Jak zapojit jeden subwoofer při vertikálním biampu?

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Odpovědět
zabiny007

Jak zapojit jeden subwoofer při vertikálním biampu?

Příspěvek od zabiny007 »

Ahoj, mám jeden subwoofer REL, který využívám jak na kino, tak i na podporu beden ve stereu. Při použití na stereo využívám doporučené propojení pomocí REL kabelu, kdy červený drát jde na výstup ze zesilovače na pravou bednu, žlutý na levou a černý na zem na libovolném výstupu. Zkoušel jsem i jiná propojení, ale toto se mi jeví jako nejlepší a proto bych u něj i nadále rád zůstal.
Nyní přecházím na vertikální biamp a chci umístit zesilovače co nejblíže bednám. Objevil se však očekávaný problém - vzdálenost mezi místem propojení levého a pravého terminálu je cca 1,5m a takový rozsah kabel nemá.

Jak to vyřešit? Napadají mne dvě možnosti:
VAR1) Odstraním větší část opletu abych dosáhl. Nebude však nestíněný vodič chytat nějaký bordel? Jak s uzemněním, když bude jen na jednom zesilovači? (Zde http://www.proaudioinc.com/news/news.php?stID=562 píší, že to může dělat problém a navrhují i několik možných řešení. Snad jsem to se svojí "googlštinou" pochopil dobře :-) ). Nebo máte jiná doporučení?

VAR2) Nechám si udělat zakázkový kabel, kdy z konektoru půjdou dva samostatné stíněné vodiče - každý na jeden koncák. Mám to nechat udělat včetně dvou zemí - tedy na každý zesák? Nebude to dělat problém? A co materiál - měl by být identický/podobný, jako hlavní kabeláž?

Obrázek
Obrázek

Trashwatcher
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak zapojit jeden subwoofer při vertikálním biampu?

Příspěvek od Trashwatcher »

Mám úplně zásadní dotaz: proč vůbec používáš biamping ? Protože připojení SUBa k běžnému zesu (často mají i 2 páry reprosvorek) je úplná pohoda. Já bych BA neřešil a máš po problémech. Přínos v bytě to žádný nemá.
viz - http://www.gcaudio.com/resources/howtos/biamping.html
Oddělené zesíky mají efekt, používá-li se elektronická výhybka (jeden zesík na basy, druhý na výšky - třeba) a bedna bez pasivních výhybek. Zejména u výkonných PA systémů, kde ztráty na pasivních prvcích výhybek v bednách jsou už znát. Doma je k ničemu, když se na basovou část i výškovou přivádí výkon ze stejných zesíků a pasivní výhybky jsou v bednách nadále. POUZE KOMPLIKACE.

TRANSIWATT
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TRANSIWATT »

[quote="Trashwatcher"]Mám úplně zásadní dotaz: proč vůbec používáš biamping ? .......Přínos v bytě to žádný nemá.

Rozhodně nepatřím mezi "hifikosmonauty" a obhájce různých (kabelo)nesmyslů , ale s Tvým tvrzením nemohu souhlasit. Biwiring i biamping můžou být přínosem. Pravda je, že s biampingem je třeba mít zkušenosti, jeho efekt na zvuk je výrazný, ale může se tím někdy víc skazit než zlepšit.

Jak je to s tím připojením sw s tím "REL kabelem"??? Jak je řešeno oddělení l,r kanálů? Nemohu se zbavit pocitu z toho obrázku, že výstupy L a R ze zesu jsou v konektoru sw propojeny a tím drátově i oba kanály takže pak posloucháme mono (?)

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 »

To by bylo rychlé a hlasité, kdyby se natvrdo propojily + L a R. Počítám, že v subu je to zatížené nějakýmy odpory v desítkách ohmů a pak sečteno a zesíleno.

Konektor je 4 pol
Obrázek

Trashwatcher
Kontaktovat uživatele:

TRANSIWATT píše:
Trashwatcher píše:Mám úplně zásadní dotaz: proč vůbec používáš biamping ? .......Přínos v bytě to žádný nemá.
Rozhodně nepatřím mezi "hifikosmonauty" a obhájce různých (kabelo)nesmyslů , ale s Tvým tvrzením nemohu souhlasit. Biwiring i biamping můžou být přínosem. Pravda je, že s biampingem je třeba mít zkušenosti, jeho efekt na zvuk je výrazný, ale může se tím někdy víc skazit než zlepšit.
Ale jo - však píšu, kdy to má přínos. Ale sypat dvěma koncáky širokopásmově to samé na basovou sekci a na výškovou sekci je nesmysl. Jedině to může mít efekt při použití elektronických výhybek. I tak je ale potřeba dát pozor na případnou změnu fáze ... Ale při správném návrhu je to OK.

