Stereo + Dolby

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Odpovědět
jankisler
Kontaktovat uživatele:

Stereo + Dolby

Příspěvek od jankisler »

Zdravím hifi experti,

mám takový začátečnický dotaz... Po letech jsem se rozhoupal pořídit k TV nějaké trošku lepší audio (Denon AVR-X1300W + B&W 685 S2) a nevím, jak vlastně funguje Dolby v součinnosti se stereo reproduktory. Má smysl na receiveru vůbec zapínat Dolby při sledování filmů? Teď to mám konstantně přepnuté na stereo. Poznám nějaký rozdíl, když zapnu Dolby? Chápu, že prostorový zvuk to ze sterea asi nevytvoří, nicméně by tam mohl být nějaký efekt, který mi třeba sledování filmů zpestří. Nebo se naopak nějaké zvuky ztratí?

Předem děkuji za všechny odpovědi.

Díky!!!

lachim
Kontaktovat uživatele:

Re: Stereo + Dolby

Příspěvek od lachim »

proč si to jednoduše nevyzkoušíš?
rozdíl mezi stereo/direct a nějakým prostorovým formátem tvého avr přeci navolíš z gauče tlačítkem na dálce, ne?
takže:
záleží na tom v jakém formátu Tv signál přijímáš. a jestli ho po kabelu z přijímače tv signálu tvůj avr "uvidí" ve vysílané podobě.
můžeš přijímat od sterea po ac3+ stereo/5.1. pro reprosoustavy ve stereu bych používal jen stereo nebo direct a nebo pure.
osobně bych vybíral mezi direct a pure. nebo použil nějakou eqvalizaci pro zlepšení zvuku v posl. místě.
("pure"= posloucháš jakoby "čistý" signál z tv vysílání jen zesílený v avr denon)
každý avr ti sice ze sterea dopočítá něco. třeba i 5.1, ale bude ti do těch efektových beden posílat takové podivné pískání a ševelení.
někoho to pak ruší.
(jeden můj známý na tuto "závadu" chtěl dokonce záruční opravu!)
záleží na kvalitě signálu a tomu, co se ti bude nejvíce líbit ve tvém poslechovém místě.

Odpovědět