Nastavení přenosky od A do Z

Prostor pro milovníky poslechu LP
Odpovědět
Uživatelský avatar
Newkeny
Příspěvky: 78
Registrován: 22 srp 2018 19:04
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Nastavení přenosky od A do Z

Příspěvek od Newkeny »

Tohle video o montáži a následném nastavení přenosky je jedno z nejlepších jaká jsem kdy viděl...vzhledem k tomu, že se na podobný postup neustále někdo ptá, vřele doporučuji. Navíc, pro začátečníky i pokročilé, výborně vysvětlena mechanika snímání záznamu hrotem přenosky, včetně demonstrace za použití zvětšených maket obojího. *palec*

Uživatelský avatar
lechos
Příspěvky: 5404
Registrován: 09 pro 2008 08:34
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Nastavení přenosky od A do Z

Příspěvek od lechos »

Dneska se dělá velká věda z instalace roličky toaleťáku do držáku...
průměrný troll to zmákne intuitivně, max s použitím manuálu
přístroje.

Liamee
Příspěvky: 345
Registrován: 16 kvě 2023 18:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení přenosky od A do Z

Příspěvek od Liamee »

To jo, trol jo, ten to zmákne intuitivně jako nic, to je jasný. Sice to pak s jistotou 99,9% bude nastavený úplně blbě, ale tak co, že jo, hlavně že to dotyčnej trol zmáknul intuitivně. lechos zkrátka nikdy nezklame, další příspěvek a další snůška nesmyslů a pitomostí. *bravo* Intuitivní nastavování snímacích úhlů bych teda fakt rád viděl. Anebo vlastně radši ani ne.

Dasta
Příspěvky: 1327
Registrován: 15 led 2017 15:18
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Nastavení přenosky od A do Z

Příspěvek od Dasta »

IMG_20230817_134924.jpg
IMG_20230817_135451.jpg
IMG_20230817_135500.jpg
Zarovnání přenosky opravdu nebo intuitivní záležitost,je to poměrně složitá operace, která zahrnuje spoustu úkonů, které se musí provést naprosto přesně.
Já osobně na to nemám (artróza v rukách ze střech)a chybí mi erudice.
Proto cas od času poprosím kamaráda a bratra ve zbrani Sašu,aby mi toto provedl.
Zásah trvá kolem dvou hodin naprosto přesné práce,kde je nastaveno vše od výběru křivky po zarovnání všech úhlů, montážní vzdaleností, přesahu,VTA,VTF......a jiné.
Potom je radost poslouchat.

Uživatelský avatar
Newkeny
Příspěvky: 78
Registrován: 22 srp 2018 19:04
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Nastavení přenosky od A do Z

Příspěvek od Newkeny »

Děkuji Liamee i Dasta za příspěvky a ještě doplním o jedno video ze stejné "stáje", kde je montována přenoska na jiný druh raménka, s odnímatelným headshellem. Také moc pěkně zpracováno. *palec*

Uživatelský avatar
weiron
Příspěvky: 571
Registrován: 27 dub 2014 16:46
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Nastavení přenosky od A do Z

Příspěvek od weiron »

Musím uznat že je to pěkně udělané video. Alespoň pro začátečníky.
U toho prvního je to hlavně vzhledem ke kvalitě komponentů stále trochu odfláknuté. Hrot Replicant 100 bude nejvíce hákliví na nastavení azimutu. Ve videu jen taková zběžná kontrola přes zrcátko. Z moji zkušenosti se takto dá seřídit možná tak hrot eliptický. Pak nulová kontrola montážní vzdálenosti ramene. Kdy u ramene SME je to jediná věc ke kontrole.
Co mě ale překvapilo jak snadno a rychle měl nastavený mikroskop. Já jsem to po třech okusech vzdal. Vždy mám problém v zaostření. A další pro mne zajímavost jak vysoko vyšel antiskate u tohoto hrotu. Moje zkušenost je přesně opačná. Čím lepší hrot (větší styčná plocha s drážkou) tak tím menší antiskate. U 12" ramen s hrotem micro-ridge ho lze zcela vyřadit.

Druhé video je teda zcela pro začínající. To nastavení přesahu jen tak nahrubo. Pak seřízení podle šablony, úplně od pasu. A azimut ani neměl potřebu kontrolovat. No za mě zcela nedostatečné. I když tyto základní přenosky jsou velice tolerantní ke špatnému nastavení.

Uživatelský avatar
Newkeny
Příspěvky: 78
Registrován: 22 srp 2018 19:04
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Nastavení přenosky od A do Z

Příspěvek od Newkeny »

Také zajímavý názor Weirone ;) a díky za něj...jen nevím jestli tvá kritika a zvláště druhého videa, není trošku medvědí službou začínajícím zájemcům o gramofony a všeho kolem. Já osobně bych z tvé připomínky a bez vlastních zkušeností měl na samém začátku hifi cesty pocit, že kolotoč a vše okolo je věc natolik složitá a komplikovatelně nastavitelná, že bych šel asi úplně jinudy...ne každý má možnost nechat si vše nastavit odborníkem s mikroskopem a dalším vybavením.
Já mít tvou erudici a předpokládám i vybavení, zkusil bych natočit instruktážní video sám. Spoustě lidí by jsi pomohl, vše vysvětlil a nakonec by bylo v hifi obci jasno, minimálně ohledně veškerého nastavení a provozu gramofonu.
Já se tedy osobně přimlouvám a věřím, že kritiku přetavíš ve vlastní a lepší tvorbu. Díky. *palec*

