Moje první lepší domácí audio

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Odpovědět
wjenceslaw
Kontaktovat uživatele:

Moje první lepší domácí audio

Příspěvek od wjenceslaw »

Zdravím,

už pár let zvažuji koupi mé první sestavy pro poslech hudby (jazz, rock) a rád bych se poradil se znalými v oboru.

Něco o mě: Jsem ajťák. Sice si podle komponent a technické specifikace sestavím počítač, ale v hodinách fyziky jsem asi nedával dostatečně pozor, takže se v různých diskuzích, kde se většinou probírají odpory reprosoustav v kombinaci s výkonem zesilovače a následně o propustech horních dolních frekvencí docela rychle začnu ztrácet.

Moje nároky: Uši mám za posledních 15 let nejvíc ošoupané od Koss Porta Pro, teď půl roku poslouchám na Sony WH-1000XM2 (experimentoval jsem i s levnějšími JBL, ale buď mi přišly přebasované, nebo se na nich jazz nedal poslouchat). Kdysi jsem měl u PC klasické aktivní Genius 5.1, následně jsem si začal pouštět filmy z XBoxu, ke kterým jsem si pořídil Fenda F&D R60BT, což byl nejhorší nákup, který jsem snad kdy udělal.

Moje představa: Dvě reprobedny + zesilovač, do kterého budu moct zapojit optickým kabelem XBox, starý gramofon přes cinch a pokud bude mít Bluetooth ideálně s Airplay funkcí, bude to na bonus. Moje cenová představa je dohromady cca do 15.000,- Kč.

Nepotřebuji mít vše nové, dívám se samozřejmě i po bazarových kusech.

Např. v čem nemám úplně jasno - některé zesilovače mívají (pokud jsem správně pochopil) výstupy do reprobeden oboje, jak 4ohm, tak 8ohm. Pokud bych si ale koupil repro 6ohm, jaký mám volit zesilovač? Neočekávám, že mi tady někdo vysype výsledky ala heureka.cz. Hlavně mě zajímá podle čeho se primárně orientovat, nebo po čem napoprvé kouknout.

Doufám, že mě neukamenujete a předem děkuji za podnětné tipy!

Pesi
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Moje první lepší domácí audio

Příspěvek od Pesi »

No s těmi ohmy je to tak, že čím míň ohmů, tím větší zátěž ( proudová) pro koncový stupeň zesilovače .
Takže pokud si koupíš šesti ohmove bedny, měl bys volit zesilovač, který to ustojí. Tzn . 4 ohm.
Pokud koupíš zesik, který má výstup pro 8 ohm, určitě bys tam neměl připojovat bedny s min ohmy

Denkez
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Denkez »

Těch 15.000 Kč je dost málo.
Požadavky na konektivitu zesilovače vedou na nějaký stereoreceiver, např. Yamaha R-N402D:
https://www.l-e.cz/yamaha-r-n402d-stribrny
Pokud bys ho sehnal někde v bazaru, nebo jiný podobný, jedině dobře, zbylo by více na reprobedny.
Reprobedny s ohledem na rozpočet (i tak ho nejspíš nebude možné dodržet) bych hledal jen v bazaru, např.:
http://www.hifibazar.cz/detail.asp?id=4953
https://www.hifionline.cz/hifibazar/pro ... 3755-iq30/
Poznámka: Impedancí se nezabývej, neřeš ji!

Tapir1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tapir1 »

Aktuálně je na bazos.cz k mání výborný zesilovač s potřebnou konektivitou (mimo BT) Onkyo A-9150. Nepíšeš jak veliký prostor potřebuješ "ozvučit", tedy zda regálovky či podlahovky. Takže tady jenom pár tipů - Wharfedale Reva 1, KLIPS RP-160M, Canton LE 130, Monitor audio bronze 2, Wharfedale Diamond 10.4 , Monitor Audio Bronze BX5, Canton LE 170 ..atd. Vše bazar. Ten BT bych pak řešil externím přijímačem - třeba XDuoo XQ-50 PRO. *sunglases*

wjenceslaw
Kontaktovat uživatele:

Díky za všechny reakce!

