33 rpm do 16 rpm

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Odpovědět
slavo75
Kontaktovat uživatele:

33 rpm do 16 rpm

Příspěvek od slavo75 »

Zdravím,

mám problém a potreboval by som poradiť - hlavne od skúsených digitalizátorov LP. Zaobstaral som si niekoľko zaujímavých nahrávok hovoreného slova na LP, ale bohužiaľ - až neskôr som zistil, že sú určené na prehrávanie v režime 16 otáčok za minútu. Napadlo ma ale, že by digitalizácia takejto platne nemusela byť stratená a že by sa "problém" snáď dal vyriešiť softvérovo. Skrátka nahrať záznam do PC na otáčkach 33 alebo 45 a získaný záznam softvérovo spomaliť do optimálnej podoby.
Teoreticky som si to teda vymyslel :-) - ale rád by som poznal názor alebo odporúčania niekoho, kto s tým už skúsenosti má. Osobne na digitalizáciu vinylových nahrávok používam program GoldWave, ktorý síce obsahuje možnosť spomalenia nahrávky, ale nie priamo funkciu "transformácie" rýchlosti 33 alebo 45 rpm na rýchlosť zodpovedajúcu 16 rpm. A riadiť sa iba odhadom a výslednú rýchlosť nastavovať iba podľa ucha sa mi v dnešnej dobe zdá nevhodnou metódou. :shock:

Takže to zhrniem - máte vedomosť o nejakej funkcii, ktorá dokáže transponovať nahrávku získanú v rýchlosti 33 1/3 rpm resp. 45 rpm do rýchlosti, ktorá zodpovedá 16 rpm?

Ďakujem.

Slavo

petrL
Kontaktovat uživatele:

Re: 33 rpm do 16 rpm

Příspěvek od petrL »

Ten software neznám, ale snad by neměl být problém zvuk "zpomalit" v poměru 16/33.333. Nejsem si jistý, jestli 16 ot. nepoužívaly i jinou ekvalizaci. I když pouze pro mluvení to je asi jedno.

slavo75
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od slavo75 »

Vlastne áno - uvažujem podobným smerom. Vychádza mi, že nahrávku realizovanú pri rýchlosti 33 1/3 rpm by bolo potrebné "spomaliť" o 51,95 %. Je to však iba teória - vyskúšam a uvidím, aký bude efekt.
Skôr ma prekvapilo, že ani celkom "slušné" softvery na spracovanie zvuku neobsahujú podobný "filter", ktorý by nahrávku upravil na požadovanú rýchlosť automaticky. Pretože rovnaký problém je aj pri nahrávkach 78 rpm a pod.

V každom prípade dík za tip - ak by mal niekto iný nápad alebo tip na softver, ktorý toto dokáže, budem rád.

S.

Bunik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bunik »

Já mám jen jediný tip. Nahrej to v co nejvyšší možné kvalitě. Spomalováním by se mohla projevit silné digitální zkreslení. 16bit 44khz je proto nevhodné. Zkus minimálně 96khz/24bit, tam by se dalo dosáhnout mnohem lepších výsledků. Po úpravách to pak převedeš na standard CD.

BVa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BVa »

Nahraj to pri vzorkovaní 88,2kHz, potom napr. v CE resampling (stretch) na 44,1kHz. Odchýlka od správnej rýchlosti bude necelé 2%, pre reč zanedbateľná zmena výška hlasu.
BVaudio, výroba a predaj

enregistree
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od enregistree »

Audacity je free a tady primo odpoved od jejich tech. podpory:

http://audacity.238276.n2.nabble.com/16 ... 86271.html

slavo75
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od slavo75 »

enregistree: *2thumbsup* *hura*

Vďaka všetkým za pomoc i za tipy - určite sa s tým pohrám. Minimálne som ušetril čas experimentovaním - vďaka za upozornenie na potrebu vyššieho vzorkovania.

Raz darmo - viac hláv viac vie! :-)

Slavo

petrL
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od petrL »

Ještě mě napadlo, že i za předpokladu, že desky 16 ot. používají stejnou ekvalizaci jako 33.33, tak to vyjde špatně. Tedy pokud ekvalizuješ zrychleně přehrátou desku a pak záznam zpomalíš. Vyšší basy tak uniknou zesílení a naopak výšky budou potlačené až do příliš nízkých kmitočtů. Chce to vyzkoušet, basy možná chybět nebudou, ale mohlo by to znít tupě.

enregistree
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od enregistree »

No jasne, casove konstanty ekvalizace nebudou fungovat. Byly ty 16RPM desky vubec RIAA?

U mluveneho slova by to zkresleni ale nemuselo tolik vadit.

Porad je asi nejjednodussi pouzit 16RPM gramofon.

slavo75
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od slavo75 »

Pre upresnenie ešte pripájam obrázok etikety LP - je z roku 1972, kedy ešte v SUPRAPHONE pravdepodobne nepoužívali formát SUPRALONG LP, teda zhustené drážky a dvojnásobná minutáž jednej strany LP. To vlastne vysvetľuje, prečo je LP nahraná na 16 rpm pri minutáži 37:15 na jednej strane... Tým obrázkom chcem vlastne iba upresniť, o aký formát sa jedná a z akého roku je.

Ihneď, ako sa k tej digitalizácii dostanem, dám vedieť, ako to celé dopadlo.

S.

Obrázek

Mikrob
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mikrob »

Jen upřesnění: Normální LP mají rychlost 33 1/3 ot/min a "šestnáctková" mají 16⅔ ot/min, čili je to přesně polovina. Takže záznam s digitalizací na 88,2 kHz bude hrát při 44,1 kHz přesnou rychlostí.

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 »

Snad je to po 5 letech stále aktuální

Odpovědět