Luki

Představení jednotlivých členů fóra, jejich aparatur, oblíbené muziky atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Luki
Příspěvky: 83
Registrován: 22 dub 2012 19:32
Kontaktovat uživatele:

Luki

Příspěvek od Luki »

Zdarec.

Já a Hi-Fi názory

Fórum jsem navštívil poprvé nějak před rokem, když jsem dával dohromady starou Teslu NC500. Zaregistroval jsem se, napsal ohledně drátku pro raménko Tesla a hned se ozvalo pár lidí. Radili kde co nakoupit, jak to udělat, nabízely pomoc. Tady jsou lidé hodní, říkal jsem si, sem bych měl zavítat častěji. A tak často čtu vaše příspěvky a občas něco napíšu.

Já a hudba

Ročník ´64 (jeden z lepších), vyrůstal jsem na hudbě Zeppelin, Purple, Queen, The Rolling Stones, Pink Floyd. Přes hudbu Talking Heads, Davida Bowieho, chvíli jsem poslouchal Acid Jazz a nakonec, skončil u Funk-u a Jazz-u. George Benson, Quincy Jones, Chet Baker, Miles Davis… Tady jsem objevil Blue Effect a Dana Bártu. Poslechnu a i Amy Winehouse, Adele, ale ke starým láskám se pořád vracím.

Já a „Hi-Fi“

(Schválně tam mám „Hi-Fi“, sestava je to velmi jednoduchá, komponenty základní.)

Na začátku byly různi „rádio-kazetofony“ na které se nahrávala hudba z radií (hlavně radia Luxembourg). První Hi-Fi které mi rodiče koupily, bylo výrobek Slovinské firmy Iskra, AMP, TUNER a repro. Tape Deck už si nepamatuji. K tomu jsem hrál na gramofon RIZ GM 7606. V té době gramo hrálo dobře, vypadalo ale mnohem lépe. Na přenosce bylo „U“ (vyměnil ji za Shure, potom Ortofon). Až před pár lety jsem zjistil, že se jednalo o gramofon UNITRA Fonica G-8010, zkopírovaný Chorvatskou továrnou RIZ. (Při transportu se rozbilo plexy, ulomila páčka lift, leží pod postelí… Asi by to nestálo za resuscitaci?)
Bazarové kousky dovezené z Holandska Technics SA-5060, deck Technics M216, tuner Akai AT-2250, a repro KEF Cresta sloužily dobře, jsou funkční a schovaný ve sklepě.

Potom jsem koupil Pioneer A-339, Sony CDP XE-300 a Wharfedale Diamond IV. Tesla NC500 s OMB5 přišla později. A už to hrálo líp…

Odbočil jsem před sedmými lety (spíš zabloudil), na cestu DK a vícekanálového zvuku s DVD Panasonic S75, AVR Yamaha RX-V440, Focal.JMlab Chorus 707S, Chorus 705S, Chorus CC70. Nějak mi nechyběl ani nechybí SW (ale já vím moc dobře, určitě by s SW zážitek DK byl jiný). Do AVR optikou byl zapojen Sony CDP XE-270. Jako DK „u mě dobrý“, perfektní, s DK jsem spokojen. Ale hudbu to hrálo jinak, už to nebylo STEREO.

DK je fajn věc, poslouchám ho ale +- 20% „poslouchacího času“. HiFista by řekl: prodej všechno, kup si stereo. Jasně, bylo by to nejjednodušší řešení. Ale prodat to dneska za zlomek ceny se mi nechce a zadruhé, rád se podívám na koncert nebo film v DTS-u. Takže, asi si to DK nechám.

Myslím, že neexistuje ani jeden HiFista který by řekl: ano lidi, toto je konečná! Nejčastěji používáme pojmy, jako jsou: hraju současně, dočasně, dokud to neprodám, momentálně, aktuálně, až do lepších časů, příští výplaty, Vánoc…

A tak já „současně“ hraju DK (Panasonic + Yamaha) a STEREO (Tesla + Pioneer + Sony), a otráveně přepínám kabely na Focalech. (Jestli v této sestavě má smysl mluvit o kabelech, tak repro DRAGSTER DP440C 2x4mm + Nakamichi banánky, signálové RG 62A/U + Neutrik NYS 373).

