DVD-Video -> stratové DTS / DVD-Audio -> bezstratové MLP?

CD, SACD, HDCD, DVD, DVDAudio, BluRay, streamovaní, formáty, média, online služby, playery, digitální knižnice a vše kolem digitálu
Odpovědět
progsociety
Příspěvky: 503
Registrován: 09 kvě 2019 22:43
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

DVD-Video -> stratové DTS / DVD-Audio -> bezstratové MLP?

Příspěvek od progsociety »

Dve (kontrolné) otázky pre znalcov DVD:

1, Je pravda, že na klasickom DVD playeri, ktorý nepodporuje DVD-A, počujete výsledný zvuk (cez RCA) v stratovom DTS?

2, Je pravda, že na DVD playeri, podporujúcom DVD-A, počujete výsledný zvuk (cez RCA) v bezstratovom formáte MLP - Meridian Lossless Packing? Čiže tak, ako to bolo pre DVD-A nosič zamýšľané...

Jedna ukážka zo zahraničia: "When playing DVD-A, your Bluray player is automatically routing to the DVD-V codecs. If you played the disc on a DVD-A player, the DVD-A codecs would automatically be available. In this case you're getting lossy DTS, not the MLP lossless on the DVD-A."

https://forums.stevehoffman.tv/threads/ ... 310/page-2

Tapir1
Příspěvky: 92
Registrován: 19 lis 2019 14:47
Kontaktovat uživatele:

Re: DVD-Video -> stratové DTS / DVD-Audio -> bezstratové MLP?

Příspěvek od Tapir1 »

Tady si o tom přečti ad1, : https://www.zive.cz/clanky/pruvodce-dom ... fault.aspx
ad2, DVD-A je v tomto formátu nahrané, ale všechny DVD-Audio přehrávače jsou vybaveny dekódováním MLP, přičemž jeho použití na samotných discích je na uvážení jejich výrobců, více tady: https://en.wikipedia.org/wiki/Meridian_Lossless_Packing

progsociety
Příspěvky: 503
Registrován: 09 kvě 2019 22:43
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: DVD-Video -> stratové DTS / DVD-Audio -> bezstratové MLP?

Příspěvek od progsociety »

Ok, díky.

Ad 1, "O SACD se tvrdí, že je kvalitnější, na DVD-Audio zase bude dle mého názoru více titulů" - v roku 2003 sa to tak naozaj mohlo javiť, ale čítal/počul som niekoľko názorov na to, že sa stal presný opak - SACD ponúka viac titulov, ale DVD-A je kvalitnejšie.

"Pokud nemáte DVD přehrávač s podporou DVD-Audio, nemusíte zoufat. Na discích se totiž nachází ve většině případů také zvuk kódovaný v Dolby Digital 5.1, který přehrajete jak v přehrávači, tak na počítači" - je ten DD 5.1 kompromisným riešením?

Ad 2, "DVD-A je v tomto formátu nahrané, ale všechny DVD-Audio přehrávače jsou vybaveny dekódováním MLP" - nemalo tam byť, že všetky DVD-Video prehrávače sú vybavené dekodovanim MLP?

LUK
Příspěvky: 647
Registrován: 20 čer 2013 15:57

Re: DVD-Video -> stratové DTS / DVD-Audio -> bezstratové MLP?

Příspěvek od LUK »

Tak třeba v databázi discogs je 6800 vydání na DVD-A, kdežto na SACD je tam 40 350 vydání, což je šestkrát tolik, takže z toho se dá odhadovat, že na SACD toho vyšlo o dost víc než na DVD-A.

