Nastavení gramofonu

Prostor pro milovníky poslechu LP
Odpovědět
efičák
Příspěvky: 1965
Registrován: 18 dub 2008 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od efičák »

Ačkoli Rowing osobně a přesně nastavil MC přenosku Ortofon Rondo Bronze na rameno Kuzma Stogi S, test novým programem Adjust Plus objevil odchylky v hlasitosti kanálů. My, kteří nemáme přístup k testovací desce a kalibrovacímu programu, můžeme poslechnout radu pana Burdycha, o nastavení sluchem.

http://www.hifi-voice.com/teorie/jak-na ... mofon.html

Zdá se, že ani pečlivé nastavení kolmice k LP, svislé osy hrotu směrem k ložiskům ramene - VTA, ale i k středu ložiska - spindlu, tzv. Azimutu, ještě není zárukou nejlepšího snímání záznamu.
I přesné zalícování Azimutu přenosky v zrcátku, ani přesné odměření VTA není zárukou že je vše v naprostém souladu.
Šikovnější si umí změřit alespoň hlasitost obou kanálů, ale skutečně správné VTA je vhodnější doladit poslechem dle návodu pana Jiřího Burdycha.

taki
Příspěvky: 23
Registrován: 08 říj 2008 23:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od taki »

Jenom bych doplnil ještě jednu možnost špatného zvuku na konci desky. Myslím, že bod 1 Rowingova příspěvku bych upřesnil takto:

1. Za prvé bych si poslechl více LP-ček, je-li problém slyšitelný na všech nebo jen na konkrétních deskách. Pokud jen na některých, připisoval bych to:
a) buď kvalitě lisování a nahrávky,
b) nebo častému poslechu (ničení) desky přenoskou s velkým přítlakem (starší krystalky či keramické).

Filip T.

taki
Příspěvky: 23
Registrován: 08 říj 2008 23:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od taki »

Odchylka hlasitosti kanálů může být způsobena i samotnou přenoskou, ne? Přeci údaj vyvážení kanálů (channel balance), uváděný výrobci většinou v rozmezí 2 dB (u levnějších přenosek) až <1 dB, znamená, že při megapřesném nastavení všech parametrů může jeden kanál přenášet až o 2 dB rozdílnou hlasitost.

Nebo se zase pletu?

viktor
Příspěvky: 4
Registrován: 08 pro 2008 21:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od viktor »

Dobrý den všem, co se tu zajímají o gramofony. I když je toto můj první příspěvek, nejsem zde poprvé. Nevím kam se obrátit o radu, tak to píši sem. Doposud jsem gramodesky pouštěl na všelijakých gramofonech jako byla Aiwa a Sony a nic jsem neřešil. Chtěl jsem lepší gramo, tak jsem si pořídil jeden starší s raménkem Rega RB 250. Bohužel i když vypadá raménko jednoduše, nedaří se mi ho seřídit a reprodukce je nic moc. Když nastavím váhu na přenosku podle výrobce, tak mi i u mírně zvlněných desek kolísá zvuk dost zřetelně. Pohybuje se jen hrot a raménko se nehýbá. Já snad nemám úplně rovnou desku a to ani novou. Když váhu snížím, tak mi přenoska přeskakuje. U staré plastové Aiwy k věži zvuk nekolísal. Tam se raménko zvlněným deskám v pohybu přizpůsobilo. Nemá někdo z vás zde zkušenosti s tímto raménkem? Dají se nějak promazat ložiska raménka, popřípadě čím?
Ještě mám k tomuto raménku pár dotazů. Po osazení přenosky ortofon OMB 5 E mi nejde raménko na konci desky zvednout. Zvedáček se dostatečně nevysune. U původní přenosky to nevadilo, byla nižší. Nevím co zvedáčkem pohybuje. Je tam nějaký olej? Popřípadě jaký a jak ho doplnit? Pokud mi někdo zde dokáže moje dotazy zodpovědět, budu moc rád. Omlouvám se za trochu delší příspěvek a možná nejapné dotazy. Jsem v tomto oboru pole neorané.
Dík moc.
Viktor

Renown
Příspěvky: 2320
Registrován: 18 dub 2008 10:22
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od Renown »

to viktor :

to není tak jednoduché, odkud jsi ?

