XLR do DIN?

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Odpovědět
jirie
Kontaktovat uživatele:

XLR do DIN?

Příspěvek od jirie » 26 led 2018 16:42

Pro zdejší techniky:
Uvažuji pro "lepší" propojení přístrojů použití propojení XLR kabelem na DIN 5 kolíků.
Byl jsem ale upozorněn, že mezi oběma konektory je rozdíl v napětí.
U RCA a DIN je 2,2 V zatímco u XLR až 4,4 V. Mohlo by tím pádem dojít k přebuzení zesilovače.
Má měkdo z Vás zkušenosti se zapojením XLR do RCA(cinche)
Díky za připomínky.

TRANSIWATT
Kontaktovat uživatele:

Re: XLR do DIN?

Příspěvek od TRANSIWATT » 29 led 2018 15:49

Tak úvodem bych rád uvedl na pravou míru některé fámy o symetrickém vedení. V domácích podmínkách k žádnému zlepšení nedojde, pokud je asym. vedení stíněným vodičem řešeno dobře (stínění, odrušení, vhodný kabel...)
Symetrické vedení bylo vymyšleno, aby bylo možno dostatečně odrušit od brumu dlouhá vedení ve studiích a při podobných aplikacích a nemuselo se k přenosu signál impedančně a napěťově upravovat. Půlmetrový nebo metrový symetrický kabel nedává smysl. Asymetrické vedení je omezeno délkou tak max. do dvou metrů .
Symetrické vedení , sym. zesilovače výrazně předražují celý přenosový řetězec . Hifi prodejci za účelem výdělku rádi oblbují hájendisty, že když to má XLR konektor , tak je to něco profesionálního co výrazně posune jejich domácí aparaturu. Není tomu tak, protože i kdybychom na chvilku uvažovali že symetrické = lepší, tak u většiny domácích řetězců se řeší mezi komponenty přechod sym/asym, takže ve výsledku je celé zapojení asymetrické. Mnohé komponenty jsou sice vybaveny symetrickým vstupem, ale další úpravou zapojení je signál zpracováván asymetricky. /Při přechodu ze sym na asym to funguje většinou tak, že půlka sym signálu se uzemní a využíváme jen druhou půlku oproti zemi-stínění = asym. vedení, asym zesilovač.

Na internetu je hodně stránek popsaných o obou typech vedení jsou řešeny přechody mezi nimi, je tam vše, vygóglit si to musíš sám.
Například v tom se pohrab:
https://www.google.cz/search?q=zapojen% ... 45&bih=895

S napětími na linkových vedeních to máš nějaký popletený.
Co já vím, tak ve studiové praxi dokonce dle nějaké normy platilo , že asymetrický výstup má 0,7 V; symetrický 1,4 V. Na to byly (jsou?) uzpůsobeny všechny profesionální komponenty.
U komerčních - domácích komponent /třeba CD player/se výstupní úroveň pohybuje cca mezi 150 - 300mV, je to různé dle výrobce.
Asymetrický signál je vyveden na RCA (cinch) konektory, nebo dožívají DIN konektory.
Symetrický signál je vyveden na konektory XLR (1=zem; 2="plus"živý; 3="minus"živý)

((pozn.: symetrický signál by šlo vyvést i na DIN konektor, ale není mi známo zařízení, kde to bylo tak použito))

vitek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vitek » 29 led 2018 16:53

((pozn.: symetrický signál by šlo vyvést i na DIN konektor, ale není mi známo zařízení, kde to bylo tak použito))

Třeba gramofon....

TRANSIWATT
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TRANSIWATT » 29 led 2018 17:03

Ano, u gramofonu, spíš ale jako "montážní" konektor ze soklu raménka. (P 1101)
Výstupy cinch jsou už zapojeny asymetricky.

Jinak z přenosky by teoreticky šel vyvést symetrický signál, problémem však u některých typů bývá propojka mezi Lgnd a stíněním (obalem) přenosky. Pak by bylo po symetrii, protože "levý živý minus" by byl uzemněn.

vitek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vitek » 29 led 2018 17:11

Mám celou cestu z gramce symetrickou až do předzesilovače.

Spíš mi není jasné co chce Jiřík provést za vylepšení. XLR do DIN ???

TRANSIWATT
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TRANSIWATT » 29 led 2018 17:26

Jiřík zřejmě teprv hledá cesty. :D (nic ve zlém, všichni jsme tím prošli)

jirie
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jirie » 03 úno 2018 23:24

Neptal bych se, kdybych neviděl kabely právě pro tohle neobvyklé propojení. Chtěl jsem jednoduše dostat z přístroje maximum. Nebudu ovšem pokoušet osud, abych pak odvařil zesilovač. Vstupy má mimo DIN také RCA, takže žádné experimenty *taktone*

ivanb_cko
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od ivanb_cko » 04 úno 2018 17:51

Co to je za zesá konkrétně?

jirie
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jirie » 05 úno 2018 08:26

Komplexní odpověď jsem dostal na vedlejším fóru. Tímto je problém vyřešen.
x
Zesilovač Naim XS.

Odpovědět