Líby se mi zvuk analogový, často si pouštím LP. Je to takový rituál. Gramofon jsem předrátoval a seřídil dle nejlepšího vědomí a svědomí. Použil jsem Rowingovu šablonu, ale jak mě poučily zkušenější, vytištěná šablona asi nikdy nebude úplně přesná, takže chtělo by to půjčit pevnou.
V porovnání Gramo + předzesilovač AQ MM2 + AVR Yamaha versus Gramo + Pioneer, hudba se mi zda čistší, jakoby „bez opony“ (ve prospěch Gramo + Pioneer, samozřejmě).

Asi nejlepší část celé této sestavy, reproduktory Focal Chorus 707S, hrají báječně v kombinaci s gramofonem a přenoskou Audiotechnica AT-95E. Určitě by se dalo dosáhnout ještě lepšího zvuku, Focaly by si zasloužily lepší zesilovač a lepší CD přehrávač. A právě, to by mohla byt cesta k lepšímu.

Jak dál?

Vidím to v dohledné době (jak mi finance dovolí) na lepší CDP a lepší AMP, něco vyšší řady, klidně vintage přístroj. Integrovaný nebo oddělený. A lepší PRE-AMP, např. ProJect, Actidamp,…

Především si užívám poslechu hudby, to je v tom všem nejdůležitější. To neznamená, že mi nezáleží na tom, jak to bude znít. Jen nechci poslouchat různé zvuky bez hudby.

Velice si vážím vašich znalostí a zkušeností, ale nejvíc si vážím ochoty poradit. V dnešní, sobecké době je to vzácné.

Luki

p. s. Sorry za češtinu, není to moje mateřská řeč.

paolo
Příspěvky: 401
Registrován: 17 dub 2008 16:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Luki

Příspěvek od paolo »

Ahoj,
velmi pěkné představení. *thumbs up*

s reprosoustavami Focal si velmi rozumí zesilovače Cambridge Audio, popř. Denon.
ze starších bych doporučil Musical Fidelity.
Rothaudio

efičák
Příspěvky: 1909
Registrován: 18 dub 2008 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Luki

Příspěvek od efičák »

Zdravím jižana. *thumbs up*

Podobný gramofon mám taky, Unitra Fonica Adam, je to kvalitní kousek, robusní konstrukce stále funkční, připravil sem si na něj něco jako AT91 , jen pro radost.

Zesilovač Pioneer bych nepodceňoval, kdyby to někdo poladil, mohl by udělat výbornou službu...
Přece jen vintage kousky potřebují malou údržbu. Zabudované phono s AT95 nespolupracuje k Tvé spokojenosti ?
Ta přenoska potřebuje zátěž 100-200 pF, víc ji zahubí dynamiku. Nejraděj bych k ní doporučoval zabudovat phono do gramofonu, nebo nacpat phono hned za výstupní cinche s max. 15 cm kabely o co nejnižší kapacitou.
Pak má zvuk šťávu a drive !

Uživatelský avatar
Luki
Příspěvky: 83
Registrován: 22 dub 2012 19:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Luki

Příspěvek od Luki »

eficak píše: Zesilovač Pioneer bych nepodceňoval, kdyby to někdo poladil,...
Pioneer hraje OK, ale stejně byl bych rád, kdyby se některý slušný odborník podíval na to. Máte tip na někoho z Brna?

Gramo s AT95e hraje lépe s Pioneerem než s Yamahou. Kabel je krátký, cca 40cm, RG62 má zátěž 47pF/m, plus drátky v raménku, asi se vejdu do 100-200pF.
(Jo, a ten rozbity gramo až budu mít někdy čas, možná dám do pořádku, jen tak.)

efičák
Příspěvky: 1909
Registrován: 18 dub 2008 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Luki

Příspěvek od efičák »

*thumbs up* Audiotechnica v dobrých rukou.
Přeju zvuk dle Tvého vkusu.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host