Nastavení gramofonu

Prostor pro milovníky poslechu LP
draja1
Příspěvky: 92
Registrován: 30 kvě 2016 14:04
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Nastavení gramofonu

Příspěvek od draja1 »

hledam nejakého profika..potřeboval bych nastavit aut, gramo victor q55 a osadit prenosku... praha5, dovezu nebo muze prijet ke me domluva.. predem diky....

Uživatelský avatar
Prospero
Příspěvky: 2073
Registrován: 08 led 2012 17:12
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od Prospero »

Předminulý týden jsem si na netu objednal šablonu pro nastavení azymutu a VTA. (Dříve jsem to kontroloval trochu složitěji.)
Dnes dorazila.
IMG_20210615_160345.jpg
Byla u ní přiložena i "piďilibela" (vpravo dole), kterou lze pro kontrolu umístit i na headshell.
IMG_20210615_141904.jpg
Pro správné nastavení ramenka a přenosky velice praktické pomůky. 😉👍
IMG_20210615_142037.jpg
A pro představu o skutečné velikosti ještě tato fotka.

A nejhezčí na tom je, že mě přišla na necelých 9,- € i s poštovným (z Číny!) A doprava trvala jen přesně 12 dní!

Každopádně každému, kdo ví jak to využít, vřele doporučuji. 😉

Uživatelský avatar
weiron
Příspěvky: 569
Registrován: 27 dub 2014 16:46
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od weiron »

Oboje pomůcky používám léta. Začátkem roku jsem si ale pořídil Analogue Productions ‎– Ultimate Analogue Test LP.
Obrázek
Pomocí této desky a měřících budíků na Accuphase jsem zjistil že na přenoskách Grado red 3 a Dynavector 17d2 je nastavení mimo. U Grada to bylo asi o decibel ale Dynavector byl mimo o cca 3db. Toto nevyvážení jsem doháněl antiskatem.
Takto sledovat odchylku je určitě nepřesné. Pro kontrolu jsem to měřil na zesilovači v mono a kontroloval jen na jednom budíku. I tak se mi honí hlavou jestli nepořídit něco lepšího. Fozgometr se mi zdá dost předražený a odchylka bude podobná. Proto zvažuji koupit nějaký phono předzesilovač se zabudovaným USB do PC. Tam by se to dalo změřit výrazně přesněji.

Bazi 36
Příspěvky: 1133
Registrován: 04 lis 2017 16:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od Bazi 36 »

Anebo koupit cd player, pak odpadnou starosti s budováním laboratoře ne nepodobné těm v ženevském CERNu! :lol:

Uživatelský avatar
Prospero
Příspěvky: 2073
Registrován: 08 led 2012 17:12
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od Prospero »

Bazi, Bazi....
Ty vtipálku jeden!
Už zase jsi propásl jedinečnou příležitost nevyjadřovat se.

Uživatelský avatar
Prospero
Příspěvky: 2073
Registrován: 08 led 2012 17:12
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od Prospero »

Mě se osvědčila tahle 2LP:
IMG_20210616_131251.jpg
IMG_20210616_131332.jpg
Je tu v podstatě vše, co je zapotřebí. 😉
(Proto jsem zatím fozgometr nikdy nepostrádal.)

Uživatelský avatar
weiron
Příspěvky: 569
Registrován: 27 dub 2014 16:46
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od weiron »

Bazi:
cd player je super v jeho jednoduchosti. Druhá věc je shánět do něj dobře nahrané CD.

Prospero:
Tuto desku jsem ještě neviděl. Je s celkem zajímavým obsahem.

Po této mojí zkušenosti jsem přesvědčen že to bez dalších pomůcek přesněji nastavit nelze. Tento problém se může týkat většiny výrobců. Čím lepší hrot je na přenosce, tím větší požadavek je na přesné ukotvení do těla přenosky a jeho nastavení vůči drážce. Proto i když azimut srovnám podle této šablony. Hrot může být na chvějce nakřivo nalepen a pak budou hrát kanály různě hlasitě. Pouhým poslechem se bude zdát že za to může antiskate.

Uživatelský avatar
Prospero
Příspěvky: 2073
Registrován: 08 led 2012 17:12
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od Prospero »

Ta deska vyšla už v roce 1981, a je to už drahně let, co jsem ji koupil. (1986-87?).
A nikdy jsem toho nelitoval!
Primárně je samozřejmě určena pro nastavení a přezkoušení gramofonu, ty hudební nahrávky se ale hodí i k "proklepání" celkové akustiky místnosti a např. pro správné umístění reproduktorů.
Pro kontrolu pozice hrotu na chvějce většinou stačí i dobrá lupa, občas ale využívám i mikroskop:
IMG_20210616_135950.jpg
(Nenuť mě ho ale předvádět, nechce se mi tahat laptop z pracovny, zapojovat to a především dolaďovat obraz. Je to pakárna, alespoň pro mě. 🙂).
Hlavně proto ho používám jen v nouzi nejvyšší....