Uživatelský avatar
Rowing
Příspěvky: 613
Registrován: 17 dub 2008 05:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od Rowing »

Přesně tak, odkud jsi?
Pokud ve slušném dosahu z Olomouce tak se na to mohu mrknout.

viktor
Příspěvky: 4
Registrován: 08 pro 2008 21:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od viktor »

Dík moc za ochotu. Bohužel vím, že gramofonový nadšenci se vyskytují dost daleko ode mne. Já jsem z Benešova u Prahy. Tak to si budu asi muset poradit nějak sám. Jen jsem chtěl vědět, jestli někdo z vás už podobné problémy řešil. Nemám s hifi gramofony žádné zkušenosti, tak nevim, jestli u nich má raménko kopírovat v pohybu mírně zvlněnou desku nebo ne. U laciné plastové Aiwy co mám a kde se nedá nic nastavit, se raménko pohybuje spolu s deskou a tím pádem se signál z přenosky nepřerušuje. Myslel jsem, že když promažu ložiska v raménku u Regy, tak by to mohlo být lepší, jenže váha na přenosku má být 2,75 g a to je dost na to, aby se raménko nehýbalo. Takže to neřeší asi nic. Gramofon jinak hraje perfektně, ale podmínka je absolutně rovná deska. A tu mám tak jednu. Kamarád co měl starší Teslu mi říkal, že je taky náchylná na nerovné desky. Tak nevim. Zatím jsem docela z problémů u Regy zklamán. Ale nechci se poslechu desek vzdát. No a taky jsem zkoušel rovnat desky podle zde uvedeného návodu, ale moc se mi nepozdává strkat je do trouby...
No je toho dost. Jinak tiše závidím všem zde, co si v klidu pouštějí desky a nemají s tím problém jako já. Ta Rega snad neni úplně špatný gramo.
Zdraví Viktor

Uživatelský avatar
Rowing
Příspěvky: 613
Registrován: 17 dub 2008 05:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od Rowing »

Za prvé, v jednom příspěvku se zmiňuješ o přenosce Ortofon OMB 5E a v posledním o přítlaku 2,75 gramu. Pro tuto přenosku je ale rozpětí 1,5 - 2,0 gramy.

Za druhé, docela by mě zajímalo jak moc máš ty desky zvlněné, protože aby to způsobovalo přerušování signálu z přenosky je prostě nesmysl.
Něco máš dost špatně nastaveno. Raménko Rega RB250 rozhodně není špatné raménko a určitě nejlepší co jsi zatím měl, tedy z toho co jsi napsal.

Za třetí na rovnání LP-ček v troubě opravdu velký pozor :!:
Do toho bych se jen tak rozhodně nepouštěl. Tedy pokud máš své desky rád.

petrL
Příspěvky: 1363
Registrován: 22 črc 2008 08:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od petrL »

viktor: Raménko RB-250 musí být nějak zatuhlé nebo co. Dá se u něj seřizovat vůle toho vodorovného ložiska? Jestli jo, tak ji nastav, aby se pohybovalo volně ale bez znatelné vůle. Nějakej mamlas ho asi moc utáhnul. Zvlnění desky musí sledovat právě raménko. Samotný držák hrotu naopak co nejméně. Skoro každá deska je nějak zvlněná.

viktor
Příspěvky: 4
Registrován: 08 pro 2008 21:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od viktor »

Snažil jsem se moc nerozepisovat. Těch 2,75g je pro přenosku od Regy, co jsem měl osazenou původně. Ortofonku jsem koupil proto, abych vyzkoušel, jestli bude dělat to samé. No a u ní mi navíc nefunguje pořádně ten zvedáček raménka. Ortofonka je vyšší než Rega, takže mi zvedáček raménko jen přizvedne, ale hrot přenosky zůstane na desce. Asi by stačilo do zvedáčku doplnit nějaké médium, povytáhnout jde ještě dostatečně, ale nevím čím se to plní.
Desky zas tak moc zvlněné nemám, ale absolutně rovné taky ne. Když hrot přejede vlnku na desce, tak je slyšet zakolísání signálu.(pohne se jen hrot přenosky) Zlepší se to po ubrání váhy na přenosku, ale mnohdy už přenoska začne přeskakovat. Děkuju za upřesnění váhy pro Ortofonku. Byla v krabičce bez jakéhokoli popisu.
Jinak to raménko není kdovíjak zatuhlé. Má ve vertikálním pohybu jen slabý odpor. Jen nevim, jestli jde vůbec rozebrat. Vypadá jakoby bylo to uložení zalisované. Neměl jsem zatim odvahu se v tom vrtat. Ale nastavit na raménku jde snad jen váha na přenosku tím otočným závažím vzadu. Vůle na ložiscích asi ne.
Právě že mám své desky rád, tak se snažim to tu s vámi nějak vyřešit a troubě se velkým obloukem vyhnout.
Ovšem když jsem si v obchodě kam chodim na nerovnost desek postěžoval, bylo mi řečeno, že nerovný je mnohdy celý press. Zajímavé je, že vždy je to u zahraničních LP. Z Loděnic ani ne. Jestli je to přepravou a skladováním, fakt nevim.
Dík Viktor

petrL
Příspěvky: 1363
Registrován: 22 črc 2008 08:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od petrL »

