Audio PC NUC – doporučení

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Juri
Příspěvky: 278
Registrován: 26 dub 2008 20:05
Kontaktovat uživatele:

Audio PC NUC – doporučení

Příspěvek od Juri »

Vážení pánové,

tak jsem se po určité době rozhodl obnovit a vyzkoušet v mé sestavě PC větev, kterou jsem před nějakou dobu pro hlavní poslech opustil a využíval jen pro testování a objevování nové hudby (bandcamp, Tidal, Youtube aj.). V zásadě se dá říci, že mě již zase pomalu začalo chybět to experimentování, laborování a různé nastavování o které jsem byl ochuzen v případě hlavního poslechu pouze přes CD přehrávač :lol: . Ale teď vážně. Využil jsem tedy notebook jako zařízení vyhrazené čistě na audio a naistaloval linuxovou distribuci Daphile https://www.daphile.com. Zbytek sestavy: NAD C375BEE, Wharfedale EVO4.4, NAD C565BEE, DAC Schiit Audio Modi 3, externí USB HDD pro soubory lossless.

Výsledek mě velmi pozitivně překvapil (nečekal jsem tak významný posun v kvalitě) zejména ve vazbě na předcházející nezdary a komplikace s notebookem + DAC vs. CD přehrávač – řešili jsme zde v tomto vlákně potrebuji-poradit/problem-dac-tidal-vs- ... 21074.html.

Při detailním a soustředěném poslechu rozdíl ve prospěch CD přehrávače zaznamenám (vlastní rip CD rozdíl menší, Tidal větší), ale již není tak drastický jako při použiti Notebook OS Windows 10 + DAC v minulosti. Zkoušel jsem i různé SW vylepšováky typu Fidelizer apod, ale nebylo to prostě tak nějak ono. Systém Daphile na notebooku provozuji cca 3 měsíce (poslech lossless + Tidal) a jsem s výsledkem „relativně“ spokojen i když samozřejmě lepší to být může vždy. U stávajícího notebooku pozoruji jen jistou pomalost celého systému, kterou si vysvětluji slabým HW vybavením – tuto domněnku jsem si potvrdil instalací Daphile na výrazně výkonnější stolní PC a problém s pomalostí se tímto odstranil. Rozhodl jsem se tedy, že vyřadím notebook a pořídím počítač, který bude určen pouze pro audio, resp. plnohodnotný mini počítač typu Intel NUC + instalace OS Daphile.

Domnívám se, že je zde množství spokojených uživatelů PC s Daphile provozovaných čistě jako audio PC. V této souvislosti bych Vás chtěl prosím požádat o doporučení a rady jakou konkrétní HW konfiguraci Intel NUC (případně něco jiného) byste zvolili včetně dalších případných souvisejících zařízení pro můj případ a moji kategorii sestavy. Předpokládám Intel NUC s interním SDD diskem. Uložiště pro lossless soubory bych zvolil externí HDD přes USB, pro Tidal síťové připojení.

Audio PC jako celek chci pořídit s nějakou „rozumnou“ rezervou pro případný update mé stávající audio sestavy (první fáze zřejmě zesilovač a DAC), ale ne zase tak, aby bylo audio PC jako celek výrazně předimenzované. Do budoucna zvažuji také nějaké datové uložiště typu NAS.

Předem děkuji za Vaše rady a doporučení.


Uživatelský avatar
RedBaron
Příspěvky: 811
Registrován: 11 dub 2013 16:08
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Audio PC NUC – doporučení

Příspěvek od RedBaron »

Já musel NUC8i5BEH nacpat do pasivní bedýnky Akasa Turing, protože jsem prostě slyšel do hudby jeho větrák, a to i při nastavení spínání až na vysokou teplotu.
turing.jpg


Uživatelský avatar
Juri
Příspěvky: 278
Registrován: 26 dub 2008 20:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Audio PC NUC – doporučení

Příspěvek od Juri »

Aktualizuji stav řešení vetvě audio PC:

Po mnoha konzultacích a hodinách strávených studiem jsem konečně postoupil dále a pořídil níže uvedené zařízení.
Intel NUC 10i7FNK, 16 GB RAM, SSD pro Daphile
Uložiště pro lossless soubory NAS Synology 1520+ s 3×HDD WD Red pro, UPS APC
Stream Tidal přes Daphile
Doplněno připojením internet 1 Gbps

Po cca 3 týdnech intenzivního nastavování, instalací, různého ladění (zejména propojení NAS a Daphile) a testování mohu konstatovat, že jsem s výsledkem velmi spokojen. S NUCem a NASem je Daphile již téměř dokonale sžit a nezaznamenávám jakékoliv náznaky pomalosti při ovládání či podobných jevů z minulosti.

Zvukově je to pro mě výrazný posun a domnívám se, že se začínám přibližovat kvalitativně úrovni mého CD playeru (vlastní RIP CD více, Tidal méně) i když při detailním a soustředěném poslechu rozdíl zaznamenám, ale jsou to již jen drobné nuance méně významného charakteru kdy hlavně záleží na nahrávce obzvláště pak u slepého testu.

Zdrojem nejvýznamnějšího vlivu na celkové zvýšení kvality produkce je zcela jistě, vedle použití dedikovaného NUC, hlavně instalace Daphile. Rozdíl ve kvalitě produkce (lossless z NAS + Tidal) dřívější sestavy NB DELL + WIN 10 + Foobar oproti současnému NUC + Daphile je při testování v reálném čase přímo drastický. Všem, kdo nemáte reálnou zkušenost s touto odladěnou audio linuxovou distribucí, doporučuji vyzkoušet – budete velmi významně překvapeni, obzvláště pokud používáte Win + Foobar a chcete se posunout dále.

No a teď budu nějaký čas jen poslouchat, ripovat CD a teoreticky se připravovat na výhledově případný update mé sestavy (první fáze zesilovač, DAC, kabeláž a tak dále). Současně se chystám na základě doporučení na porovnání kvality přehrávání přes Logitech media server v Daphile versus Minim server na NAS.

Závěrem chci velmi poděkovat místnímu kolegovi FS za významnou pomoc a nezanedbatelný čas, který věnoval konzultacím, pomoci se vzdáleným nastavováním sítě a konfigurací NAS + Daphile a také rozšíření mých znalostí a dovedností v této oblasti.

Velké díky také patří kolegům Kocmeister, PavelDosko a Redbaron za konzultace a cenné rady spojené s danou problematikou. A samozřejmě také celé řadě autorů mnoha příspěvků na zdejším fóru, které mě inspirují v mé audio cestě.

Přeji Vám všem hodně zdaru obzvláště v dnešní mimořádné době.

Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 1660
Registrován: 08 úno 2011 13:06
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Audio PC NUC – doporučení

Příspěvek od PavelDosko »

jaky mas DAc a propojeni s NUC ?

Uživatelský avatar
Juri
Příspěvky: 278
Registrován: 26 dub 2008 20:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Audio PC NUC – doporučení

Příspěvek od Juri »

propojení s NUC standardní tovární USB od DAC Schiit Audio Modi 3...

ted mě napadá v rámci testu, šlo by nějak připojit k NUC DAC z NAD C565BEE? Má optický input SPDIF, tak možná nějaký konvertor USB/SPDIF?

FS
Příspěvky: 1073
Registrován: 29 říj 2016 00:30
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Audio PC NUC – doporučení

Příspěvek od FS »

@Juri: Převodníky USB->SPDIF existují. Jestli by sis polepšil je otázka. Já jsem s nima moc dobrou zkušenost neudělal.
Máš důvod domnívat se, že hrát přes DAC v NAD by mohlo být pro tebe lepší než přes tvůj DAC, anebo to chceš jen tak pro jistotu zkusit?

Uživatelský avatar
Juri
Příspěvky: 278
Registrován: 26 dub 2008 20:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Audio PC NUC – doporučení

Příspěvek od Juri »

... konkrétní důvod nemám, jen mě to zajímá z hlediska porovnání jak na tom DAC v NADu je oproti Schiit, mohl bys prosím doporučit nějaké konkrétní zařízení? Jinak mě teď napadá, nešlo by použít jako konvertor DAC Topping D10, který má USB input a SPDIF toslink output a přes něj připojit do input tosling SPDIF v CD NAD?

FS
Příspěvky: 1073
Registrován: 29 říj 2016 00:30
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Audio PC NUC – doporučení

Příspěvek od FS »

Dororučení, bohužel, nemám.
Svého času jsem se snažil vylepšit propojení ze svého AudioPC do DAC. AudioPC které má k dispozici jen optický výstup. Naslepo jsem koupil Gustard U12, což bylo ve výsledku horší než přímé propojení optikou z PC. Měl jsem zapůjčené i rozhraní Aquila, které sice nebylo horší než přímé propojení, ale ani se mi to tehdy nezdálo lepší.
Topping D10 neznám, ale má ty správné konektory, abys mohl svůj pokus provést. V nějakém vláknu na zde anebo vedle na fóru jej diskutovali, prý je docela dobrý (..aby nebyl nakonec lepší než Tvůj DAC :D ).