Prostor, který budu ozvučovat je obývací pokoj s kuchyňským koutem o velikosti 5x5m.

Trochu jsem se za ty 4 dny snažil aspoň trochu zorientovat v tomto světě a protože si myslím, že silné basy moc neocením a zároveň se mi podařilo najít inzerát, kde pán prodává regálovky Dali Lektor 3 kupované u pana Navrátila v Havířově, kterého jsem znal a vím o něm, že prodával jen kvalitní kousky, rozhodl jsem se pro ně. I prodejce mi trochu poradil viz některé zesilovače níže.

Teď se snažím k těmto bednám napasovat nějaký zesilovač. Už jsem pochopil, že 15000 dohromady je dost málo a hledám tedy zesilovač okolo těch 15000, ale aby měl digitální optický vstup (bluetooth můžu asi vyřešit, jak radí Tapir1 pomocí externího přijímače).

Zatím se poohlížím po Audiolab 6000A (našel jsem za 13500 Kč, ale inzerent se mi neozývá), pak Primare i22 (našel jsem 2 inzeráty - jeden bez popisu za 20000 Kč (což je momentálně nejvyšší strop do kterého bych šel) a druhý za 16000 ale bez optického vstupu kdy mi prodejce tvrdí, že jde dokoupit a doinstalovat) a pak levnější Onkyo A-8690 (za 10000 Kč).

Co si o tom, prosím, myslíte?

Tapir1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tapir1 »

Významně si pozměnil své zadání a posunul budget, což je dobře. Nicméně tvá úvaha, že si koupíš hifi zesilovač nižší střední třídy a k nim 12 let staré "budky" na prostor 25m2 je zcela lichá! Naprosto nevyužiješ potenciál zesilovače a toto repro v dostatečné kvalitě neozvučí takový prostor (přečti si recenze). Takže pokud se chceš opravdu posunut, tak vybírej repro v cenové hladině cca min. 1,5 x ceny zesilovače (mám tím na mysli původní prodejní ceny, nikoliv bazarové). Například nyní dostupné Monitor Audio Bronze 200 pro Onkyo A 9150 (což je v této třídě špička). Audiolab a Priamare jsou OK, ale o tom starém Onkyu A-8690 vůbec neuvažuj. Tady máš k inspiraci aktuální nabídku nových zařízení, která stojí za úvahu - https://lepsizvuk.cz/product/5258-monit ... dio-axr100 Kombinací a možností je mnoho, ať bazar nebo nové. Takže je třeba začít navštěvovat studia a poslouchat, popř. si něco zapůjčit domů (což je nejlepší varianta). *sunglases*

wjenceslaw
Kontaktovat uživatele:

Proč je má úvaha lichá? Myslíte, že tyto reproduktory neozvučí pokoj o velikosti 25m2? Nevím, nemohu jako začátečník posoudit, ale moc se mi to nezdá. "Budky" výkon mají a je to přece jen jedna nijak veliká místnost, nebo ne?

Někde jsem se dočetl, že pokud zákazník uvažuje o koupi receiveru (pro mě laicky řečeno zesilovač s mnoha funkcemi navíc), měl by počítat s tím, že za receiver dá dvojnásobek ceny, kterou by dal za zesilovač (osobně nevím proč bych měl jít do receiveru, když rádio ani video vstupy nevyužiji). Co je na tom pravdy? Mám zároveň brát jako směrodatný fakt, že bych si měl pořizovat bedny cca v 1,5 násobku ceny zesilovače?

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PítrsPraha »

Buď v klidu, tvá úvaha vůbec není lichá. Tapir1 to zbytečně polarizuje do černobílého ano/ne, nicméně realita je mnohem pestřejší. Stojanové repro s 6.5'' středobasem místnost o 25 m2 ozvučí úplně v pohodě v rámci svého frekvenčního rozsahu. Žil jsem s podobně osazenýma repro drahně let v místnosti cca 30 m2 a umělo to hrát, že na sebe dva museli křičet, aby si rozuměli. Jasně, nedosáhneš s nima plnorozsahové koncertní hlasitosti. Na to bys musel mít desetinásobný rozpočet. Ale o to ani neusiluješ.

