Akustický obklad stropu

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Odpovědět
FS
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Akustický obklad stropu

Příspěvek od FS »

Jako pro mnoho jiných nadšenců audia, je i pro mne místem poslechu obývací pokoj - tedy místo, kde design je doménou žen :D

Po opatrných bilaterálních jednáních se rýsuje možnost, že bych si mohl něco naprosto nenápadného (přehlédnutelného anebo ještě lépe neviditelného) dát na strop - ten u nás je a vždy byl čistě bílý.
Máme celkem nízké stropy, takže podhledy v zádné podobě nepřipadají v úvahu. Byt je zařízený moderně - málo nábytku (naštěstí to málo dobře řeší basy), sedačka, žádné závěsy, plovoucí podlahy s kobercem jen pod skleněným stolkem.

Hledal jsem tedy nějaké nalepovací akustické panely, které:
1- Jsou bílé
2. Vypadají napohled podobně jako stěna
3. Mají možnost očištění (vlhký hadřík, případně vysavač)

Je mi jasné, že takovým opatřením nemohu ovlivnit basy - ty u mne podle měření nejsou problém. Bylo by fajn, kdyby mělo "tlesknutí" menší dozvuk. Aktuálně netrpím "ozvěnou" - aktuální stav je docela akceptovatelný, spíše chci vytěžit maximum z toho, co mám doma.

Rozměry místnosti jsou 530 cm x 340 cm, tl. cca 18 metrů čtverečních.

Narazil jsem na 2 bílé materiuály na bázi melaminu:
https://www.akusticka-pena.cz/zbozi-cen ... 100x100cm/
http://www.ecophon.com/cz/vyrobky/Kazet ... aster--SQ/

Rád bych oslovil účastníky fóra s prosbou o vysdílení jejich zkušeností.

Hledám odpovědi na otázky:
a) Může mít zatlumení JEN stropu negativní dopad ?
b) Jaké procento plochy stropu by se mělo zakrýt, aby to nebylo přetlumené?
c) Mělo by pokrytí stropu (při částešném "šachovnicovém" uspořádání) být spíše rovnoměrné přes celý strop, anebo by se měly panely koncentrovat mezi repro a posluchače?

Děkuji za vysdílení praktických zkušeností.

lubin
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Akustický obklad stropu

Příspěvek od lubin »

Dle mých zkušeností:

a) může to mít i negativní dopad. Jsem zastánce zatlumení všech prvních odrazů. Zároveň si ale myslím, že na 95% budeš změnu vnímat pozitivně.
b) nelze jednoznačně odpovědět. Záleží na zatlumení dalších ploch v místnosti, na tom, jaké frekvence panely tlumí a na dalších faktech. Začal bych na pouze 1/4 plochy, v místě prvních odrazů.
c) platí jako u odpovědi "b"

lachim
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od lachim »

FS
1. řešit akusticky co největší plochu stropu. 4 placky molitanu bych si na strop určitě nelepil! 4 nějaké difuzní panely z polyster´énu také ne.
(i když to slyšet bude určitě). vyzkoušet to musíš bohužel fakticky a sám.
2. už bych nikdy nechtěl sádrošovou desku a vatu! ani žádné nalepovací panely.
(všechny tyhle "rychlo-akustiky" požerou jen živost/radost hudby/středy a vytvoří v pokoji "lavor")
3. 2-3 různé druhy opravdu "řešících" panelů o stejných velikostech a ty trpělivě skládat/ kombinovat na strop.
dle poslechových pocitů a měření.
4. začal bych řešením basů a právě stropem (pozor na instalaci světel!). Samotné stěny, to už je "brnkačka".
5. když budeš postupovat v pásech třeba po 5 kostkách směrem od beden k poslechovému místu, tak třeba největší přínos zjistíš u 2 pásů nad repro, 1 nad sebou a 2 za sebou. chce to řešit všechno a krok za krokem.
Nutno to vidět udělané a osobně "live" + debatovat o tom s nějakým akustikem/praktikem.
Jinak jsou to většinou vyhozené peníze

Ramones
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ramones »

Kolego, tak to ti nezávidím.
Jedná se opravdu pouze o obývák dle manželky.
Poslech čehokoliv musí být hrozný, včetně normální komunikace.
Tohle, pokud se bavíme o podmínkách nedegradace hi-fi, je řešitelné pouze sluchátky, případně monitory pro poslech ve velmi blízké vzdálenosti na minimální hlasitost.

Zkus ji předhodit nějaké návrhy z netu.
Pokud ti nepovolí funkční, akustické obklady na celý strop, tak to nezachráníš.... :|

tmwatch
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tmwatch »

Ramones píše: Pokud ti nepovolí funkční, akustické obklady na celý strop... :|
A to jsou jaké?

Ramones
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ramones »

...má je ve svém prvním příspěvku.
Ideálně vzájemně promixovat.
Basy tím sice nevyřeší, ale při rozumné hlasitosti to už bude poslouchatelné *thumbs up*

FS
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od FS »

Děkuji všem za příspěvek.

Při brouzdání internetem jsme narazil na zajímavý zdroj informací akustice - jsou to vysokoškolské přednášky:
https://courses.physics.illinois.edu/ph ... tures.html

Je tam i lekce o akustice malých prostor: https://courses.physics.illinois.edu/ph ... _Part2.pdf

FS
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od FS »

Jednoduše použitelná kalkulačka pro odhad akustiky místnosti:
https://hofa-akustik.de/en/acoustics-wizard/

Systém nabídne po zadání vstupních údajů počet doporučených akustických prvků z firemní nabídky.
Ke stanoveným počtům potom vypočítává RT60 (reverbation time) a pěkně zobrazí v grafu. Získaná informace se dá něpřímo využít například ke stanovení celkové potřebné hodnoty absorbce pro danou místnost a z toho pak dále odvodit počet potřebných panelů i jiného výrobce.

FS
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od FS »

S odstupem času děkuji za příspěvky do tématu.

Pro začátek jsem na vyzkoušení koupil trochu akustické pěny a nanečisto ji zkusil různě umístit. Po prvotním nadšení z toho, jak velký dopad na celkový zvuk systému i malé množství akustické pěny mělo, jsem postupně došel k rozčarování. Některé skladby se mi zdály být bez jiskry, u jiných zase krásně vystoupily detaily a prostor, jiné zase změny divně.

Nakonec tedy na základě měření akustiky objednávám jen pár Vicoustic panelů (absorpce v pásmu 400Hz - 1000Hz cca 80%, absorpce nad 5kHZ do 40%) na strop a podle navazujícího měření pak dám akustickou pěnu, pokud bude třeba, na kontrolu basů. Difusory mi (zatím :D ) doma neprojdou, tak je neřeším.

Závěr: I s malým množstvím akustické pěny jsem si nevhodným použitím dokázal vyrobit "problém". Nechám to udělat odborníkům.

Odpovědět