Tesla NC 580 problém s vypnutím

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Odpovědět
Czervis23
Kontaktovat uživatele:

Tesla NC 580 problém s vypnutím

Příspěvek od Czervis23 »

Zdravím všechny zdejší slovutné odborníky,
potřebuju poradit - nenašel jsem nikde diskuzi na podobné téma.
Gramofon jsem dostal k dipozici nedávno, cca 2 měsíce fungoval bez problému, ale teď se jeden objevil. Po dojetí ramínka na konec desky a následném vypnutí otáčení a zvednutí ramínka gramofon nešel znova zapnout. Resp. něco mechanicky blokovalo zapínací mechanismus. Následně zjištěno, že mechanismus se blokoval o tu část talíře, která po dojetí ramínka do konce desky od středu talíře vysune mechanismus ke kraji talíře a tím vypne otáčení, ale zároveň se talíř zastaví v takové poloze, kdy ještě neumožní navrácení mechanismu do základní polohy. Pokud v této poloze rukou pootočím talíř přes kritickou mez, mechanismus se vrátí kam má a vše funguje do chvíle, než deska dohraje a mechanismus se opět zablokuje.

- před prvním zablokováním přehráno několik desek během dne, tzn. s gramcem nikdo nemanipuloval
- po odklopení spodního deklu nejsou patrné známky poškození, žádné upadlé části mechanismu
- vypnutí automatického vypínání považuji za krajní řešení

Děkuji za pomoc a za odpovědi vztahující se k problému.

S499_1023
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC 580 problém s vypnutím

Příspěvek od S499_1023 »

Asi máš příliš krátký dojezd talíře po vypnutí - sundej řemínek, roztoč talíř rukou - jak dlouho se točí?

Czervis23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Czervis23 »

Po roztočení rukou 3 - 4 točky.

Už jsem zkoušel hledat, jak opozdit vypnutí otáčení - tím by se vše vyřešilo, ale ten mechanismus je fakt nesmysl :-)
Zkusím ještě sundat talíř a podívat se na to přímo.

TRANSIWATT
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TRANSIWATT »

3-4 točky je zoufale málo !
Pokud je správně namazané a v pořádku ložisko, tak talíř (sundaný řemen) roztočen zhruba na 45 ot/min by se měl točit přibližně jednu minutu . To byl test ještě z dob stavebnic SG...

Czervis23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Czervis23 »

Update:
3-4 točky byly s ramínkem ve špatné poloze, takže to vypínací zařízení brzdilo talíř.
Talíř se točí cca 45 vteřin.
Sundal jsem ho, na spodní straně je kolík. Při dojedí ramínka na konec se posune jazýček mechanismu vypínání na dráhu kolíku a díky tomu se celý mechanismus pootočí a mimo jiné dojde k zatlačení na spínač. Problém stále je, že v tu chvíli se zastaví i talíř a kolík vlastně blokuje mechanismus tak, aby se vrátil do původní polohy.
Furt mi není jasný, co se stalo, že dřív vše fungovalo, tzn. že pravděpodobně talíř pootočil ještě o cca 10°než se úplně zastavil a tím uvolnil mechanismus.
Takže řešení nebude složitý, resp. to bude nějaká prkotina *headbang*

S499_1023
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od S499_1023 »

Po vypnutí se má talíř otočit ještě několik otáček, takže hledej mechanickou závadu - třeba v samotném vypínacím mechanismu - ten nemá mít takový odpor, aby zastavil talíř.

Odpovědět