Gramofon aiwa px-e850 má zrychlené otáčky

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Odpovědět
majkaj
Příspěvky: 3
Registrován: 30 črc 2023 19:52
Kontaktovat uživatele:

Gramofon aiwa px-e850 má zrychlené otáčky

Příspěvek od majkaj »

Zdravím, potřebovala bych poradit, jak zpomalit otáčky u mého dědečka gramofonu. Po hodně dlouhé době jsem ho zprovoznila a nějak se mi nezdál zvuk. Došla jsem k názoru, že se otáčí rychleji, než by měl a podle aplikace v mobilu mám pravdu. Naměřilo mi to opakovaně 34,26 otáček. Mám šanci jako totální amatér ty otáčky upravit? Pod talířem jsem objevila nějaké šroubky vedle osky od motorku. Přidám foto. Díky předem.
IMG_20230730_185555.jpg

Uživatelský avatar
jirkash
Příspěvky: 399
Registrován: 11 dub 2021 11:16
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Gramofon aiwa px-e850 má zrychlené otáčky

Příspěvek od jirkash »

To jsou pouze srobky ulozeni uchycení motorku, tam se nic neserizuje. Serizeni otacek bude nekde zespoda, budou tam dve male dirky, u tech otacky 33 & 45 a i popis speed adjustment. Modely PX-E860U a PX-E800 to tak maji, takze u 850 to urcite bude podobné.

Hledejte něco takového.

Obrázek

majkaj
Příspěvky: 3
Registrován: 30 črc 2023 19:52
Kontaktovat uživatele:

Re: Gramofon aiwa px-e850 má zrychlené otáčky

Příspěvek od majkaj »

Díky, zítra odpojím a za denního světla budu pátrat.

majkaj
Příspěvky: 3
Registrován: 30 črc 2023 19:52
Kontaktovat uživatele:

Re: Gramofon aiwa px-e850 má zrychlené otáčky

Příspěvek od majkaj »

Moc díky, našla jsem šroubky zespoda, i když tam nebylo žádné značení +-, tak to šlo pokus omyl. Neměla jsem pocit, že s tím vůbec nějak otáčím, ale zjevně ano. Podařilo se mi to seřídit na 33,1, takže konečně poslouchám dárek k narozeninám.

Uživatelský avatar
lechos
Příspěvky: 5440
Registrován: 09 pro 2008 08:34
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Gramofon aiwa px-e850 má zrychlené otáčky

Příspěvek od lechos »

Taky můžeš vytisknout si stroboskopický kotouč a položit na talíř gramce ke kontrole otáček...všímáš si enem políček 50Hz - vnější (to je kmitočet naší sítě)
počet políček je d = 120f/n (f je těch 50Hz, n jsou otáčky, nejběžněji 33/1/3 ot/min.) Některé stroje mají tu parádičku na obvodu talíře, jiné ne.
Přílohy
image.jpg

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot], BVa a 5 hostů