Ochrana el. sítě

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Odpovědět
Darkover
Kontaktovat uživatele:

Ochrana el. sítě

Příspěvek od Darkover »

Zdravím, mám doma Sony LBT-D505 (cca rok '91). Co se týče výpadků, přepětí a dalších ochran, tak máme jen ty základní u rozvodny, pak UPS ochranu s baterií u dvou počítačů, jinak třeba lednička, TV a další spotřebiče prostě sou jen tak. Takže mě zajímalo, jak moc je ta věž citlivá, protože teď je prostě připojená do zásuvky a hotovo a kdyby nedej bože blesk udeřil, tak by mohl být asi konec?

Můžu ji aspoň odpojovat za bouřky... ale ne vždycky to člověk udělá. Připojit jí na UPS by asi taky šlo, ale musela by se zase předělat kabeláž. Tak jenom co si myslíte, jestli je to takový problém.

Díky.

jkb4
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana el. sítě

Příspěvek od jkb4 »

Když do ní nepraštil blesk za 25 let, tak to nechej tak a neřeš blbosti. 8-)

fox
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od fox »

Začátkem léta, asi 10 m od domu, praštil blesk do stromu, kterého rozpůlil a zlomil vejpůl. Sousedům vyhořely televize a počítače. Mi se naštěstí nic nestalo. Měl jsem hifi vypojené ze zásuvky.
Myslím, že proti zásahu blesku žádná přepěťovka nepomůže. Nejlepší je vypínat přes léto spotřebiče ze zásuvky.
Taky jsem si myslel, že se nic nemůže stát.
Naposledy upravil(a) fox dne 01 zář 2016 13:17, celkem upraveno 1 x.

Darkover
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Darkover »

Dlouhá diskuse na AVmanii (a v ní ještě další odkazy a odkazy v odkazech...), takže na blesk prdim, přestože bydlíme pár metrů od trafačky a vedení máme vzduchem, takže asi nejvíc naprd kombinace. Jinak co se týče kolísání tak krabička pomůže.

fox
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od fox »

Bydlím asi 50 m od trafačky a blesk nadělal v domě dost škody. Radím vypínat Hifi ze zásuvky a nehrát za bouřky. Nechtěl bych s aparátem začínat znova.

jkb4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jkb4 »

Mně přijde, že tady plácáme spoustu věcí dohromady. Tazatel se na startu ptá jestli má cenu chránit 25 let starou věž (současné hodnoty 1500Kč) před přepětím v síti, třeba po úderu blesku. To je přece blbost! Fox správně namítá, že u něho má největší smysl vypínat přístroje úplně ze sítě při bouřce, protože jeho aparát má výrazně vyšší cenu (řekněme 200tis.). Vhodné pojištění domácnosti za třeba 2000Kč ročně zajistí pokrytí nákladů na nové ledničky, pračky, televize a hifi řekněme do 10 000 po jejich zničení vlivem přepětí. Je logické že pohled nás všech, tedy i Foxe a Darkovera musí být na tyto dva případy odlišný. Takže Darkovere, vykašli se na přepěťovky a další hovadiny kolem, pojišťovna to jistí. Foxi, Tebe nezachrání nic, kromě vytahování vidlic ze sítě, při bouřce, protože dalších 200 litrů Ti nikdo při zničení těch přístrojů nedá. Tak to vidím já. Nehledě na to, že si myslím, že první příspěvek je jen prdel nebo provokace.

fox
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od fox »

Nechtěl jsem radit pouze tazateli, ale ostatním, kteří mají podstatně dražší aparát. :)

Odpovědět