Technics SL-L1 - možnosti vylepšení zvuku

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Odpovědět
Perryman
Kontaktovat uživatele:

Technics SL-L1 - možnosti vylepšení zvuku

Příspěvek od Perryman » 19 úno 2018 15:57

Dobrý den, potřeboval bych aby mě někdo provedl řešením mého problému. Dostal jsem od kamaráda lineární gramofon Technics SL-L1 Automatic Direct Drive. Zvuk a dynamika mi prišly slabé, no přisuzoval jsem to starému asi hodně opotřebovanému gramofonovému hrotu. Sehnal jsem přesně ten stylus co tam na konci 80sátých let byl osazen původně, tj. EPS 30 CS s konickým hrotem pro přenosku National/Panasonic/Technics EPCP-30. Bohužel mi nepříjde, že by se ten zvuk nějak výrazně posunul k lepšímu. Potom jsem ještě dostal nápad že bych zkusil osadit EPS 33 ES s eliptickým hrotem, ten by měl do té vložky také padnout. Ovšem nechci vyhazovat další 500,- zbytečně, byl bych rád aby mi někdo poradil. Mě ten gramec připadá že hraje docela potichu a nevím proč to tak je. Vyzkoušel jsem i půjčenou Teslu NC 430 a ta hrála podstatně lépe a o hodně hlasitěji (zase tam docela hučel motorek, nebo co). Ten Technics se mi líbí a je pěkně vybavený funkcemi. A za tu cenu :-)
Mám to připojené do Phono vstupu na zesilovači Harman/Kardon HK 650 a repro Tannoy Mercury M2, tak myslím že by to mělo být trochu poznat jak ten gramec hraje. Jinak jsem i nalomený pro nějaký ten gramofon od Pro-Ject okolo 10K (třeba DEBUT CARBON DC + 2M-RED).
Za případné rady velmi děkuji.

tujatuja
Kontaktovat uživatele:

Re: Technics SL-L1 - možnosti vylepšení zvuku

Příspěvek od tujatuja » 19 úno 2018 18:43

Vím dobře, že mít gramofon je v poslední době "in", ale než začneš investovat to analogu, tak bys měl zvážit, že
- nová LP deska stojí cca 500 - 1200 Kč,
- dost často jsou výlisky pochybné kvality;
- aby ses alespoň přiblížil zvuku průměrného digitálního zařízení budeš muset investovat o dost víc než 10 tisíc korun;
- pro správné nastavení gramofonu je zapotřebí si leccos nastudovat a pořídit si příslušné vybavení;

Takže, pokud už nevlastníš sbírku vinylů, tak bys měl zvážit, zda opravdu je pro tebe gramofon tou nejvhodnější cestou pro kvalitní poslech hudby.

Perryman
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Perryman » 19 úno 2018 19:02

Zdravím, určitě to neřeším proto že je to IN, na to už jsem ve svý 53 letech trochu OUT 8-) Desek mám 2 bedny (cca 400 kusů+ 50 SP) z mládí a teď jsem to vytáhl na světlo, právě proto, že jsem dostal ten gramec od kámoše. A vracím se tedy přes svých cca 120 kazet (taky jsou prý už zase IN), 400 CD a 250 MiniDisků (taky přibližně) k těm LP & SP, protože vím že už žádný další fyzický nosiče nebudou :-D
A teď bych potřeboval pomoct s tím gramofonem. Dík!

Oldear
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Oldear » 19 úno 2018 19:24

Máš starej Technics - tangenciál, tam jsou přenosky tzv. T4P a tam je velmi omezený výběr. Tu původní co máš neznám, ale pokud to chceš vylepšit, tak Ortofon OMP 10 viz. https://www.ortofon.com/omp-p-616
Pokud však nechceš vyhazovat dalších 500,- Kč, tak raději vyhoď ten gramofon a dostatečně silněji Tě zahrají součásné zmršené CD, které jsou v rámci "války zesílení" přebuzeny o cca 8-10 dB.
Ten výše uvedený Ortofon nehraje špatně, ale cena bude kolem 2,5 tisíc.

Sílu signálu Tě dělá jak přenoska ( nevím ta původní, ale ten Ortofon má 4mV - porovnej to ), tak i phono předzes. Ty to máš do interního v zesíku a tam se nedá nic nestavit a obvykle to hraje slaběji než přes samostatný a nastavitelný phono předzes.

Musíš se rozhodnout co chceš. Výměna hrotu Tě nic nezesílí, pouze nahradí starý a případně poškozený, ale to není vlastnost. Vlastnost s vlivem na zesílení je ten výstup např. 4 mV, nebo popř. 5 mV.

Tak šťastný výběr.

tujatuja
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tujatuja » 19 úno 2018 20:08

Sorry :lol:

Dívám se do databáze vinylengine.com:

https://www.vinylengine.com/cartridge_d ... rhi=#thumb

Uváděná citlivost přenosky EPC-P30 činí 2,5 mV, což je pro MM přenosku podprůměrná hodnota, což je důvod, proč ti to hraje slaběji.

Pokud chceš na svém Technicsu a stávajícím zesilovači hrát hlasitěji, bude nutno koupit celou přenosku s výstupem okolo 5 mV.

Perryman
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Perryman » 19 úno 2018 20:13

Díky za odpovědi, stále sice nerozumím tomu proč ta Tesla z roku 1980 hrála ve stejném vstupu s takovou dynamikou a prostorem a tak o 70% hlasitěji, ale to tu vlastně řešit nepotřebuji. Jde mi o to, zda je možné vylepšit tenhle gramec a třebaže už byl u původního majitele jednou nohou v kontejneru, na ten Ortofon OMP 10 se přesto podívám. Ale nevím zda by ten výsledek byl tak ohromující, že by to za tu investici stálo. Myslel jsem totiž že ten eliptický hrot bude snímat líp tu drážku. Fakt jsem v tomhle lama, ale někde jsem vyčetl že tam ta elipsa víc sedne. S tou originál jehlou je to podání zvuku dost ploché a skoro mě z toho bolí uši :-)

Díky.

Perryman
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Perryman » 19 úno 2018 20:30

To je v poho, taky jsem se pobavil, takže viníka bychom měli, málo voltů. Teď ještě rozvaha, zda investovat do něčeho jako Ortofon OMP 10, jak radí Oldear, nebo se toho zbavit. Vim že už je to Off Topic, přesto to zkusím jen krátce: jak pohlížíte na ten Pro-Ject DEBUT CARBON DC + 2M-RED?

Lad2000
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Lad2000 » 19 úno 2018 20:55

Asi bych šel do toho Ortofonu, a pak je tu ještě možnost AT s eliptickým hrotem:

http://www.graled.cz/p/754/gramo-prenos ... o-technica

Ta Tvoje přenoska může být i poškozená, jinak Tesly byly dost ukřičené přenosky, a když jsem přešel na Ortofon,
tak se mě to taky zdálo nějaké nemastné a neslané, ale pak jsem si asi zvykl, ( pro puristy zahořel :) )
a neutrální zvuk mě vyhovuje.

Perryman
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Perryman » 19 úno 2018 21:39

Díky moc všem za podnětné návrhy. Myslím že ta přenoska poškozená nebude, ale jestli jde o souvislost mezi hlasitostí a miliVolty, jak tu říká tujatuja, tak ta moje má opravdu hodnotu 2,5 oproti tomu Ortofonu který má 4 mV. Tak touhle cestou bych se vydal.

Odpovědět