Gramofon - praskání levého kanálu

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Odpovědět
enGiN
Kontaktovat uživatele:

Gramofon - praskání levého kanálu

Příspěvek od enGiN » 27 zář 2018 09:57

Zdravím,

mám takový problém. Včera jsem zapojil nový zesilovač (Yamaha A-S2100) a asi po měsíci jsem si přehrát desku a narazil jsem na problém. Když jsem zapnul phono prea amp a přepnul vstup na zesilovači na vstup kde je gramofon, bylo z levého kanálu slyšet hlasité praskání (ramínko přitom bylo pouze usazeno ve své kolébce a gramofon nehrál). Když jsem se přiblížil rukou k přenosce (bez dotyku), praskání se zintenzivnělo. Zkusil jsem rukou upevnit kablíky z přenosky, ale nic zásadního se nestalo, jen na chvíli praskot přestal (nepodařilo se mi přijít na to, čím se to stalo, kablíky uvolněny nebyly). Když jsem pak spustil ramínko k desce a přehrával, praskot se opět na levém kanálu objevil. Když jsem ramínko zvedl, praskot neustával.

Vzhledem k tomu, že se praskot zintenzivnil po přiblížení ruky (nebo po dosednutí chvějky na desku), řekl bych, že to má co dočinění se statickou elektřinou. Je však zvláštní, že se to objevilo výlučně na levém kanálu...

Nevíte, čím by to mohlo být? Je možné, že jsem něco při zapojení k novému zesilovači udělal špatně?

Gramo je Pro-ject Debut Carbon a phono pre amp je PhonoBox RS.

Díky moc!

Bazi 36
Kontaktovat uživatele:

Re: Gramofon - praskání levého kanálu

Příspěvek od Bazi 36 » 27 zář 2018 15:02

Teda nerad bych se mylil,ale tahle yamaha ma podle me prenoskovej predzesilovac v sobe!!! Jestli pouzivas externi phono preamp,mel bys ho pripojit na obycejny linkovy vstup a vstup phono pouzivat k primemu propojeni s gramcem!!!

Bazi 36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bazi 36 » 27 zář 2018 15:07

Ale ty asi myslis zapnuti tlacitka phono primo na celnim panelu zesilovace,ze?

Bazi 36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bazi 36 » 27 zář 2018 15:10

Kamo,je to jak pisu,spatne jsi to pripojil, do phono vstupu pripoj primo gramec,pokud chces ten svuj preamp pouzivat,vzdy ho pripojuj do linkoveho vstupu obyč(line 1,2,3 ne phono)

enGiN
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od enGiN » 27 zář 2018 15:17

Omlouvám se, jestli jsem se špatně vyjádřil. O přítomnosti zabudovaného pre ampu vím, ale nevyužil jsem jej. Gramo jsem zapojil do Phono Boxu a ten pak do standardního linkového vstupu (v mém případě Tuner), nikoliv do phono vstupu na zesilovači.

Bazi 36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bazi 36 » 27 zář 2018 15:30

Psal jsi,ze jsi prepnul vstup na zesilovaci na vstup,kde je gramofon!!!

Bazi 36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bazi 36 » 27 zář 2018 15:33

A hlavne udelej jednu vec,pripoj gramofon na tvrdo do phono vstupu(je podle me dost kvalitni) a na externi phono box se vykasli. Navic mas u phono vstupu
zemnici kolik,tak ho proklemuj dratem k šasí gramce.
Naposledy upravil(a) Bazi 36 dne 27 zář 2018 15:47, celkem upraveno 1 x.

enGiN
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od enGiN » 27 zář 2018 15:38

Ano psal, myslel jsem to však tak, že jsem to přepnul na vstup, kde byl realně gramo (respektive phono preamp) připojen, nikoliv přímo phono vstup na zesilovači. :)

Zemnící kablík je samozřejmě z gramofonu připojen k phono preampu ;)

Včera večer už jsem to nestihl, zkusím to zapojit do zabudovaného phono vstupu a uvidíme.