Mělo by se pohybovat volně, když nastavíš nulovou přítlačnou sílu hrotu. Zkus zjistit, při jaké přítlačné síle konec raménka přestane padat dolu (měla by to být prakticky nula). Já to raménko neznám, ale vůle, pokud jde seřídit, se bude seřizovat nějakým šroubem nebo maticí z boku ložiska. Možná se nejdřív bude muset pohyblivá část raménka odmontovat z držáku. Snad poradí někdo, kdo ho zná.

viktor
Příspěvky: 4
Registrován: 08 pro 2008 21:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od viktor »

To už jsem zkoušel. Jinak jsem tady psal nesmysl. Váha na přenosku Rega je 1,75g. Omlouvám se, ale měl jsem to přesto na tuhle hodnotu správně nastavené. Z boku uložení ložiska (ložisek, nevím jestli tam nejsou dvě) jsou nějaké čepičky. Nevypadají, že by šly něčím sundat. Není tam žádná mezera pro nějaký nástroj. Celé raménko vypadá dost nerozebiratelně. No ještě to zkusim, ale moc se mi do toho nechce.
Právě proto to tu zkoušim, jestli tohle raménko tady někdo nezná.
Zatim díky.
Viktor

Peer
Příspěvky: 2633
Registrován: 17 dub 2008 14:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od Peer »

Nastavení VTA.
Pro názornost o co se jedná:
4. Nastavení svislého úhlu přenosky
Než přistoupíme k dalšímu seřizování měli bychom nastavit svislý sledovací úhel přenosky – anglicky VTA (Vertical Tracking Anlgle).
O co se jedná? V podstatě o výškové nastavení raménka tak, aby při položení hrotu přenosky na vinylovou desku
bylo raménko s hlavicí raménka rovnoběžné s touto deskou. Přesněji řečeno je VTA úhel, který svírá hrot přenosky
s kolmicí na desku. Opět ne všechny gramofony nastavení svislého úhlu umožňují. Správná hodnota tohoto úhlu
se mění dle toho, jak byl nastaven řezací nůž při výrobě matrice vaší desky. V 60 letech to většinou bylo 15°.
Od 70 a 80 let je tato hodnota dohodou ustanovena na 20° a přenosky jsou takto vyráběny, takže opravdu stačí
nastavit zmiňovanou rovnoběžnost raménka s deskou. Zde si dejte pozor na výměnu různých podložek pod LP,
které mohou mít různou tloušťku a tím změníte i hodnotu svislého úhlu.


Myslel jsem si, že toto nastavení nebude nijak zásadní pro výsledný zvuk LP.
Také z toho důvodu, že pokud máme ve své sbírce LP normální i třeba 200 gramové, tak rozdíl ve VTA vždy bude, vzhledem k tloušťce vynilu, pokud nebudeme VTA měnit při každém přehrávání různých desek. Vysledoval jsem, že pokud je VTA malé, zvýší se dynamika, zvýrazní se basy ale také dojde ke zkreslení, které je nejvíce patrné na hlasech a akustických nástrojích. Samozřejmě, že u elektrických nástrojů toto zkreslení nemusíme vůbec postřehnout a reprodukce se také může zdát "lepší".
Pokud je VTA naopak velké, dochází k tomu, že hudební signál se ztenčí, ubyde dynamika i basy.
Tak teď babo raď. Ideální je, pokud posluchač má pouze jeden druh vynilů. Ale zpravidla sběratelé mají LP normální, 180 gramové i 200 gramové. Tady se nabízí buď VTA nastavit na tyto velmi kvalitní desky a užívat si výsledného nejlepšího zvuku nebo zvolit VTA vyhovující reprodukci normálních LP a nebo zvolit kompromis mezi tloušťkami LP.
Na mé aparatuře byly tyto rozdíly v nastavení VTA jasně slyšitelné. Pokud vám to konstrukce raménka umožňuje, zkuste si vaše nastavení VTA přeměřit. Stačí obyčejné papírové měřítko...

Uživatelský avatar
tom
Příspěvky: 241
Registrován: 20 dub 2008 10:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od tom »

a co takhle nějakou podložku mezi talíř a LP, která by rozdíl minimalizovala. Používat dle tloušťky Lp.

Uživatelský avatar
tom
Příspěvky: 241
Registrován: 20 dub 2008 10:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od tom »

Ustawiając wysokość ramienia należy mieć również na uwadze grubość płyty, na której wykonuje się regulację. Różnice pomiędzy grubością płyt pochodzących od różnych producentów mogą dochodzić aż do 1 mm. Znam ludzi, którzy zmieniają wysokość ramienia indywidualnie do każdej płyty!
Poslední věta :
Znám lidi, kteří mění VTA individuálně s každou LP
http://www.rcm.com.pl/hobby/phono/kalib ... bracja.php

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Liamee a 4 hosti