Clo a DPH od 2021

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Odpovědět
petrL
Kontaktovat uživatele:

Clo a DPH od 2021

Příspěvek od petrL »

Chtěl bych si objednat CD z Británie. Vím, že budu platit DPH popř. clo, ale není mi jasné, jaké jsou další poplatky. Dřív si Česká pošta za vyřízení počítala 200 Kč. Teď to snad člověk může podat elektronicky, viz https://celnicka.cz/
Má s tím někdo zkušenosti? Jsou tam skryté další poplatky? Nerad bych nakonec zaplatil dvojnásobek ceny CD.

Lad2000
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Clo a DPH od 2021

Příspěvek od Lad2000 »

Z GB nevím, ale minulý měsíc mě přišel gramofon z USA, a platba cla a DPH byla asi zahrnuta do platby Paypal. Balíček dorazil za 4 dny, a nikdo se neozval. Někde jsem loni četl, že Paypal do platby zahrnuje i celní poplatky, vzhledem k tomu, že zná cenu i destinace, vyřídí to rovnou. Vzhledem k tomu, že k ceně bez poštovného byl navíc poplatek cca 50% ceny grama tak to asi nebyla jenom provize pro Paypal...

koudy42
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od koudy42 »

CD jako placky? To by Melo byt ok. Mozna zalezi i na tom kdo a jak to posila. Objednaval jsem kabelaz 50 liber a cajk. Mel jsem stejne obavy, tak jsem bral jen 1ks. Kdyz bylo vse ok, objednal jsem dalsi 2ks a dnes dorazily opet bez poplatku. Slo o eBay a ten si uz si neco nauctuje Viz Laduv komentar. BTW pres PayPal neplatit je to vonuce, pouzivam Revolut a maji luxusni kurz - stred.

petrL
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od petrL »

Tak mě taky letos přišlo pár i dražších věcí aniž by vybrali DPH, ale obávám se, že to bylo kvůli tomu, že jim zatím nefungoval ten elektronický systém. Teď už to asi funguje, psalii něco o 1.10.

Na ebayi je občas napsáno, že rovnou vyberou i dovozní poplatky, typicky z US. Z GB jsem to ještě neviděl. Při platbě Paypalem je potřeba platit v původní měně, pak je to kurzem banky místo zlodějského Paypalu. Dřív to šlo nastavit trvale, to ale zrušili. Pak to šlo nastavit jenom jednorázově při každé platbě. Naposled jsem tu možnost nějak nenašel. Možná už utáhli šrouby i tady...

Problém je, že i na oficiálním webu celní správy (viz výše) píšou v září jenom, co se stane od 1.10., není tam žádná aktuální informace, že to skutečně už nastalo. Což je celkem podstatný vzhledem k tomu, že letos už několikrát nový předpisy o DPH odložili.

koudy42
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od koudy42 »

Kabely jsem objednaval v listopadu a cajk ;). Jde mi prepnout a pamatovat kreditku Revolutu v pohode, kurz presne stred cili bez konkurence. Jinak UK uz si sackuje VAT primo na eBay. Ale vzhledem k cene zbozi proti EU ad se mi to porad bohate vyplatilo.
Zajimave, treba u Alika, kdyz jsem nakoupil nad 200$, tak VAT zmizel a zrejme uz je pak dotace od prodejce.

FS
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od FS »

Moje zkušenost je tedy rozhodně jiná - špatná.

29.9.2021 odešla zásilka z US.
5.10.2021 byla vyzvednuta na Ruzyni "někým" (to explicitně není v track aplikaci vidět)

Následujících 25 dnů mi tvrdila Česká pošta, že nemohu reklamovat nedoručenou zásilku, protože ji nikdy nepřevzali. Nemají ji totiž ve svém informačním systému. Na mou argumentaci, že s ohledem na pravidla platná od 1.10.2021 ji nikdo jiný než ČP pževzít nemohl, mi odpověděli, že k záznamům z trackovací aplikace jiné společnosti se nemohou vyjadřovat a že zásilku nikdy nepřevzali.

30.10.2021 se zásilka objevila zázračně v informačním systému ČP. Jinými slovy, někdo se konečně prokopal hromadou neoscanovaných zásilek a dostal mou zásilku alespoň do systému ČP.

5.11.2021 má zásilka postoupila k celmímu řízení. Podklady k celnímu řízení jsem poskytl v předstihu podle doporučení ČP již 8.10.2021, abych na samotné řízení dostal slevu a proces urychlil. ČP prijetí podkladů mailem potvrdila.

Před pár dny jsem opět urgoval svou zásilku. Nyní již ČP netvrdí, že ji nemá, prostě zatím nekomunikuje.

Tož tak. Nemyslím si, že by se měla v následujícím měsíci situace změnit.

PS: Pokud mi však nakonec přeje jen balíček doručí, tak mohu případnému zájemci přeprodat za nákupní cenu DC-ATX zdroj HDPLEX 200 W, který je v balíčku. Mezitím jsem koupil jiný zdroj. Alespoň si ušetří tuhle anabázi.

koudy42
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od koudy42 »

USA, Asie ad. je samozrejme jina pisnicka. Taky mi dorucili balicek relativne rychle do CR z USA, pak "smrdel" na celnim a "Cesku Pocta" ho odbavovala 3 tydny. Vrchol byl, ze tato zasilka z USA predbehla drive objednanou zasilku z Ukrajiny :D. Hodne taky zalezi na typu prepravce, treba z Indie mi dosel balicek v rekordnim case, co to je platne, kdyz slo o FedEx a hned ho automaticky proclili a navalili DPH, takze hned slo o +800Kc :x.

Odpovědět