TRANSIWATT
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TRANSIWATT » 27 zář 2018 15:40

První věcí je v takovém případě identifikovat místo poruchy. Tady se těch míst nabízí víc. Předpokládám, že se jedná o takovéto chrastění, něco jako ve starém rádiu (?)((Statickou elektřinou to s největší pravděpodobností nebude, spíš je někde nedokonalý kontakt))
Prvně zkus jestli nechrastí přepínač vstupů, stává se to bohužel i u nových rozbalených zesilovačů. Několikrát přepnout mezi polohami přepínače vstupů. Jestli je nějaký přepínač i na phonopreampu, zkus také. Pak zkus zahýbat s cinch konektory a kabelem vedoucím k nim, může byt špatný kontakt v přípojném místě. Pak odpoj kabel od grama k preampu, preamp zapojen zůstane k zesilovači,ověříš jestli není zdrojem praskání preamp. Pak otestuj kabel od grama k preampu. Klidně ho ta tu chvilku nahraď třeba "levnou tkaničkou" . Také vyzkoušej přímo zapojit gramo do Yamahy /pokud má phono vstup/. Nakonec , pokud všechny ostatní komponenty jsou v pořádku, otestuj gramo a přívodní kabel s cinchy. Také zkontroluj kvalitu propojení kovových částí šasi a raménka se zemní svorkou a propojení zemním kablíkem s preampem, to také může být příčinou. Ještě mne napadá, jestli má přenoska kovový obal a vodivě se připojuje ke kovovému headshelu, jestli je spoj dokonalý a jestli je headshell dokonale spojen se zemním kablíkem.
Prostě postupně a systematicky vylučuj jednotlivé části řetězce.

Bazi 36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bazi 36 » 27 zář 2018 15:49

Jo a jeste taky nevim,co mas za prenosku,myslim,ze se da vzadu u zesilovace nebo na prednim panelu prepinat.

Bazi 36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bazi 36 » 29 zář 2018 18:14

Tak jak,hraje to bez praskani???

enGiN
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od enGiN » 30 zář 2018 22:43

Tak konečně vyřešeno! Díky všem za rady.

Znova jsem vše kompletně přepojil, ale problém nezmizel. Navíc bylo zřetelné “rozbití” reprodukce při hlubším basu nebo znělých výškách.

Při zapojení gramofonu napřímo do phono vstupu zesilovače (tedy nikoliv přes phono preamp) bylo vše zcela v pořádku! Problém byl tedy někde u preampu...

Následovalo opětovné zapojení a praskání zdá se ustoupilo. Nadále však bylo zcela zřetelné rozbití zvuku (to jsem v původním příspěvku ani nezmiňoval, bylo totiž zastíněno praskotem). Než jsem zcela zlomil hůl, prošel jsem pro jistotu návod, abych měl správné nastavení pro mou přenosku. A zde byl kámen úrazu - gain byl na hodnotě 60 místo 40. Nemám ponětí, kým to bylo změněno, ale po návratu do správné hodnoty je zvuk zcela bez chybičky.

Jednalo se tedy o souběh nějakého nedostatku v zapojení (upřímně nevím co to přesně bylo, ale už je to fuč :lol: ) a špatného nastavení phono preampu.

Závěrem se sluší zmínit, že po vyzkoušení integrovaného phono vstupu v Yamaze, jsem zjistil, že Phono Box RS je stále o parník dále (zřetelně jasnější a čistčí zvuk).

Ještě jednou díky, třeba to někdy někomu pomůže :-)

Bazi 36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bazi 36 » 01 říj 2018 11:23

Tak abych pravdu rekl,myslel jsem,ze ten integrovany preamp v as 2100,bude na vyssi kvalitativni urovni,minimalne stejne dobry,jako ten externi,ale je fakt,ze jsem jej nikdy nepouzival,ani neslysel,neb jsem o gramofonu v soucasne dobe vubec neuvazoval,tak preji spoustu prijemneho poslechu.

Oldear
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Oldear » 01 říj 2018 11:39

Bazi 36

Nějak to nedovedu pochopit. Ty reaguješ ve vlákně "Gramofon - praskání levého kanálu" hned jako první se svou radou, těch tzv. rad tady prezentuješ ještě několik a nejvíce ze všech ( všechny vedle ) a pak na konci napíšeš, že ty přístroje nemáš, nikdy jsi je neslyšel, ani nepoužíval, vůbec nemáš gramofon a ani neuvažuješ o jeho koupi. Z čeho jsi tedy vycházel? Ty jsi věštec, nebo tady jen trollíš?

Nemyslíš, že podobné rady aby k něčemu byly musí poskytovat někdo, kdo alespoň gramofon vlastní a má zkušennosti s jeho zapojením a používáním?

Fakt nemusíš na všechno ihned reagovat.

Bazi 36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bazi 36 » 01 říj 2018 14:29

Tak to sis trochu popletl,reagoval jsem pouze na as2100,a to sice o pripojeni primo na jeho preamp,coz se ukazalo jako rada dobra,nebot z ni vyslo jako jedina mozna zavada ta v preampu externim,takze me napadas uplne zbytecne!!! Kdybys lepe cetl,nez zacnes kritizovat,moc by se nam vsem ulevilo!!!

Odpovědět