaju po ramenach *sunglases*

Zdeny
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdeny » 01 bře 2015 11:24

Pytel: já jsem taky VŠ - chemicko technologická. Proto se ptám, kdo mi objasní, co se bude dít s telfonem po té, co měděným kabelem, v něm zabaleném, bude téct pár hodin proud o pár mA při několi stovkách mV??? Nic! Zhola nic. S teflonbem nehne ani žředění sírovka, a že ta hne s kdečím :lol: :lol: :lol: Co by si v něm mělo sednout???

Spíš věřím Odarově teoreii, že jeden tě to baví, druhý den díky rozpoložení psychyiky nikolvi. A to je to vysvětlení.

A že měď se nezmění, nebo dokonce stříbro či nedej bože zlato, tak o tom není snad u nikoho nejmenších pochyb. Samosebou vylučuji takové "boty", jako stoletá zoxidovaná mě´d zelená jak brčál přitažená zrezatělým železným šroubkem se strženým závitem do hliníkového kontaktu :lol:

lechos
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od lechos » 01 bře 2015 11:31

Marketing a byznys, to je vše...kdo slyší rozdíl mezi repro kabelem ze starého vysavače a značkovým za stokoruny/m je buďto fenomén s absolutním sluchem nebo zazobaný reklamou zpracovaný snob. :lol:

kite19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kite19 » 01 bře 2015 12:53

Rozdiely medzi kabelážou sú určite, kvalitný kábel žiadnej zostave neublíži a vzhľadom na to že Pytel sa káblom naozaj rozumie, neznevažujem túto tému, napriek tomu, že so zahorením nesúhlasím.
Bola tu spomenutá reklama, myslím že Pytel ju nepotrebuje, oslovil som ho raz kvôli káblu VDH - predal mi ho s koncovkami, 1,5 metrový set ma stál toľko čo by u oficiálneho predajcu stála jedna koncovka *palec* , poslal mi ho bez zálohy, bez dobierky a ja som ešte aj meškal s platbou 3 dni, ani ma neupozornil na meškanie.
Oslovil som ho aj ohľadne reproduktorových káblov, nechcel som drahé, chcel som radu na kvalitnú tienenú metráž + som chcel aby mi ju skompletoval - skompletovať som to chcel kôli tomu že som sa pozrel ako boli urobené tie signálové a za seba poviem, že aj soudruzi u VDH by gúľali očami, pretože obdobný set som mal od oficiálneho predajcu a Pytlova realizácia je absolútny top.
K tej rade, ochotne poradil a napriek tomu, že som sa pýtal na set ktorý mal v inzercii odporučil mi to na čo som sa pýtal a nie to čo predával.
Ja ho absolútne nepoznám, ale páči sa mi jeho prístup k veci. Šikulom ako som ja a to nie som úplne ľavý, vrelo odporúčam.
Zahorenie:
Včera som menil reproduktorové a hneď po výmene som mal lepší pocit :D, ak sa dobre zahoria to len bude paráda. U mňa môj pocit spokojnosti pramení z toho, že sú tienené s dobre urobenými koncovkami a nie tie čo som vyrobil ako krížovú štvorku z metráže tasker s mnou osadenými koncovkami - ušmudlaná výroba spôsobovala pochybnosti o kvalite reprodukcie.
Teraz keď už pochybnosti nemám hrá mi to lepšie - slepý test s repro káblami nerobím, pretože mi to nemá kto prehadzovať a kvalitne urobený kábel vo mne vyvoláva pocit spokojnosti - takže mi to hrá lepšie a viac momentálne nepotrebujem.

Zaujímalo by ma, čo v kábloch Pytel považuje za referenciu a jeho rebríček, určite by som to akceptoval viac ako audiodrom a hifivoice.

Pytel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pytel » 01 bře 2015 13:31

Zdeny, samozřejmě vím, že se v kabelu nebude nic zásadního dít s teflonem a ani použitým materiálem ( měď, stříbro, atd .) , ale mě se jedná v zásadě o nové spoje ( letování, krimplovaní , vodič pod šroubek ,... ) tzn. jak mi vysvětloval ten z výzkumáku , jedině tyto přechody si musejí sednout, jinde to nemá vysvětlení.

Samozřejmě i mě se stane, když přijdu z práce utahaný, že si ani nepustím stereo, protože vím, že mě to nebude bavit. Psychické rozpoložení je jeden ze základů.

boxer

Příspěvek od boxer » 01 bře 2015 13:31

Referenci Pytel považuje takovou, kterou určí Lachim. :mrgreen:

Ne vážně. Já se s Mirkem na téma kabely bavím zcela na rovinu a protože ho znám dlouho a vím jak pracuje, už ze stejného důvodu jako Kite mám od něj prakticky všechny kabely. (krom optiky a usb). A to jsem moc šikovnej. *jupi*

Nicméně pocit perfektně provedené práce s vizí toho, co fakt dost výrobců a prodejců dovede prodat, mě ukolébala na jistotě a klidu, že to lepší být nemůže a pokud ano, tak o tak malý fous, že mi to nestojí za námahu se po tom pídit a chuť tolik připlatit.

Je fakt, že kdo si určí metráž a koncovky, jaké chce a nechá si od Mirka udělat kabely, vyhraje nad kvalitou mnoha renomovaných firem a o ceně ani nemluvě.

