Tesla NC 580

Prostor pro milovníky poslechu LP
Uživatelský avatar
Giftmacher
Příspěvky: 5
Registrován: 13 dub 2010 20:57
Kontaktovat uživatele:

Tesla NC 580

Příspěvek od Giftmacher »

Zdravím, pořídil jsem si tenhle gramofon a zajímalo by mě, jak je na tom s kvalitou, jestli má cenu nějak ho vylepšovat a jestli někdo náhodou nemá scan manuálu.Zatím jsem jen koupil novou přenosku OMB5E (podařilo se mi zlikvidovat jehlu v původní VM2203), vyměnil původní kabel za nový se zlacenými cinchi a ubastlil předzesilovač ze stavebnice.Používám převážně použité desky z aukra (původní vydání alb Beatles apod.)
Nedávno jsem narazil na jeden e-shop s originálními, ale hranými LP Mika Oldfielda.Díky za jakékoli info.

efičák
Příspěvky: 1965
Registrován: 18 dub 2008 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC 580

Příspěvek od efičák »

Giftmacher píše:Giftmacher
pěkné.

Přenosky Tesla škoda není. OM5 je fajn.
S úpravou Tesly se mi to líbí, jsi šikula.
Další úpravy si najdi v bohatém archivu. Renown, Tom, Křeček a další poskytli zajímavé informace co dál.
Oldfield má krásné a zajímavé nahrávky. Vršené zvukové stopy, zajímavé aranže. Fajn analogová muzika. Někde na internetu byl pěkný článek o nahrávání Tubular Bells. Zajímavé. Dekáč to má, jako referenční album pro posouzení zvuku.
Analog rulez.

Uživatelský avatar
HonzaE
Příspěvky: 18
Registrován: 04 črc 2008 11:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC 580

Příspěvek od HonzaE »

Giftmacher píše:Zdravím, pořídil jsem si tenhle gramofon a zajímalo by mě, jak je na tom s kvalitou, jestli má cenu nějak ho vylepšovat a jestli někdo náhodou nemá scan manuálu.Zatím jsem jen koupil novou přenosku OMB5E (podařilo se mi zlikvidovat jehlu v původní VM2203), vyměnil původní kabel za nový se zlacenými cinchi a ubastlil předzesilovač ze stavebnice.Používám převážně použité desky z aukra (původní vydání alb Beatles apod.)
Nedávno jsem narazil na jeden e-shop s originálními, ale hranými LP Mika Oldfielda.Díky za jakékoli info.
Jsem rád že má také ještě někdo tento gramofon. Moc (nebo spíš vůbec) se o tomto modelu nepíše. Prodával se koncem 80. let po ukončení prodeje NC470 (netvrdím že je to nástupce, konstrukce NC580 je odlišná), nějaké NC470 se pak dali sehnat i později i za výprodej ceny. NC580 jsem kupoval v r.1988 (za 1.170,- Kčs) a vydržel dodnes. Pamatuji si, že v té době byl v nabídce ještě model NC500, kde bylo nutné při změně otáček 33/45 sundat talíř a přehodit řemínek ručně (proto jsem ho v té době nechtěl), myslím že raménko bylo jiné kostrukce než u NC580, možná to byl pokus o jednoduchou audiofilskou konstrukci... ale to už je jen dohad, pamětníci mě jistě opraví. Ještě byl v té době na trhu automat NC600, ale tam byla cena již vyšší (pro mě jako studenta). Myslím že od té doby již žádný gramofon pod značkou Tesla Litovel nevznikl. Po revoluci se pak objevil gramofon AuRa, ale to je již jiná historie ...

Gramofon jsem upravil podobně jako Giftmacher : místo původního kabelu s pětikolíkem výstup na cinch konektory - zlacené. Myslím, že jsem tam přidal na kabely i nějaký feritový filtry, ale to bych se musel podívat dovnitř už si nejsem jistý. Přenosku mám taky Ortofon jen typ OM10, předzesilovač základní AQ MM1. I když hraju "jen" přes AV jsem se zvukem spokojen a po letech téměř nepožívání gramo překvapen jak dobře LP hrajou. Můj AV zes. Denon AVC-A11XV má sice phono předzesilovač ale vzhledem ke vzdálenosti 2,5m se ukázalo takhle dlouhé propojení nevhodné proto jsem použil předezesilovač AQ MM1 (který jsem měl již doma) zapojený hned u gramofonu. Myslíte, že by mělo smysl na mojí aparatuře - viz pod čarou - jít do lepšího předzesilovače?
Kdyby měl někdo další zájem tak mohu originál manuál včetně manuálu k původní přenosce VM2103 zaslat.

