Mainstream AVR z r. 2000 a smysluplnost upgrade repro?

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Odpovědět
puldag
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Mainstream AVR z r. 2000 a smysluplnost upgrade repro?

Příspěvek od puldag »

Zdravím všechny zapálené hifisty a nadšence domácího kina,
nedávno jsem se dostal za drobný peníz k již poměrně staré sestavě AVR a setu 5.1 reprosoustav:
Harman Kardon AVR 3000 specifikace: http://rudn.nodevice.com/preview/big/184/184370-2.jpg
JBL SCS 175 5.1 set specifikace http://rudn.nodevice.com/preview/big/185/185242-2.jpg

Na celé reprodukci mi vadí zejména přednes centrálního kanálu, který převážně u starších filmů působí nepatřičně, male až kelímkově s tendencí řvát a ne hrát.

Vzhledem k výkonu a stáří AVR přicházím s otázkou, zdali má vůbec smysl provádět postupný upgrade počínaje centrem - např Klipsch rp-440c, který má vysokou citlivost 97dB/m, tudíž by si mohl lépe rozumět s menším výkonem AVR?

Děkuji předem všem za plodné příspěvky.

lachim
Kontaktovat uživatele:

Re: Mainstream AVR z r. 2000 a smysluplnost upgrade repro?

Příspěvek od lachim »

osobně bych toto DK nevylepšoval.
(ber můj příspěvek jen jako názor jedince, který uvedené komponenty nikdy neslyšel, prosím!)
takže:
1. všechny 3 přední bedny (L+R+C) by měly být ze stejné řady. nebo alespoň co nejpodobnější.
L+R JBL a C Klipsch = stejně to bude hrát "kelímkově".
2. jestli chceš kino ze kterého tě nebude bolet hlava , tak potřebuješ např. z hifibazaru alespoň/ např.
avr ONKYO za 10t (stálo new 60t) a k tomu 5 regálovek jiné kategorie než tyto JBL.
pak trochu akustiky, místo na woofer...není to úplně easy.
3. pokud chceš ozvučit filmy jednoduše a dobře, kup si stereo sestavu 2.0 nebo 2.1.( tzn. 2 bedny a woofer)
stereo sestava bude hrát lépe "o řád" něž kino za stejné peníze.
ozvuč si filmy ve stereu. až se rozkoukáš a budeš "vědět", vrhni se na kino. 5.2, 7.3, atmos....
4. na toto téma jsme zde již diskutovali "1000x". i na dalších fórech. najdeš toho kopici.

puldag
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od puldag »

lachim píše:osobně bych toto DK nevylepšoval.
(ber můj příspěvek jen jako názor jedince, který uvedené komponenty nikdy neslyšel, prosím!)
takže:
1. všechny 3 přední bedny (L+R+C) by měly být ze stejné řady. nebo alespoň co nejpodobnější.
L+R JBL a C Klipsch = stejně to bude hrát "kelímkově".
2. jestli chceš kino ze kterého tě nebude bolet hlava , tak potřebuješ např. z hifibazaru alespoň/ např.
avr ONKYO za 10t (stálo new 60t) a k tomu 5 regálovek jiné kategorie než tyto JBL.
pak trochu akustiky, místo na woofer...není to úplně easy.
3. pokud chceš ozvučit filmy jednoduše a dobře, kup si stereo sestavu 2.0 nebo 2.1.( tzn. 2 bedny a woofer)
stereo sestava bude hrát lépe "o řád" něž kino za stejné peníze.
ozvuč si filmy ve stereu. až se rozkoukáš a budeš "vědět", vrhni se na kino. 5.2, 7.3, atmos....
4. na toto téma jsme zde již diskutovali "1000x". i na dalších fórech. najdeš toho kopici.
Na slušném stereu (30 let staré studiové midfield monitory) jsem poslouchal do teď, ale přesto mi prostorový zvuk sic nevalné kvality posunul filmový zážitek na jinou úroveň. Proto jsem doufal, že postupný upgrade vyřeší snadno některé neduhy.
Každopádně díky za ušetření nesnází i peněz.

vonvichousch
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od vonvichousch »

Podle mého (osobní zkušenost), DK je taková oklika od STEREA ke STEREU, pokuď je to tvá jediná domácí sestava. Pravda je ale taky, že jsem nikdy neměl nikdy moc drahou aparaturu. Domací kino bych v dnešní době řešil asi nějakým soundbarem "7.1".