zabiny007

Příspěvek od zabiny007 »

Trashwatcher píše:Mám úplně zásadní dotaz: proč vůbec používáš biamping ?
Mám na sobě ověřeno, že má sestava při tomto zapojení hraje nejlíp :-). A prosím, nechtěj znát technické zdůvodnění a obhajobu. Prostě při jednom zesáku to "nebylo ono", při zapojení dvou v můstku bylo energie moc na úkor čistoty a při biampu je to dokonalé. Alespoň tak to aktuálně vnímám. :lol:
TRANSIWATT píše: Jak je to s tím připojením sw s tím "REL kabelem"??? Jak je řešeno oddělení l,r kanálů? Nemohu se zbavit pocitu z toho obrázku, že výstupy L a R ze zesu jsou v konektoru sw propojeny a tím drátově i oba kanály takže pak posloucháme mono (?)
Jak je to propojené netuším, ale na zvuk předních kanálů to vliv nemá. Nejspíš tedy dochází ke smíchání až v subu a tam je to jedno, protože při správném nastavení nepoznáš, kde je sub umístěn - všechny zvuky vycházejí z předních beden. Každopádně, když jsem sub vybíral, měl jsem doma na vyzkoušení dva ks a zapojení obou bylo dokonalé, jen finančně náročné. Takže nyní mám jeden zapojen na oba kanály a jednou dokoupím další a budu mít pro každý kanál sólo. To zapojení pak vypadá takto:

Obrázek

zabiny007

Příspěvek od zabiny007 »

TRANSIWATT píše:Jak je to s tím připojením sw s tím "REL kabelem"??? Jak je řešeno oddělení l,r kanálů? Nemohu se zbavit pocitu z toho obrázku, že výstupy L a R ze zesu jsou v konektoru sw propojeny a tím drátově i oba kanály takže pak posloucháme mono (?)
Zkoušel jsem najít nějaký popis zapojení, ale v manuálu jsem našel jen:

The HIGH LEVEL input is designed to accept the stereo (two channel) signals from the
speaker terminals of your receiver, integrated amplifier, and basic amplifiers. This has
the advantage of ensuring that your Sub-Bass System receives exactly the same signal
as the main speakers, which means that the character of the bass from the main
system is carried forward into the Sub-Bass System. This is a very important point
and together with the REL’s ABC circuitry, ensures superior system integration of the
Sub-Bass System with the main system.

Trashwatcher
Kontaktovat uživatele:

zabiny007:
Pokud jde o mne, dávám přednost jednomu kvalitnímu zesilovači a kvalitním kabelům, klasicky zapojeným. Uši jsou spokojené. Než si koupit další zbytečný zesilovač, to raději utrácím za hromady pěkných vinylů. ;)

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PítrsPraha »

Ale tady nejde o tebe. Tematem vlakna neni honba za co nejnesmyslnejsim duvodem pro nepouziti biampu. Cti pozorneji.

Trashwatcher
Kontaktovat uživatele:

PítrsPraha píše:Ale tady nejde o tebe. Tematem vlakna neni honba za co nejnesmyslnejsim duvodem pro nepouziti biampu. Cti pozorneji.
"Johne Spartane, máte pokutu jeden kredit za porušení morálního statutu!"

Nikdo se za ničím nehoní. Já jsem se ho slušně zeptal, on mi slušně odpověděl a jsme v klidu. Rozhodl ses to tady řídit ? *klanimse* :lol:

BTW: na tomto fóru se nikterak moc nedbá na dodržování témat za každou cenu. Občas se začne o hruškách a za chvíli se všichni baví o jabkách ...
Nehledě na to, že to k věci bylo. Měl problém, nepřímo vzniklý metodou a já mu naznačil jeho vyřešení nepoužitím té metody. Ale byl to jen názor ...

zabiny007

Příspěvek od zabiny007 »

zabiny007 píše: VAR2) Nechám si udělat zakázkový kabel, kdy z konektoru půjdou dva samostatné stíněné vodiče - každý na jeden koncák. Mám to nechat udělat včetně dvou zemí - tedy na každý zesák? Nebude to dělat problém? A co materiál - měl by být identický/podobný, jako hlavní kabeláž?
Tak do SZ jsem dostal doporučení, řešit to jako var 2, tedy dva kabely a každý stíněný. Lze to prý pak zapojit dvěma způsoby a to:

var2A: obě stínění zapoj do jednotlivých koncáků, ale v konektoru zapoj jen jedno
var2B: obě stínění propoj v konektoru, ale do koncáků zapoj jen jedno z nich...

Co je podle vás správnější?
Děkuji

Odpovědět