Digitální předzesilovač

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Odpovědět
NIN
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Digitální předzesilovač

Příspěvek od NIN »

Potřeboval bych objasnit toto. Zdroj používám zároveň jako digi předzes. Mám přepínač pro zvýšení výstupní úrovně signálu - doporučeno pro funkci bez samostatného preampu. Přístroj vlastně nezesiluje ale zeslabuje. Od 0 (tu jsem nikdy nemohl vidět) až do -60. Je obecně známo, že při nižších hlasitostech dochází ke ztrátě bitové hloubky a tím může být zvukový projev degradován. Já noční poslech nevedu a poslouchám naprostou většinu od -40 do -30, přesto mi leží v hlavě, že vlastně zvýšením hlasitosti jak výstupním přepínačem tak třeba i výměnou za silnější zesilovač musím volume stáhnout a předzes je více "uzavřený" a bity jdou dolů. Je tak nebo jsem mimo?
Na obrázku je přístroj v módu pro samostatný předzes, takže "Gain" je nízký.
Obrázek

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální předzesilovač

Příspěvek od Jarda69 »

Tvůj přístroj neznám, ale co je to digitální předzesilovač? Vidím přepínače i pro analogové výstupy. Pokud ti jde ven analogový signál, tak do bitové hloubky nemusí vůbec sahat, ale reguluje zisk analogu.
I tam bych nechal velký gain a zeslaboval bych až v následném zařízení, pokud to lze. Pokud to opravdu pouští ven digi data, tak se omlouvám za offtopic.

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 »

Tobě jde o zhoršení kvality při použití té variabilní regulace? To by si asi nedovolili aby se zhoršovala digitální hloubka. Původně jsem to pochopil, že se ptáš na přepínaní gainu. Tohle nevím.
Ale je to jak píšeš. Takže dovolili.

Kód: Vybrat vše

But its most important function is volume control. This is a technologically advance process, with advance math, working in the digital domain, which cuts bits going down with volume (similar to the Wadia solution). But because the signal is initially “widened” by 8 bits in the upsampler, then it should not impair the signal significantly, at least in the upper part of the variable area.

blesk666
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od blesk666 »

Jarda bezne sa to tak robi, preto sa na to obvykle pouzivaju Chipy od Sabre ktore maju okrem ineho v sebe integrovani aj regulaciu vystupnej urovne uberanim bitovej hlbky. Rozlisenie 32bit a teroreticky tie bity "navyse" to do nejakj miery umoznuje-na to narazal NIN. Na nocny posluch toto riesenien uz vhodne nie je. NIN-pre odpoved by bolo nutne poznat ako to prepinanie gain je vyriesene, ak v analogovej casti tak ten prepinac do nejakej miery moze pomoct dat do polohy vacsieho zosilnenia, ked sa pocuva potichsie. Ayon vsak nepouziva chipy Sabre ale Burr Brown a ma na to ine riesenie. Stale sa vsak hlasitost reguluje uberanim bitovej hlbky.

T je odpoved priamo z popisu
"The last chip in this section is the DSP NC SM5847. This is an IC used in professional applications, with digital filters, including an interpolative one (here not used), de-emphasis, FIR, dither, and similar. But its most important function is volume control. This is a technologically advance process, with advance math, working in the digital domain, which cuts bits going down with volume (similar to the Wadia solution). But because the signal is initially “widened” by 8 bits in the upsampler, then it should not impair the signal significantly, at least in the upper part of the variable area."

Tento CD player ma udavany vystup 0-2,5V na low a 0-5V pre high. Nie pre kazdy koncak vsak moze byt uz 5V optimalnych mat na vstupe

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 »

Ok. Rozumím. Akorát jsi tam asi přehodil gain. Když chce poslouchat potichu, tak dát LOW. Gain snad bude analogově. Pokud je to i tak nahlas, tak konec s vlastním gainem nebo zásah do kabeláže, což už nebude tak hifi.

NIN
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od NIN »

Chlapi. Jde mi o to jestli je lepší nechat zesílený slabší signál nebo zeslabovat ten silnější - zvýšený gain nebo připojený silnější konec.

jimmi
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jimmi »

Najlepšie je použiť ku koncáku analogový predzosilnovač. :)

NIN
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od NIN »

jimmi píše:Najlepšie je použiť ku koncáku analogový predzosilnovač. :)
Děkuji, ale to není odpověď na mou otázku *taktone*

jimmi
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jimmi »

Prečo by nebola. To že chcu ludia ušetriť za kvalitný predzosilnovač a dalšie káble a potom použivaju digitalnu regulaciu a čakaju zázrak.
Ako to konkretne u Teba lepšie sedí si musíš vyskušať sám na svoje vlastné uši.Lepšie je asi kocák vybudiť hlasnejšie ale nie vždy to musí byť posluchovo lepšie.
:)

Samostatný koncák aby ukázal svoj celý potencial ( lepšie riešenie su monobloky ) si už pýta kvalitný analogový predzosilnovač.

NIN
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od NIN »

Ale já se tady ptám jak tento způsob nastavení funguje. Čistě teoreticky. Neptám se jestli je lepší samostatný předzes nebo ne a se samostatným poslechem taky nemám problém. Jenom mne zajímá názor odborníka, znalého digitální regulace hlasitosti.

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 »

Rozhodující je, jestli je gain v zesílení analogu nebo v digitálu. Pokud je v digitálu, tak je to uplně fuk, pokud je v analogu, tak odpovídá jednomu bitu, který by to vydělil na 1/2. Asi bych to neřešil.
Nastavením LOW nic nezkazíš v obou případech. Jedině, že by ti někdo udělal dělič do kabelu a to za tu práci asi nestojí. To bys pak jel HIGH a měl bys o něco lepší odstupy od případného rušení.

Z popisu na stránce z tvého odkazu... je tam jasně napsáno, že to opravdu regulují digitálně, ale díky předchozímu upsamplingu to až tak nevadí. Způsob gainu tam popsaný není nebo jsem to nenašel.
Takže pořád platí, že to máš v prvním příspěvku správně. Nejlepší je mít přiměřeně silný konec, abys nemusel regulovat moc dolů, takže pořád platí, jet na max volume a nastavit gain na konci, pokud to umí.

Tady je nějaké odborné povídání a vypadá to, že v podstatě o nic nepřijdeš i díky těm přidaným bitům

http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=16635

blesk666
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od blesk666 »

Jarda: ano jasne gain na Low ak chces pocuvat potichu. Gain bude nastavitelny v analogivej casti.
Takze NIN pouzival by som prepnutie gain do polohy Low.

Odpovědět