Není to bezduchá reklama. Je to jen konstatování a pomoc hifistům, kteří to mají v hlavě srovnáno a jsou ochotni připustit, že jeho DYI může být minimálně stejně dobré a mnohem levnější než od ofikoprodejců. Samo, když si naporoučí hodně drahou metráž, koncovky, oplety, nohavičky, smršťovačky, ozdůbky ve formě dřívek, kovových spon atd atd, vyleze i cena od něj vysoko. Ale řádově stále o hodně levněji.

Asi z toho důvodu dost firem ty nejvyšší řady své kabeláže jako metráž neprodává.

Mirku beru 20%. *2thumbsup*

cough
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cough » 01 bře 2015 13:58

Pytel píše:Je veliká škoda , že na akci neměli pořádného sítového psa ( plně stíněného ) http://img24.cz/viewer.php?file=5336249 ... 568630.jpg určitě by bylo daleko lepší kafíčko. *sunglases*
Pytel: fascinuje mně, že tě fascinuje test kabelů, který jsme uskutečnili na AKELu. Po tolika testovacích pokusech jsem byl natolik svěží, že jsem měl nutkání si také kabelově zablábolit:
cough píše:Já jsem zkoušel na různých komponentech přínos síťového kabelu Isotek, abych zjistil, kde se jeho vliv nejpozitivněji projevuje. Nakonec jsem skončil u pravého highendového přístroje, který, ač váží více jak 15kg disponuje pouze velmi tenkým předním panelem, aby zbytek váhy zabrala výborná E61 mechanika, která umí rychle reagovat na pokyny obsluhy na 100 procent, tedy skutečný highend zaměřený na emoce.

Test vlivu síťového kabelu Isoteku proběhl během nedávného semináře hifitechnokratů v České Třebové. Většina byla v zaujetí a po mnoha opakovaných pokusech s kvalitním materiálem (různými žánry) z různých zemí - světě div se - i hifitechnokratům se to líbilo a byli svěží až do rána! Ještě nikdy se mi nestalo, abych při zasunutí skvostu Full City Cuba Turquino do E61 mechaniky neměl pocit, že cítím závan revoluce - jak se mlžný opar zvedá a Ernesto Guevara se dostavil! Po přehození na běžný kábel bylo po všem, ani vlastní hvízdání songu "Hasta Siempre, Comandante" už nebavilo, bylo to bez emocí. Jednoznačně jsme se shodli, že pozitivní změnu je třeba přisoudit kabeláži Isotek.

Fotka z testu: http://www.rajce.net/f845052468
kabely/kabeli-a-zase-jen-kabeli-t13409-270.html#p124488

BVa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BVa » 01 bře 2015 18:42

mě se jedná v zásadě o nové spoje ( letování, krimplovaní , vodič pod šroubek ,... ) tzn. jak mi vysvětloval ten z výzkumáku , jedině tyto přechody si musejí sednout, jinde to nemá vysvětlení.
Na spájkovanom spoji si nemá čo "sadnúť" , je to zliatina, kov (predpokladám normálne spájkovanie, nie "studeňák"), takže jedine že by si sadli molekulárne väzby..A keď si sadne krimpovaný alebo skrutkovaný spoj, niečo bolo urobené špatne.

vojtech
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vojtech » 01 bře 2015 19:51

lachim píše:Ač vím, ze tím nic nevyřešíme... Avšak Pytel je drahy soudruh ve zbroji
Mel jsem doma repro kabel Valhalla fungl novy z krabice a druhy, již dlouho zapojeny.
Každy "hrál" úplně jinak. Zvuk přes ten stary proste jako Valhalla. ( originálni od prodejce)
Ten úplně novy ... Tvrdý zvuk bez lehkosti. Zkušenost nepřenosná.
Též to neumím nijak vysvětlit. Ale tvrdit jsem to ochoten vždy a všude.
:)

To samé pak s power kabelem, který jsme s pytlem vyráběli z plného stříbra.
Též jsme zapojili do konc. zesiku marsh jeden zcela nove vyrobeny a stary- vzorový.
Rozdíl ve zvuku sestavy jsem též slyšel zcela bez psycho- pochybnosti.
Hádat se kvůli tomu též nebudu, ale vyprávět to mohu vždy a všude.

Pytel
Mirku..... Jak píse boxer.
co jsi čekal, prosím?
1. Tohle je prča, vždycky mi to zlepší blbou náladu
2. Dám si dobrého panáka a bavím se
3.Teda za ty prachy pěkný shit :D Kabel za setinu ceny bude lepší + bonus zdarma!! (bude hrát furt stejně) :lol: :lol: :lol: :lol:

PS: Děkuji všem "slyšícím kabelofilům". Lepší než komedie :D

Prospero
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Prospero » 01 bře 2015 21:07

vojtech píše:1. Tohle je prča, vždycky mi to zlepší blbou náladu
2. Dám si dobrého panáka a bavím se
To mne tesi, mam rad vesele lidi. :)
vojtech píše:3.Teda za ty prachy pěkný shit :D Kabel za setinu ceny bude lepší + bonus zdarma!! (bude hrát furt stejně) :lol: :lol: :lol: :lol:
Kdybys ale misto utraceni za chlast radeji nasetril na poradny kabel, mozna bys zjistil, ze bod 3 urcite neobhajis. :mrgreen:

P.S.: Me osobne blbou naladu daleko vic zlepsi poslech dobre hudby....pochopitelne za pouziti kvalitnich kabelu! ;)

Odpovědět