Stejně jsem, až na jednu AT95E, žádné "zmetkové" přenosky zatím nikdy nezaregistroval.
(Myslím, že to souvisí i s cenou té které přenosky.)
Samozřejmě jsem už slyšel i o nakřivo uchycených Gyger hrotech u Benz Micro za poměrně dost €uronů, osobně jsem se s tím ale u žádné jiné přenosky než té AT nesetkal. (Asi mám štěstí...😁)
Zatím mi tedy mé "primitivní" pomůcky pokaždé stačily.
Tím nechci říct, že se to "papírově" a graficky nedá zvládnout ještě líp.
Sluchově (a také životností) to ale zatím pokaždé naprosto vyhovovalo.

Bazi 36
Příspěvky: 1133
Registrován: 04 lis 2017 16:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od Bazi 36 »

Prospero píše:
16 čer 2021 13:20
Bazi, Bazi....
Ty vtipálku jeden!
Už zase jsi propásl jedinečnou příležitost nevyjadřovat se.
Od zbytečného nutkání, stopovat mě tady jako "Čejen", ti snad pomůže má jednoduchá rada. Pokud si mne přidáš do ignorance, nebudou se ti mé příspěvky zobrazovat. Vyděláme na tom oba, věř mi ;) .

Uživatelský avatar
Prospero
Příspěvky: 2073
Registrován: 08 led 2012 17:12
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od Prospero »

Tebe ani stopovat netřeba. Tvá, rádoby vtipná, stopa se tady táhne napříč všemi vlákny.
Bohužel má jen velmi zřídka něco společného s HiFi.
Takže pokud tady má někdo potřebu stále na něco reagovat, ačkoli nemá k tématu čímkoli přispět, tak to rozhodně nejsem já.
Nevím, kam přesně by se tvé přihlouplosti nejlépe hodily, ale můžu se zbavit pocitu, že jsi si tak nějak popletl fóra.

Bazi 36
Příspěvky: 1133
Registrován: 04 lis 2017 16:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od Bazi 36 »

Moc mluvíš, zablokuj si mne a přestaň fňukat jako slečinka!

Uživatelský avatar
weiron
Příspěvky: 569
Registrován: 27 dub 2014 16:46
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od weiron »

Prospero:
Takový mikroskop mám taky. Jen se mi s ním zatím nic nepodařilo zkontrolovat. Přiznám se že jsem na to neměl nervy a po chvilce zkoušení jsem to vzdal. I tak je s ním možné zkontrolovat tak akorát SRA 92°. Jestli je na chvějce azimut mírně do strany neodhalí.

Pavel_LXmini
Příspěvky: 142
Registrován: 13 led 2021 16:44
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od Pavel_LXmini »

Bazi 36 píše:
16 čer 2021 11:54
Anebo koupit cd player, pak odpadnou starosti s budováním laboratoře ne nepodobné těm v ženevském CERNu! :lol:
Přeháníš.
Člověk musí jenom zajistit nákup správné šablony pro nastavení bočního úhlu, šablony pro azimut, vodováhu má každý doma, nákup testovací desky, nákup váhy, nastavit přítlak, ověřit montážní bod, navrhnout a nastavit nulové body, zkontrolovat antiskating, pořídit pořádnou čističku, vyprat desky, pořídit sadu kartáčků pro odstranění prachu a na čištění hrotu, sadu obalů na výměnu starých, skladovat desky při správné teplotě a čistotě, zajistit odhad času provozu pro výměnu hrotu, může také sehnat mikroskop, zajistit uložení na tuhé polici bez vibrací, a ještě pár dalších úkonů.

Když se vše podaří, nezapomenout nastavit budík. Pokud by při poslechu vyčerpáním z péče o gramofon usnul, aby se hrot zbytečně neojížděl ve výběhové drážce.

Uživatelský avatar
Prospero
Příspěvky: 2073
Registrován: 08 led 2012 17:12
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od Prospero »

@ weiron
No on se zaostřit dá, ale je to opravdu "na dlouho"..... (Dobré nervy jsou podmínkou 😉)
Azymut jsem tím ani nekontroloval, jen polohu "diamantu" na chvějce. To zepředu vidět bylo.
A naštěstí to fakt nebylo třeba dělat moc často. 😁

Pavel_LXmini
Příspěvky: 142
Registrován: 13 led 2021 16:44
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od Pavel_LXmini »

weiron píše:
16 čer 2021 10:08
Proto zvažuji koupit nějaký phono předzesilovač se zabudovaným USB do PC. Tam by se to dalo změřit výrazně přesněji.
Používám na měření externí zvukovku (konkrétně Focusrite Scarlett 6i6). Nerozumím z diskuze výše, jak zamýšlíš dohánět nastavením výrobní nepřesnost přenosky. Můžeš objasnit?
Cívky přenosky musí být ve správné poloze vůči drážce desky. Předpokládá se, že od výroby je tělo přenosky s touto polohou svázané tak, že pokud je horní plocha přenosky rovnoběžně s deskou, tak je toto zajištěno (nastavení azimutu). Pokud není magnet chvějky ve správné poloze, tak jsem názoru, že už s tím také nic neudělám.
Dík.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host