Nová ihla pre OM 5E

Prostor pro milovníky poslechu LP
Odpovědět
JV
Příspěvky: 1359
Registrován: 08 říj 2008 07:36
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Nová ihla pre OM 5E

Příspěvek od JV »

Ahojte. Potrebujem vymeniť ihlu na prenoske Ortofon OM 5E.
Podarilo sa mi nájsť toto za 41 eur: https://www.techhouse.sk/produkt/ortofon-om-5e/
Potom som ešte natrafil na tieto za podstatne menší peniaz:
http://www.avelmak.sk/index.php?lm=309& ... icle=17658
http://www.avelmak.sk/index.php?lm=309& ... icle=26340
To sú nejaké neznačkové náhrady, alebo je len ten Techhaus tak predražený?
Prípadne aký je rozdiel medzi tými dvoma lacnejšími?

Nikdy som ihlu nemenil - je k tomu treba nejaké náradie, alebo to ide lahko prstami?

Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 2228
Registrován: 07 črc 2008 10:03
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Nová ihla pre OM 5E

Příspěvek od fox »

Bude to určitě nekvalitní náhrada. Kup si celou přenosku. https://www.tipa.eu/vyhledavani/ortofon/

JV
Příspěvky: 1359
Registrován: 08 říj 2008 07:36
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Nová ihla pre OM 5E

Příspěvek od JV »

Výmene celej prenosky som sa chcel vyhnúť, nech nerozštelujem geometriu.
Inak našiel som celú prenosku lacnejšiu ako ten samostatný hrot z prvého odkazu:
https://www.gme.sk/gramofonova-prenoska ... ofon-omb-5
Nečo mi tu nesedí.

Uživatelský avatar
lechos
Příspěvky: 5404
Registrován: 09 pro 2008 08:34
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Nová ihla pre OM 5E

Příspěvek od lechos »

OM B5 a OM B5E nie toisté
k výměně celé přenosky stačí malý šroubováček, k výměně hrotu nářadí nepotřeba

JV
Příspěvky: 1359
Registrován: 08 říj 2008 07:36
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Nová ihla pre OM 5E

Příspěvek od JV »

Prenosku mám 5E. a celú sa mi ju nechce meniť, Ako som písal vyššie, mám problém v tom ktorú náhradnú ihlu vybrať. S tým označením sú ponuky v cenách od 40 eur (predpokladám že originál) po nejakých 10 (asi nejaká neznačková náhrada).

Ono aby to bolo zložitejšie, tak pokial financie dovolia tak by som si po novom roku rád kúpil nový gramec. Takže do tohoto sa mi už nechce velmi investovať, na druhú stranu budú vianoce a k tomu tak nejak tá pohoda pri platni patrí, čiže rád by som ho nejak do vtedy sprovoznil.
Je tu stále aj možnosť že ak mi na ten nový gramec nevyjde, tak by som tento starý dal trochu zoservisovať a dal namontovať nejakú lepšiu prenosku. Preto nechcem teraz do toho moc vrážať.
Je to celé pekne zamotané.

PS - mám PRO-JECT 1

LUK
Příspěvky: 647
Registrován: 20 čer 2013 15:57

Re: Nová ihla pre OM 5E

Příspěvek od LUK »

to JV:
Psal jsem ti SZ


JV
Příspěvky: 1359
Registrován: 08 říj 2008 07:36
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Nová ihla pre OM 5E

Příspěvek od JV »

Páni, zatial ďakujem za reakcie. Viac-menej som sa rozhodol že nejaké 2 - 3 mesiace vydržím bez platní a potom sa na základe finančných možností rozhodnem či pôjdem do nového stroja, alebo zreparujem ten súčasný.
Dík.

JV
Příspěvky: 1359
Registrován: 08 říj 2008 07:36
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Nová ihla pre OM 5E

Příspěvek od JV »

Ešte len tak pre zaujímavosť - pri pátraní po tej ihle som natrafil na porovnanie 5e vs. red: Nemôžem si pomôcť, ale nejaký zásadný rozdiel tam neviem postrehnúť. Stále mi to vŕta v hlave. Je možné že na nejakej lepšej aparatúre by to bolo poznať, ale cez bedničky pri počítači som nič zásadné nepočul. Ešte to niekedy skúsim cez sluchátka.
Teraz neviem či som už hluchý, alebo investícia 50 eur navyše do "lepšej" prenosky sú len vyhodené peniaze za marketing.

Uživatelský avatar
lechos
Příspěvky: 5404
Registrován: 09 pro 2008 08:34
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Nová ihla pre OM 5E

Příspěvek od lechos »

nejsi hluchý ale "bedničky pri počítači" nedají objektivní výsledek, vše souvisí se vším...

JV
Příspěvky: 1359
Registrován: 08 říj 2008 07:36
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Nová ihla pre OM 5E

Příspěvek od JV »

Tak som to skúsil pustiť aj cez sluchátka (AKG K530). Rozdiel zase nebol nejak zvlášť počutelný. Nedalo mi to a vyskúšal som ešte štúdiové Yamahy a tam bol ten rozdiel zatial najpočutelnejší. Redka znela o niečo vzdušnejšie a aj bas bol trochu príjemnejší.
Každopádne som ale čakal väčšie rozdiely po tom ako ludia na fórach básnia ako si polepšili kúpou o triedu lepšej prenosky.

Uživatelský avatar
lechos
Příspěvky: 5404
Registrován: 09 pro 2008 08:34
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Nová ihla pre OM 5E

Příspěvek od lechos »

pak už jenom nějaký značkový externí preamp phoho s regulací a doladit k přenosce...podle mě zbytečná námaha a výdaje, přínos revoluční nebude ale zkoušej

JV
Příspěvky: 1359
Registrován: 08 říj 2008 07:36
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Nová ihla pre OM 5E

Příspěvek od JV »

Len tak pre zaujímavosť - už zase ten gramec točím.
Mal som chvílu čas, tak som si povedal že vyskúšam ako ťažko ide tá ihla z prenosky. Dal som ju dole na prvý pokus a zo zvedavosti som ju pozrel na dobrom svetle pod silnou lupou (to nebolo možné kým bola na gramci) a ten hrot bol iba zanesený vrstvičkou nalepenej špiny. Trochu čistenia a hrá to zase ako o život. Na to že je to základný gramofón so základnou prenoskou, tak je až neuveritelné ako to dobre znie (teda aspoň tie kvalitnejšie platne).
Len mi nejde do hlavy ako sa tá ihla mohla až tak zaserkať. Občas ju prečisťujem takou tou špirálkou na ihly a každú platňu pred použitím riadne prebehnem karbónovou kefkou. Istý čas už uvažujem aj nad nejakou jednoduchou práčkou platní, táto skúsenosť moje rozhodnutie asi urýchli.

Každopádne uvidím aké budú po vianociach finančné možnosti - rád by som túto analógovú vetvu nejak posunul vyššie.

Uživatelský avatar
lechos
Příspěvky: 5404
Registrován: 09 pro 2008 08:34
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Nová ihla pre OM 5E

Příspěvek od lechos »

už jsem tu jednou prezentoval svůj malý zlepšovák: vyprat hrot (stylus) přenosky v ultrazvukové čističce brejli u optika, prej pomohlo a dost

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti