To je těžká věc. Na klasiku posluchač ocení zlepšení, ta muzika na to z podstaty má. Ale naprostá většina lidí zde na fóru řeší systémy úplně jiné cenové kategorie, protože tahle skupina je často zoufalé hledání nenalezitelného. Snaž se vyhnout vícekanálovému receiveru, zvukově to bude jen dobře.
Rozhodně bych nezatracoval tyhle mikrosystémy alá Yamaha. Sám mám doma jeden postarší Philips MZ-33 a hraje fakt moc dobře a to mám s čím srovnávat. I ta Yamaha může hrát líp nebo tak aspoň může na první poslech působit. Popisuješ dynamický zvuk, což může od nehifisty znamenat zaujetí zvukovým projevem, který při delším poslechu může rušit a unavovat. Něco jako když vypneš ekvalizér a ono to chvíli působí neslaně nemastně. Do 15 je na trhu mikrosystém od Denonu, Yamahy i Teac, Onkyo, Marantz a osobně bych dopředu nezatracoval nejvyšší modely od Philips. V ceně jsou i malé reproduktory, větší by to výkonově stejně nemuselo zvládnout. A pozor, to neznamená, že to nebude hrát, ale nebude tam kontrola basů a může to být nepříjemné (agresivní). Jen každý z nich může být dobrý i zlý a naslepo to nikdo neřekne. A zda to bude lepší než váš Sony a bude to tak cítit i otec (zvyk dělá hodně) to tuplem ne.
Na druhou stranu najdeš sestavy základních hifi komponent od zmíněného
Cambridge, dále
zde nebo
zde, což už je trochu hifi i za těch 15-20. Můžeš se ještě poohlédnout po NAD, kde se taky dostaneš na zmíněnou cenu a ta firma vyrostla na kvalitním levném hifi. Asi nic nebude žádný zázrak, hlídal bych si výkon zesilovače - sinus nebo RMS. O možnostech zvládnout výkyvy impedance repro může napovědět rozdíl výkonu při 4 a 8 ohmech (teoreticky dvojnásobek na 4 ohm u pevného zesilovače - v této kategorii nemyslitelné). V této ceně bych se určitě držel kombinace elektroniky od stejného výrobce, v lepším případě budou sladěné vstupní a výstupní impedance, mohl by stejný zvukový záměr (to bych ale musel věřit, že dnes tohle navrhnuje někdo, kdo sleduje zvukové cíle). Pokud k tomu budeš brát bedny, tak např. v té Melisse i věřím tomu, že párují věci, které k sobě patří. Nevím, jak moc to jde v této cenové, ale snad jo.
Byla tu zmínka o kabelech, ale v této cenové bych si jen hlídal, že to nebudou úplné tkaničky od bot a k reproduktoru nepovede vlasec v gumové izolaci. Takové kabely k tomu možná budou přibaleny, takže bych to vyměnil za základní model
nějaké hifi firmy nebo klidně
Monacor. Jakékoliv lepší kabely posunou cenu nahoru a to u takovéto cenové nebude mít hlavní význam. Reprokabel zase nějakou "hifi"
dvoulinku splétaných vodičův průhledné izolaci jako základ, aby to mělo rozumný průřez např. 4mm2.
Co bych ti doporučil je, aby ses podíval do nějakého místního hifi studia. Nenapsal jsi odkud jsi. Dvě z těch sestav jsou z brněnského studia Melissa, kde ti jsou určitě schopní něco doporučit. V případě zájmu ti i ukáží, co umí dražší kousky, takže můžeš sám zvážit co a jak. Ale do toho bych se nepouštěl, máte limit a pokud otec není nadšený hifista a bude se vám zdát, že to hraje dobře, víc bych to neřešil. U téhle ceny sestavy je rozhodující i doprava, což musíš zvážit sám.
Ještě poznámka na závěr. Jak už bylo zmíněno, z druhé ruky by se dalo pořídit něco zajímavějšího. Bohužel musíš vědět, po čem jdeš, často je třeba nakoupit např. z eBay ze zahraničí, musíš sám odhadnout riziko možného poškození... prostě o tom musíš něco vědět. Taky je někdy těžké sehnat najednou stejnou řadu zesilovače (receiveru) a přehrávače. Stejně tak u těch kabelů bych ti zase napsal, že si máš koupit RG62 a Neutrik konektory a bude to hodně muziky za málo peněz. Pájení je u toho jednoduché, ale zas musíš aspoň trochu vědět jak na to. Takže jsem zmínil jen věci, které ti někdo naservíruje přímo pod nos.
Tak hodně štěstí. A není to už nejmíň peněz, takže pokud má váš tata i nějaké jiné zájmy, které nejsou takovou sázkou do loterie...?