Snařit se striktně dodržet nějaký přesný poměr ceny repro vůči zesilovači je taky blbost. Mnohem podstatnější je, aby repro sedly tvému zvukovému vkusu a charakteru místnosti. A jestli budou za 1.21násobek ceny zesilovače nebo 1.84násobek, je vcelku jedno. Dražší repro mají logický předpoklad hrát lépe, ale záleží na dalších aspektech. Není to mantra.

Ohledně otázky AV receiver vs stereo zesilovač všeobecně platí, že za stejné peníze mají stereo zesilovače lepší zvuk (a parametry). Zase to není žádné dogma, ale osobně jsem z těch mnoha přístrojů, co jsem za svůj hifi řivot slyšel, nežažil jediný AVR, který by hrál líp než stereo zesilovač za stejné peníze. Všeobecně nikoliv však dogmaticky se dá říct, že se to pohybuje někde na škále dvoj až trojnásobku u přístrojů do cca 100 tis. Kč.

Herrer
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Herrer »

Pítrs i Tapir1 mají kus pravdy a myslí to dobře. Za mě MOŽNÁ trochu škoda, žes koupil za nějakou sedmičku ty bazarový Dali, který budou celkový zvuk sestavy určovat nejvíc. Dávalo by mi to smysl, kdybys trval na těch 15K, ale když už jsi měl v plánu navýšit rozpočet, nacpal bych to určitě do lepších beden, protože v cenové relaci, kde se pohybuješ, škáluje poměr zvuk/cena ještě pořád výrazně. Zesík bych volil až pak. Jestli ti ale Dali Lektor charakterově sedí, není o čem, nicméně jestli čekáš, že je lepším železem nějak zásadně proměníš, tak to určitě ne. Hledej synergii, ne dogmata, naslouchej radám zkušenějších a hlavně věř svým uším.

Každopádně rozhodně neposlouchej kecy typu ten a ten prodejce prodává jen kvalitní věci, to je fakt udička na úplný začátečníky. Prodejce prodává to, co se mu vyplácí.

Ať seš spokojenej a sestava ti dělá radost. A kdyby náhodou ne a začal hlodat červíček, nezoufej, prošla si z nás tím většina. I cesta je cíl ;-)
Nadral reprosoustavy

Tapir1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tapir1 »

Moc bych prosil PítrsPraha, aby nevytrhával věci/tvrzení z kontextu. Myslím, že jsem své tvrzení zdůvodnil pro začátečníka dostatečně a snažil se ho ochránit od nechtěné zkušenosti a nákupu "braku". Ne nadarmo píši o poslechu, neboť žádné preference v příspěvku tazatele nezazněly. Píši také o inspiraci a nejde o AVR ale stereo receiver. Je potřeba také porozumět čtenému textu.*sunglases*

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PítrsPraha »

S tím vytržením nevím, co máš na mysli. Jen jsem vysvětlil, proč konkrétně je teoretizování o nějaké lichosti v reálném světě nesmyslné.

Díky za upozornění na AVR vs stereo receiver, četl jsem rychle a gratuluji, že tobě se to nejspíš podle "moudrosti" poslední poznámky nikdy nestalo.

lechos
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od lechos »

Většina zesilovačů (recívrů) dovoluje připojit repráky 4-8Ω což znamená že 6Ω tam pasne bez rizika přetížení konce, ten můj pincek to umí taky ale "pro jistotu" jsem zvolil 8Ω bedýnky "cobykdyby" někdy dokoupil druhý pár repro ? Nepatrně nižší výkon (P=U*I, U=R*I, P=U²/R) podle Ohmova zákona nestoji vůbec za řeč.

Odpovědět