A co je lepší nosič, DVD-A nebo SACD? To je těžko říct (a taky je to úplně jedno, nehraje to žádnou roli), když kouknem hodně zjednodušeně na takovej ten základ, tak DVD-A podporuje (nehledě na formát nebo počet kanálů) maximálně 24 bit a 192kHz PCM, kdežto SACD využívá DSD kódování (konkrétně DSD64), neboli 1bit a 2 822,4kHz (2,8224MHz) a to jak ve stereu, tak v multikanálu 5.1. 1bitový DSD odpovídá cca 20 až 21bitům PCM, což je míň než kolik maximálně zvládá DVD-A, ale vzorkovací frekvenci zase SACD využívá vyšší.
Co je ale taky podstatný je to, že na DVD-A je to každej pes jiná ves, není to standardizovaný, jednou je na DVD-A zvuk v Dolby Digital 5.1, jindy zase v Dolby Digital 2.0, potřetí zase třeba v DTS 5.1, jednou je to se vzorkovací frekvencí 48kHz, jindy 96kHz a u jiných je to zase 192kHz atd., bitová hloubka může být 16bit, 20bit nebo 24bit......, kdežto na SACD je zvuk standardizovanej na DSD64, každý SACD obsahuje DSD 2.0 stopu, některý i DSD 5.1 a/nebo i PCM 2.0 stopu (CD stopa v 16/44.1). DVD-A má ale výhodu, že ho lze přehrát na všech DVD a BluRay přehrávačích i v PC s DVD/Blu-ray mechanikou, kdežto SACD přehraje jen dedikovanej SACD přehrávač a některý DVD a Blu-ray přehrávače (ale zdaleka ne všechny a ty levný DVD a Blu-ray přehrávače ne všechny přehrajou SACD plnohodnotně) a optický mechaniky v PC nepřečtou SACD nosiče vůbec (nebo tedy jo, ale jen pokud obsahujou i CD vrstvu a v takovým případě to PC přečte právě jen tu CD vrstvu, což pak nedává moc smysl to takhle provozovat, zvlášť když ta CD vrstva je u některých SACD z jinýho a bohužel i horšího masteru s horším zvukem).

Nicméně prostě každej z těchhle dvou nosičů využívá úplně jiný kodování, DSD vs PCM a to jsou zkrátka dvě odlišný technologie. DSD a SACD je obecně bráno jako o trochu lepší, navíc jich je taky víc než DVD-A. I když na SACD toho obecně celkově zas až tak moc nevyšlo, tak na DVD-A toho vyšlo ještě mnohem míň.
Ale tohle všechno je stejně nepodstatný, to hlavní důležitý a podstatný je to jak kvalitní zvuk se na tom kterým nosiči nachází, to totiž ovlivní a určí zvukovou kvalitu mnohonásobně víc než to jestli je ten zvuk v DSD nebo v PCM, nebo jakou má vzorkovací frekvenci či bitovou hloubku, nebo jestli se ten zvuk nachází na SACD nebo DVD-A. Navíc kdy seženeš stejnou nahrávku se stejným masterem na DVD-A i na SACD? Já jsem na takovej případ ještě nenarazil.
A to je to, když chceme poslouchat hudbu kvalitně, tak podstatný a důležitý není co je lepší, jestli SACD nebo DVD-A, podstatný a důležitý je mít možnost přehrávat obojí, protože kvalitní vydání alb vychází někdy na SACD a někdy zase na DVD-A. Tudíž pokud máme možnost přehrávat jen jeden z těchhle dvou nosičů a ten druhej ne, tak nás to omezuje, protože když na tom druhým nosiči vyjde nějaký kvalitní vydání alba s kvalitní zvukem, tak si ho nemůžeme poslechnout.
Tož tak.

progsociety
Příspěvky: 503
Registrován: 09 kvě 2019 22:43
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: DVD-Video -> stratové DTS / DVD-Audio -> bezstratové MLP?

Příspěvek od progsociety »

Všetko nad 16/44.1 (SACD, BD-A, DVD-A, Hi-Res, atď.) má svojich odporcov i priaznivcov. Mastering by mal rozhodnúť, ktoré vydanie skončí na poličke, ale... je tu hardvérový problém.