lachim
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od lachim »

puldag
chápu tvé nadšení pro prostorvý zvuk. též bych se již ke stereu nechtěl vracet.
jenže.... jde o pocit ze zvuku z nejméně 5 beden. kvůli ceně asi zvolíš regálovky. k nim hrombedna.
je to vždy o kompromisu ve tvé místnosti.
na dobře hrajících 5 regálovak potřebuješ řešit akustiku a dostatečnou kvalitu/sílu zesilovače.
než špatný centr (C) živený slabým zesilovačem bych raději "fantom-centr" tvořený ze 2 kvalitních regálovek (L+R).
(např. canton ref 9 dc/25t, atc 20/15t ...)
laciné kino splácené z komponentů bez zkušeností bude vždy "bolehlav".
(a z centru ti budou stále jen pokřikovat mutující trpaslíci ).

to ta jedna dlouhá bedna, soundbare, pod TV udělá asi lepší službu.
než dát např. 25t za splácané Dk, koupil bych raději kvalitní regálovky a k nim slušný stereo zesík.
nebo skutečně co nejkvalitnější soundbare.
je otázkou kolik jsi ochoten tzv. vyhodit kc za DK. a jaké máš zkušenosti se "stavbou" DK.
:-)
( koukni např. na hifibazar.cz. hezky přehledné)

drfish
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od drfish »

Zcela souhlasím s Lachimem ohledně AVR. Určitě zkusit pořídit nějaký bazarový kousek kolem 10-13 tisíc v původní ceně nad 30 (těch 60 by byl moc fajn kup ;) ) Tyhle stroje rychle stárnou a ztrácí na ceně, takže se dá nakoupit občas velmi dobrý receiver za nula nula nic. Ohledně repro- pro začátek se na zadních kanálech dá vystačit s lecčíms, ale ten předek by opravdu měl být sladěný, je to hodně znát, když ty bedny jsou stejné a taky stejně hrají. Centr se hodně podceňuje, ale je velmi slyšet. Hlavní pár ovšem je základ, ten musí být dobrý. Aby to celé hrálo, musí se dost investovat a je opravdu mnohem mnohem jednodušší hrát jen ve stereu.
Musím říct, že jsem chvíli pod tlakem zdejší komunity pochyboval, zda má multikanál smysl. Poté, co jsem téměř dostavil DK dle svých představ (chybí jen koncák na centr) musím říct, že je to fakt parádní (finančně ovšem náročný) zážitek. Neměnil bych. Jsou to dva světy- hudba a film. Oba jsou fajn. Je dobré je i oddělit, ale to už jinde jsme...to je jiná vesnice :mrgreen:
Rozhodně (pokud je to samozřejmě rozpočtově možné), bych to být tebou nevzdával a posunul to dál.... *2thumbsup*

puldag
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od puldag »

DK mne natolik fascinovalo, že se nehodlám spokojit pouze s výměnou pár komponent, ale kompletu. Holt to nebudu brát jednotlivě, ale po menších setech.
Z pohledu ideálního rozmístění v mém prostoru jsou přední sloupy lepším řešením. Navíc po všech těch Pražských High Endech je dojem ze zvuku sloupů celistvější.
A soundbar? Jako jednorázové řešení ano. Furt se člověk pohybuje u investice kolem 40k, navíc bez možnosti do budoucna jakkoli řešit kvalitní stereo. Chápu cílovku, ale já jí nejsem.
Bazary jsou samozřejmě vítanou možností a AVR bude s největší pravděpodobností právě odtud, u beden se mi však hodně líbí (od pohledu) nová řada Reference Premiere od Klipsch a tak nejdřív navštívím nějaké to studio, které je nabízí.

Spíš se zeptám, záleží na stáří AVR? Je nějaký ročník, pod který nejít? Případně z jakých důvodů?

drfish
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od drfish »

Stáří AVR:
Starší receivery nepřehrávají zvuk v HD. Pokud bys byl majitelem přehrávače s multikanálovým analogovým výstupem tak ti to nevadí. Zvuk se dekoduje v přehrávači a receiver ho už pak jen zesiluje a zeslabuje.
Nevím čím hodláš přehrávat do budoucna. Pokud z PC přes HDMI výstup, budeš potřebovat novější AVR s dekodéry. Pokud pořídíš přehrávač (OPPO,CAMBRIDGE atd), stačí ti starší kus AVR, já mám typ z roku 2002 a jsem spokojený.
Nové receivery samozřejmě zvládají spoustu funkcí, spolupracují s telefony, ty staré to samozřejmě neumí. Mně to nechybí, ty to můžeš postrádat... ;)

Odpovědět