Elektronkový zesilovač

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
petrL
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektronkový zesilovač

Příspěvek od petrL »

Ty postupný kontroly, zvlášť šahání prstem na mřížky, jsou celkem zbytečný, pokud člověk dělá podle osvědčenýho schematu a s novými součástkami, není to tak složitý obvod a nic se tam nenastavuje. "Sranda" přijde, když to začne brumit nebo dělat jiné pazvuky, ale to se stejně zjistí až nakonec.

TRANSIWATT
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TRANSIWATT »

Samozřejmě by to fungovalo i ze Si diodami. Pro omezení proudového nárazu při zapnutí by bylo vhodné zařadit do anodové větve výkonový odpor cca 100 ohm. Lze to řešit i lépe, složitějšími obvody, že anodové napětí se přivede na elektronky až po jejich nažhavení.
Zapojení je sice jednoduché, ale daliborr to staví poprvé. Postupná stavba a oživování jakéhokoli elektronického obvodu je osvědčená metoda jak se vyhnout složitým chybám, které se pak hůře hledají. A člověk se něco naučí , pochopí funkci jednotlivých částí přístroje . Elektronická stavebnice TO NENÍ LEGO !
Postavit něco "jako lego" a pak to slavnostně zapnout = cesta do pekel.
Hrabat se v zapnutém přístroji je nutnost, například při měření.
Dotek šroubovákem nebo prstem na první mřížku není nebezpečný , tam je vždy jen malé napětí max. do 20 V. Samozřejmě předtím změřit. Dotek prstem je mezi profíky dlouhá léta používaná metoda jednoduchého testu, jestli jede nf vstup.Zavrčí. Totéž , když se dotkneš na cinchu živého vodiče, rychlá kontrola zesíku, jestli jdou všechny vstupy. Rychlá kontrola třeba nějakého bazarového zesilovače.

Samozřejmě , člověk konstruující nebo spravující elektronická zařízení by měl správně ovládat pravidla a nařízení pro bezpečnou práci s el. přístroji (znát vyhlášku 50) .
Zvlášť na elektronkových zařízeních se pracuje s nebezpečnými napětími, takže dalibore i ostatní nedoporučuji, pouze na vlastní nebezpečí nebo s dozorem znalé osoby.

Ano, s brumy a vazbami ještě tady budem bojovat. Tady je důležitá topologie rozmístění součástek a vedení spojů. Zásadně kostřit do jednoho bodu, nevytvářet zemní smyčky.
Ale když daliborr "zřejmě tají" to rozmístění , obrázek nepošle a nepošle .... anebo na něco šáhnul a už nás opustil :mrgreen:

daliborr
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od daliborr »

Netajím nic. Po změření napájecího trafa jsem zjistil,že vinutí je přerušené, pak něco kup z Číny. Psal jse prodejci,tak doufám že se mi nějak vyjádří. Stavebnice je toto:
http://www.ebay.com/itm/Douk-Audio-Clas ... Sw44BYk6-I

Woofer
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Woofer »

Lampy v té stavebnici vyrábí kdo?Aby nebylo další překvápko.A vůbec ,proč stavíš lampáč?Z nostalgie nebo si myslíš že bude za 6tis hajendový zvuk?

daliborr
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od daliborr »

Woofer tomu věř ,že to bude higend zvukově a dizajnově. Rádoby velké elektronkové zesilovače si jen hrají na higend. *jupi*

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 »

No, pokud jsou ostatní součástky stejně otestované jako trafo, tak se při stavbě hodně naučíš :)
Možná bych dal přednost trafu na 230V, při vinutí na 220V bude pěkně přesycené.

TRANSIWATT
Kontaktovat uživatele:

Dalibore, které vinutí je přerušené ?
Mně šlo o obrázek rozmístění součástek pod šasi, na tom dost silně záleží a ptal jsem se , jestli je ve stavebnici nějaký nákres . Ani já bych si i u takhle poměrně jednoduchého zesilovače nedovolil "jenom tak od ruky "jak mi přijde do ruky součástka ji prostě "nekam" zapájet.

Jo, a nech si změřit lampy u někoho kdo má měřič BM215 nebo jiný.

Woofere, tyhle lampy jsou čínské , ale LEVNĚ se dají sehnat NOS lampy ruské, téměř na každé radioburze.
Highend to rozhodně nebude , je to poměrně jednoduché zapojení , ale dalibor jelikož to staví poprvé tak zvolil VELMI DOBŘE , na tom získá zkušenosti, něco se naučí.
Pokud se to podaří postavit , oživit a zbavit všech neduhů tak zvuk velice potěší a zaujme.
Proč se staví lampáče ? Protože je to pokušení a touha uslyšet ten specifický lampový zvuk.

Jardo, pokud je trafo na 220V , nic se neděje, je to v normě velké přesycení nehrozí. Mám doma spoustu zařízení na 220 a vůbec to neřeším.

TRANSIWATT
Kontaktovat uživatele:

Dalibore ještě jsem si vzpoměl ,chtěls kupovat redukci na ECC83. K téhle fázi hraní jsme ještě dost daleko ,ale stejně to nedělej. Proč?
Protože ty dva systemy triod jsou vzájemně přímo vázané /z anody první triody na mřížku druhé/. Takzvané kaskádové zapojení. Tam velice záleží na rozložení napětí na elektrodách, to jsou ty odpůrky ke katodě k anodě, mřížce. Těmi se nastavuje správný pracovní bod . ECC83 má přece jenom trochu odlišné parametry, asi by zkreslovala anebo by byl přetížen druhý triodový system. Pokud by tam měla pracovat ECC83, musely by se přepočítat ty odpory.

Woofer
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Woofer »

TRANSIWATT píše: ten specifický lampový zvuk.
Máš na mysli to 10% zkreslení ? Taky výkon z té stavebnice není oslňující.Hrát to bude ale jen na hodně citlivých bednách.

TRANSIWATT
Kontaktovat uživatele:

I ty nejpropracovanější superdrahé ultralineáry nebo PPP mají harmonické zkreslení zhruba o dva řády vyšší než polovodičové zesilovače.
Jednočinný stupeň má své nepřekročitelné bariéry, při pčlivě nastavených prac.bodech elektronek a dobře vyřešeném výst.trafu /plechy 0,18, prostřídané vinutí min do čtyř sekcí/ lze dosáhnout při plném výkonu 5 - 6%, při tišší reprodukci sjet až na 2 - 3%. Reprobedny musejí být citlivější. U těchto jednoduchých lampáčů se osvědčily regálovky s velice jednoduše řešenou výhybkou, nejlíp středobas napřímo a přes kond výškáč. Jistě k tomu lze mít výhrady ,ale z takové bedny je zvuk nejpříjemnější (ve vztahu k uvedenému zesilovači)

Jinak i já jsem přesvědčen, že s polovodiči se dá postavit stejně dobrý i mnohem lepší zesilovač než s lampami, ale lampáček má prostě svý kouzlo.

TRANSIWATT
Kontaktovat uživatele:

http://www.ebay.com/itm/Douk-Audio-Ster ... 1525310960

je to poslední obrázek ze série. Je to trochu jiný typ zesilovače ,ale dost podobný.

ten spodek by měl vypadat asi takhle. Všimni si těch kroucených spojů /napájení a žhavení/

Odpovědět