Uživatelský avatar
ma1ko
Příspěvky: 123
Registrován: 23 čer 2009 06:56
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Nastavení přenosky od A do Z

Příspěvek od ma1ko »

To Weiron.
Zajímávé jsou ty zkušenosti s hroty se složitějším výbrusem, ačkoliv odporují fyzikálním zákonům. Mělo by to teoreticky být přesně opačně, tj. čím větší styčná plocha mezi hrotem a drážkou, tím větší tření a tudíž i sila, která táhne ramínko ke středu desky.

Uživatelský avatar
weiron
Příspěvky: 571
Registrován: 27 dub 2014 16:46
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Nastavení přenosky od A do Z

Příspěvek od weiron »

Hmm, je možné že to vidím až moc černě. Je to z vlastních zkušeností kdy jsem se ze začátku trápil proč to nehraje. Měl jsem doma již více jak 20 přenosek. A další které jsem nastavoval když mne někdo poprosil o pomoc. Takže již sem si něčím prošel. A je potřeba říci že né vždy je to úplně jednoduché. Hlavně u starých gramofonů kde může být spousta závad. O tom jsem psal nedávno v jiném vlákně. A toto se může stát i se špatně poskládaný gramofon z výroby. (více třeba první Pro-jecty)
Udělat svoje vlákno na toto téma mě již napadlo. V době kdy začal Koudy psát své zkušenosti s elektronkamy. Ale když jsem se podíval kolik je video návodů již na internetu. Zamítl jsem to. I z důvodů že je zde jen několik posluchačů gramofonu. Tady jede hlavně stream.
Ale abych nebyl jen negativní. Doporučím klasický návod od Rowinga. Ten je pro začátečníky i pokročilé dostačující. Pokud i nějaké to video tak třeba toto:
[youtube]https://youtu.be/2cexQ4DmeoM?list=PLtHp ... hjBvqbVQPT[/youtube]
Jediné co bych udělal jinak, je to nalepení tuhy na čelo přenosky. Je to prostě mnohem přesnější. Jinak tam má tento člověk celí playlist kde jsou některé věci popsány ještě podrobněji.

Uživatelský avatar
weiron
Příspěvky: 571
Registrován: 27 dub 2014 16:46
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Nastavení přenosky od A do Z

Příspěvek od weiron »

ma1ko:
Pokoušel jsem se k tomu najít i nějaké povídání. Ale nic sem nenašel. Někde k tomuto byla rozsáhlá studie proč tomu tak je. Možná to má za následek výrazně menší poloměr hrotu na styčných plochách. Fakt nevím.
Myslím že v příručce k přenosce Zyx mám taky uvedeno, že je možnost ji provozovat bez potřeby antiskatingu. Zkoušel jsem a na normálních deskách se zdá být zvuk v pořádku. Když ale dám velmi dynamické desky od Mofi. Které mají ještě 45 ot./m. tak hrot vyletí z drážky. Takže ji mám nastavenou pouze s kladkou bez závaží. A i podle měření přes pc to vypadá dobře.
Pěkné povídání proč není potřeba přehánět antiskating je třeba zde:
https://www.sound-smith.com/faq/how-do- ... -cartridge

efičák
Příspěvky: 1965
Registrován: 18 dub 2008 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení přenosky od A do Z

Příspěvek od efičák »

Já měl zato, že umím Rowinga, ale přijel Frogmann s příruční soupravou seřízení a rozdíl téže přenosky po seřízení, zněl jako o polovinu dražší přenoska.
A to byla jen Nagaoka MP15 s eliptickým hrotem.

Kámošův kvalitní gramofon RPM10 s lepšími vodiči a Sumiko BP2 hrál tak nějak hůř než slušné CD.

Dojel Terahera s nářadím.
Za 1 - desetipalec byl seřízený šablonou na 9"
2. Azimut nesouhlasil ačkoli je Sumiko eliptické, bylo to špatně.

Po seřízení velmi pečlivým Teraherou se RPM10 stal prvním hrajícím modelem co sem slyšel co mě bavil.
Videa jsou výborné pro pochopení jak to s složitým seizmickým zařízením funguje. Přesto když můžu vyprosit technicky talentovaného kolegu o pomoc, výsledek je vždy lepší než má práce. A to nemluvím o softveru a měřící desce na záludnosti jako volná ložiska a nesoulad přenosky s ramenem.

valderon
Příspěvky: 317
Registrován: 16 lis 2008 09:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení přenosky od A do Z

Příspěvek od valderon »

Také jsem měl přenosku Zyx (4D) a úplně bez antiskatingu bych ji neprovozoval. Výrobce to sice opravdu tvrdí, ale je otázka proč a za jakých okolností to tak provozuje. Antiskating je opravdu důležitá disciplina, ale není to jen o přenosce, ale hodně i o ramenu.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host