efičák
Příspěvky: 1965
Registrován: 18 dub 2008 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC 580

Příspěvek od efičák »

" HonzaE Přenosku mám taky Ortofon jen typ OM10, předzesilovač základní AQ MM1. I když hraju "jen" přes AV jsem se zvukem spokojen a po letech téměř nepožívání gramo překvapen jak dobře LP hrajou. Můj AV zes. Denon AVC-A11XV má sice phono předzesilovač ale vzhledem ke vzdálenosti 2,5m se ukázalo takhle dlouhé propojení nevhodné proto jsem použil předezesilovač AQ MM1 (který jsem měl již doma) zapojený hned u gramofonu. Myslíte, že by mělo smysl na mojí aparatuře - viz pod čarou - jít do lepšího předzesilovače? "

HonzoE, fajnové téma. :-)
Předem k kvalitě zesilovače myslím, že ta není limitem.
Využij kvalit analogu tak, jako Dekáč s AV zesilovačem Denon, který mi Denonův zvuk v stereo v nejlepším světle. Nejen díky skvělé akustice a dobře vyladěné sestavě, mne provedl jeho ponorem do nahrávky předstihujícím i mé levné hifi.
Drahé AV zesilovače hrát umí.

Ortofon OM10 je velmi dobrá MM přenoska s neutrálním čistým zvukem a dobrým rozlišením. (kolik má odehráno hrot?)
Je vhodná více pro klasickou a veškerou akustickou hudbu. S ostatní potíže nemá, je akurát i k gramofonu. Třeba by ti udělal radost nový hrot OM20, ale nemusí.

Phono AQ neznám.
Odskoušený Phono předzesilovač co si rozumí s Ortofony, je PJ Phono box II.
O kolik je lepší od AQ nevím.

Abys měl jistotu pokroku, doporučuji něco lepšího.
PJ Phono box SE II. s jeho důraznou dynamiku a pevným basem a moje zkušenost s PJ Alpha, což je Ortofon Vinyl Master (u nás není) zaručuje kouzlo souznění.
Tato kombinace je přínosem.

Nezklamal by ses ani Tube boxem II. Hlavně máš-li přístup k triodám RFT, Tesla.

Ještě výše jde Vincent PHO8, s lehce tranzistorovým bipolárním charakterem, ale kvalitními okraji kmitočtového pásma a výborným zobrazením nahrávky.

GTP-1 jde dále v strhujícím rytmu, barvách a témbrech nástrojů. Je připraven pro kvalitnější MM , nebo MC HO přenosky.

Nebo buď prvním, kdo se rozepíše o phonech na ně specializovaných firem - Lehmann, Trichord, Graham Slee ...
Celkem příjemný, ale měkký s malou dynamikou je Cambridge Audio 540.

Uživatelský avatar
Patmann
Příspěvky: 619
Registrován: 17 dub 2008 20:53
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC 580

Příspěvek od Patmann »

Výborný MM phonopředzesilovač je i Dudkův Actidamp Mk IV,zrovna ho někdo prodává na slovanetu: http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=8204

efičák
Příspěvky: 1965
Registrován: 18 dub 2008 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC 580

Příspěvek od efičák »

Patmann píše:Výborný MM phonopředzesilovač je i Dudkův Actidamp Mk IV,zrovna ho někdo prodává na slovanetu
Ne každý stavitel DIY, odměří korekční křivku RIAA s dobře.
Nemohu se zbavit dojmu, že Tvůj ACT IV. má omezený spodní rozsah.
Tomův Actidump IV. je prvotřídně proveden, ale pro mne to není. Sterilita mi vadí.
Tomovo druhé DIY phono pana Sýkory, s pasivníma korekcema RIAA , mi hraje lépe.
AQ nebude takový průšvih, když s ním tak dlouho vydržel.
Aby si opravdu polepšil.

karkar
Příspěvky: 2
Registrován: 30 bře 2010 03:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC 580

Příspěvek od karkar »

Zdravicko,
Pred casem jsem ziskal na aukru celkem zachovale sasi HC 58, mam stale v planu renovaci a zasazeni do nejake pekne skrinky.

Mam dva dotazy:
Sasi je sice zachovale ale nekde se stala mala nehoda a ulomil se drzak prenosky (head shell?) - konkretne se ulomila takova ta plastova cast ktera se zasouva do ramenka.
Mel by nekdo napad, kde se da sehnat novy, ci zda se da tento dil nahradit nejakym jinym?

