Bi-Amping, LF výhybka do signálové cesty

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Odpovědět
Wishmaster
Kontaktovat uživatele:

Bi-Amping, LF výhybka do signálové cesty

Příspěvek od Wishmaster » 23 dub 2018 11:28

Mám doma B&W CDM9NT, u kterých jsem vyměnil elektrolyty ve výhybkách za svitky (samozřejmě s příslušnou korekcí odporů). Ještě jsem zvažoval nahradit feritové cívky v basové sekci vzduchovýma. Abych zachoval odpory cívek, jejich velikost by byla dost nepraktická. Používám bi-amping, napadla mě tedy jiná cesta - obejít úplně basovou výhybku, měniče připojit přímo na terminály a umístit výhybku do signálové cesty před zesilovač. Obnáší tohle řešení nějaké problémy, které je dobré uvážit? Jaký typ filtru by bylo nejlepší použít (LCLC, RCRC, aktivní filtr). Je potřeba řešit vstupní a výstupní impedanci? Odchylka v hlasitosti není problém, na předzesilovací části je možné ji korigovat.
Tohle řešení je také velice praktické v tom, že původní výhybka zůstane v repro v aktuálním stavu a její zpětné zapojení je otázkou pár minut.

Kocour
Kontaktovat uživatele:

Re: Bi-Amping, LF výhybka do signálové cesty

Příspěvek od Kocour » 23 dub 2018 11:37

MiniDSP 2x4, je to minimalni investice.
Predtim zmerit prubeh basaku samotneho, a aktivne to dorovnat na stejny. Uplne na stejny to asi nepujde, zalezi, co vse tam maji kompenzovany v pasivu.
Take zmerit prubeh vrchni pasivni sekce, a hodit to do simulatoru, napriklad Vituix CAD.

Wishmaster
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wishmaster » 23 dub 2018 13:11

Doplním původní výhybka je L 2,5mH - C 150uF (R 0,33ohm) - L 1 mH. B&W ji používá úplně stejnou ve všech řadách a všech generacích, takže v tom žádné specifické přizpůsobování není.
Díky za zajímavý tip. Preferoval bych pasivní řešení, obdobu původní výhybky za použití co nejlepších součástek, než přidávat do signálu AD - DA převod s dalším linkovým zesilovacíc stupněm a elektrolyty na vstupu a výstupu.

petrL
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od petrL » 24 dub 2018 13:52

Pasivní výhybka na linkové úrovni je asi to nejhorší řešení, hodnoty součástek samozřejmě závisejí na vstupní impedanci připojeného zesilovače a ani výstupní impedance zdroje nebude zanedbatelná (tj. bude hrát roli). Na tomto místě spíš aktivní řešení, i když chápu, že tradiční konstrukce s kupou operáků nejsou lákavé. Lepší by snad byly 2 buffery a mezi nimi jenom pasivní filtr, ale to asi nikdo nevyrábí. Otázkou vůbec je, jestli ty tlumivky s jádrem jsou tak špatné, popř. jestli by je nestačilo nahradit o něco většími (větší jádro).

Odpovědět