Uváha:
Ponecháme-li stranou digitální interface, zatím mi vždy propojení přes optický kabel (nikdy jsem však neměl žádný "lepší") hrálo hůře než USB či koaxiální propojení.
U mne se zvuk z AudioPC posunul kvalitou k CD poté, co jsem pořídil kvalitnější napájení (u mne ekonomická varianta ve formě zdroje HDPlex) pro AudioPC a po instalaci JCAT USB PCIe karty, která má externí napájení. Spíše bych si tipnul na zlepšení po využití lineárního napájení k NUC, než na to, že DAC v NAD (+ absence potřeby řešit interkonekty) bude o tolik lepší.

Na druhou stranu, ten Topping stojí nějakých 90EUR a třeba si najde uplatnění i jinde než v hlavním systému.

Uživatelský avatar
Juri
Příspěvky: 278
Registrován: 26 dub 2008 20:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Audio PC NUC – doporučení

Příspěvek od Juri »

Děkuji za info, spíše chci jen vyzkoušet, asi se nedá nějak očekávat u použití DAC z NAD přes Topping D10 zřejmě nějaký zásadnější posun v kvalitě oproti současnému stavu. Topping D10 mě napadl právě z důvodu, že jej vlastním, v minulosti jsem používal a také porovnával a dospěl k názoru, že Schiit Audio Modi 3 je lepší i když teď s odstupem času o tom nejsem již tak přesvědčen, v zásadě je to na ± stejné úrovni.

No uvidíme, vyzkouším DAC z CD NAD propojením přes Topping D10 a poreferuji…

Dá se zřejmě předpokládat, přesně jak píšeš ve své úvaze, že daleko větší vliv bude mít lineární napájení pro NUC + "lepší" kabel USB a další souvislosti...

Michel
Příspěvky: 64
Registrován: 11 bře 2018 17:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Audio PC NUC – doporučení

Příspěvek od Michel »

Juri
Jestli mohu doporučit, vyzkoušej levnou a jednoduchou variantu, co dokáže napájení. Jestli se nemýlím, NUC lze napájet poměrně širokým rozsahem napětí. Zkus najít nízkošumový stabilizátor na doporučené napětí, např. na TME, Conrad atd. Stabilizátor umísti na kus hliníku z důvodu chlazení. Dle svých možností použij vhodnou baterii pro napájení, např. ze záložního zdroje atd. Dle mých zkušeností na uvedenou baterii NUC pár hodin hrát vydrží (a potom se dá dobít).
To ti dá představu o vlivu napájení. Očekávej výrazný posun.
Jestliže ti po vrácení napájení do současného stavu bude něco chybět a čistější napájení se stane návykovým, můžeš pokračovat jednoduchým systémem automatického dobíjení, napájení superkapacitory přímo u NUC atd.
Samozřejmě lze kráčet i cestou nízkošumového zdroje, jako mnoho členů fóra, kteří s tímto řešením mají rozsáhlé zkušenosti a zřejmě by byli ochotni i zapůjčit k otestování.
Následně bys měl řešit kvalitu USB kabelu, jeho oddělené napájení (opět nízkošumově) a galvanické oddělení, koncovky, stínění atd. Kvalita kabelu, koncovek a galvanické oddělení platí i pro LAN. WiFi se zkus vyhnout a nejlépe zcela zakázat.
A to jsme jen u zdroje dat, pro zbytek platí podobné zásady a reprosoustavy, včetně vodičů a součástek výhybky, jsou samostatným tématem.
Na vlivu napájení NUC můžeš najít inspiraci k tomu, kolik prostoru ke zlepšení poskytují téměř všechny součásti sestavy.

bessinka
Příspěvky: 15
Registrován: 07 pro 2017 19:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Audio PC NUC – doporučení

Příspěvek od bessinka »

Ahoj.Trochu bych se chtěl na tématu přiživit s prosbou na radu ohledně napájení mini PC Asus PN40, který má napájení 19V. S úspěchem ho mám jako vyhraněný PC s Windows 10 ,Audirvana+, Fidelizer Pro, dále RME ADI 2 dac FS, které napájím z akku 12V . Napadá mě powerbanka Viking Smartech II 40000mAh, ale jako pokus docela drahá sranda.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 1 host