Druhy dotaz, spise prosba, bohuzel mi se sasi nedorazil navod ani nejaka servisni dokumentace/ schema. Rad bych se tedy optal, zda by nekdo z majitelu byl ochotny dokumentaci poskytnout, alespon v elektronicke podobe...
Uprimne, na netu jsem jako jediny zdroj dokumentace objevil pana Malanika (Sinclair) nicmene ten za to chce 400Kc, coz je temer cena, za kterou jsem zakopupil cele sasi :-(

Uživatelský avatar
HonzaE
Příspěvky: 18
Registrován: 04 črc 2008 11:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC 580

Příspěvek od HonzaE »

Návod máš v e-mailu. Moje zkušenosti s tímto přístrojem jsou výše, ale to už jsi asi pročetl. Ať se renovace zdaří, kdyby něco klidně se ozvi.

Uživatelský avatar
Giftmacher
Příspěvky: 5
Registrován: 13 dub 2010 20:57
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC 580

Příspěvek od Giftmacher »

Zdá se, že z renovace bude přestavba na stroj k přehrávání šelakových desek. Je vhodnější úprava řemenice, nebo elektrická regulace otáček? Dělal to tady někdo?

Uživatelský avatar
Giftmacher
Příspěvky: 5
Registrován: 13 dub 2010 20:57
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC 580

Příspěvek od Giftmacher »

Jinak už dřív jsem objevil servisní manuál na radiohistoria.sk a měl by tam někde být i návod k obsluze.
http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/do ... O-84282155

Uživatelský avatar
hans
Příspěvky: 4
Registrován: 09 lis 2012 19:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC 580

Příspěvek od hans »

Dobry den,
poridil jsme si taky gramofon Tesla NC580 a rad bych u nej vymenil DIN na cinch a zaroven predratkoval ramenko. Nemohl by mi prosim nekdo poradit kde sehnat dratky na predratkovani ? ... zkousel jsem i strejdu googla a ten mi nic nevyhodil (nebo spatne googluju) a z ciziny se mi moc nechce obednavat.
Moc dekuju za pripadnou pomoc.

Uživatelský avatar
DRVOŠTĚP
Příspěvky: 937
Registrován: 27 bře 2010 19:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC 580

Příspěvek od DRVOŠTĚP »

Zkus Efičáka nebo Renowna .

Uživatelský avatar
hans
Příspěvky: 4
Registrován: 09 lis 2012 19:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC 580

Příspěvek od hans »

Dekuju *palec*

michalkovacik
Příspěvky: 6
Registrován: 10 dub 2019 16:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC 580

Příspěvek od michalkovacik »

ahojte, je tato tema este aktivna, alebo by som ju mohol opat trosku rozprudit? na povale som objavil gramo NC 580. Chyba mu "ihla" a to je na oko asi vsetko. Som audio lajk a tak isto aj "bastliř" lajk. Ale velmi rad by som to gramo chcel ozivit a sem tam si na nom pustit nejaku platnu. Motam sa po google a forach ale kedze tomu nerozumiem velmi neviem ani co hladam. Tato tema je asi to naj co som nasiel, vela zaujimavych informacii. Co by som chcel asi vediet najviac, ako je to s tym predzosilovacom, stacila by nejaka schcema s Amaro ktoru by som zvladol, alebo nejaka hotova stavebnica. Aky zosilovac na sem tam pustenie a pocuvanie. Repro ma tiez zaujima, zdelil som davno po tatovi tesla RK15 a trosku ich zrenovoval, no predal som ich kamosovi ked som sa stahoval a teraz tak trosku lutujem lebo som bol s nimi celkom spokojny. Teraz by som si ich chcel tiez zaobstarat a pripojit ku nc580. Poradte nejake kroky, aby som sa vedel odrazit a niekam to dostat. Do penazenky hlboko nemam *2thumbsup* *2thumbsup*

vsetkym velmi pekne dakujem

Uživatelský avatar
lechos
Příspěvky: 5404
Registrován: 09 pro 2008 08:34
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Tesla NC 580

Příspěvek od lechos »

do NC 580 pasuje libovolná přenoska s montáží 1/2" (12.6mm) v levné základní třídě jsou to - například -
značky Sony VL48G nebo Sanyo MG09, AudioTechnica AT91...apod., no jsou jich spousty
korekční předzesilovač je potřebný pokud zesilovač (rádio) nemá vlastní vstup PHONO pro přímé připojení gramofonu, možných zapojení jsou stovky nejjednodušší je to:
(pro stereo samozřejmě dva stejné ks)
Přílohy
ph-simpl.gif

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host