Pomoc s volbou zesilovače

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Odpovědět
Aethernus
Kontaktovat uživatele:

Pomoc s volbou zesilovače

Příspěvek od Aethernus »

Dobrý den,

úvodem: jsem student, s elektrotechnikou jsem na úrovni zpola zapomenuté střední školy a snažím se zprovoznit gramofon, který prarodiče léta nevyužívají. Jde o gramofon Tesla NZC 710 s magnetodynamickou přenoskou. Dosud jsem se v elektronice příliš neorientoval, až teď, když je třeba, jsem se začal zajímat. Mám bedny Magnat art. 102 (nejspíš tyto: https://www.mall.cz/regalove-reprosoust ... -102-black) a chtěl bych vybrat vhodný zesilovač.

Vzhledem k tomu, že studuji, snažím se to poskládat co nejlevněji, proto zatím procházím spíše aukro a bazary s Hi-Fi technikou (ale chtěl bych zesilovač vybrat tak, aby strop kvality byl dán tím, co už mám doma, tedy gramofonem a reproduktory).

Původně jsem chtěl pořídit zesilovač Transiwatt 44 Junior (http://www.pctun.czechian.net/tw/soubory/TW44.pdf), ale teď jsem si všiml, že bedny mají doporučený výkon zesilovače 20-110W a TW44 má na výstupu 2x25W. S impedancí nebude problém, zesilovač i reproduktory je možné zapojit na 4/8 Ohmů.

Moje otázky tedy zní:
1. Můžu tenhle zesilovač použít? Mělo by to být v pořádku, protože zesilovač je v tom uvedeném rozmezí, ale co se mění, když je blízko dolní hranice? Bylo by lepší použít nějaký silnější? Nebo je TW44 úplně mimo?

2. Gramofon je pořizován za revoluce v 89', je třeba vyměnit jehlu za novou? Pokud ano, jakou jehlu je vhodné použít? Nemá smysl asi kupovat jehlu za tisíce, když nebudu mít sestavu za desítky-stovky tisíc, ale nerad bych skončil ani na opačném konci spektra kvality.

Předem díky všem za rady.

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomoc s volbou zesilovače

Příspěvek od Jarda69 »

1. v dnešní době asi nemá takový zesilovač moc smysl. Stejně bys asi nesehnal nově postavený a ve starém budou vysušené kondíky a potáky v bůhví jakém stavu. Zkus koupit bazarový kus, vyrobený v tomto tisíciletí.
2. o gramofonech a přenoskách je tu plno vláken. Zkus si je přečíst a rozhodni se.

Aethernus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aethernus »

A ten gramofon je kromě ošoupané jehly v pohodě nebo jsou tam taky součástky, které by mohly za ta léta odejít? Naposledy hrál asi před 15 lety a tehdy bylo všechno v pořádku. Mám náhradní gumičky na převod z motoru na talíř, ale nevím, jestli kontrolovat něco uvnitř.

lidumil
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od lidumil »

Tesla NZC 710 rozhodně není s magnetodynamickou přenoskou, je s krystalovou VK 4203-4202.

Aethernus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aethernus »

Máš pravdu, nevím, kde došlo k tomu omylu, ale gramofon je NC 580. Už jsem našel i návod.

lidumil
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od lidumil »

tak to je jiná.

timi
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od timi »

Dobrý den. Potřeboval bych také poradit s výběrem zesikovače. Abych nezakládal nové vláko, zkusím to tady. Snad se autor nebude zlobit.
Mám doma mnoho let dvoupásnové reprobedny Shan. Už se mi nedaří ani najít jejich fotka. Někde jsem četl, že firma v původním složení se rozpadla někdy okolo roku 2002. V té době jsem je koupil. Vypadají jako tyto: http://stereomag.cz/print_clanek.php?id_cl=1507
Jen místo spodního měniče mají bassreflex.
V té době jsem na hifibazaru koupil integrovaný zesilovač Roksan Caspian:
http://www.soundstage.com/revequip/roksan_caspian.htm
Jenže u něj už několik let nefunguje dálkové ovládání. Je to docela otravné.
Jako zdroj signálu používám:
1) Bazarový Sony tuner a rádio Beat.
2) Z TV přes optiku a nějakou levnou plechovou krabičku (DA převodník) zvuk z ČT - jako zvukovou kulisu doma. A občas nějaký film.
Takže nic kvalitního. Mám sice doma pod postelí Sony ES555. Ale nikdy jsem nakonec CD neposlouchal.
Nemám žádné srovnání s ničím jiným. Nerad bych něco koupil a zjistil, že to hraje výrazně jinak, ve špatném slova smyslu.
Co bazarového koupit, abych si nepohoršil? Kdybych vzal třeba NAD 320 bude to hrát výrazně jinak?

Odpovědět