Ak DVD alebo BD prehrávač, podporujúci SACD i DVD-A, je z kategórie low-end, potom fakt nemusí ísť o plnohodnotné prehranie záznamu, OK. Navyše player, nepodporujúci DVD-A, môže ponúkať na výstupe len zlomok toho, čo na disku naozaj je.

Ak chceme prehrať DVD-A a SACD na patričnej úrovni, máme asi tieto možnosti:

1, kúpiť drahší univerzál, ktorý zvládne BD-A, SACD, CD a DVD-A celkom slušne
2, luxusnejší SACD prehrávač s kvalitným prenosom SACD a CD, ale ak BD-A a DVD-A nezachránime nejakým lowend BD playerom, tam treba asi zase univerzál z vyššieho radu a rozpočet sa nám navýši na jedenapol až dvojnásobok toho, čo chceme utratiť

LUK
Příspěvky: 647
Registrován: 20 čer 2013 15:57

Re: DVD-Video -> stratové DTS / DVD-Audio -> bezstratové MLP?

Příspěvek od LUK »

Co si myslí nějací přiznivci nebo odpůrci je jen jejich problém, když chceme kvalitní poslech hudby, tak jsou podstatný fakta a faktem je, že kvalitní vydání alb vychází jednou na CD, podruhý na LP, pak zase na SACD, občas v Hi-res nebo na DVD-A či HDCD atd., takže hifista potřebuje mít možnost přehrávat co nejvíc druhů nosičů, formátů a médií, aby se nemusel omezovat jen na některý z nich a mohl poslouchat všechno.
Ty řešíš detaily, ale nechceš moc utrácet, to je pak těžký, holt všechno něco stojí. Když levně, tak neřeš nepodstatný detaily jako plnohodnotný/neplnohodnotný přehrávání (tak jako tak jsi přece říkal, že to chceš jen kvůli pár kusům nosičů, ne?), ale v první řadě se zařiď tak, abys ty nosiče mohl alespoň přehrávat, to je mnohem důležitější a prvořadý, dál a výš v kvalitě (i třeba ceně) budeš případně postupovat časem. A ty detaily a zvukový nuance způsobený případným neplnohodnotným přehráváním taky budeš kdyžtak řešit později, to není do začátku nic podstatnýho a už vůbec to není podstatný ani důležitý v porovnání s tím co dělá skutečný zvukový rozdíly a má zásadní vliv na kvalitu zvuku, neboli mastering/remastering.

Když tedy ne moc draze, tak bazarový straší univerzální BD/DVD přehrávače co zvládnou přehrávat kde co, například:
https://elektro.bazos.cz/inzerat/144957 ... 1611ud.php
https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anz ... 2-172-1436

:::::::::::::::::::::::::

Já bych třeba doporučil vydat se jinou cestou, ale to už bys musel bejt ochotnej utratit víc jak 25 000,-. Na DVD-A kup nějakej základní levnej BD/DVD přehrávač, stejně to není nosič, kterej by byl nějak důležitej, protože zas tak moc kvalitních vydání na něm není. SACD je v tomhle ohledu mnohem důležitější, protože na něm vychází oproti DVD-A mnohem víc kvalitních vydání alb (obzvlášť pokud posloucháš i klasiku, protože klasika vychází na SACD docela často a nahrávky klasiky jsou jak známo kvalitní v podstatě vždy), takže bych být tebou k tomu levnýmu BD/DVD přehrávači pořídil základní SACD přehrávač, ty startujou cca na těch 25 000,-:
https://cd-prehravace.heureka.cz/arcam- ... ilter=None
https://cd-prehravace.heureka.cz/denon- ... ilter=None
Nebo pokud bys chtěl levnějc, tak pak zase nějakej starší bazarovej SACD přehrávač.

Ty pořád jen dumáš a hledáš na webu kde co a pak "řešíš" nějaký "problematický" detaily, který na tebe z toho webu vyskáčou a pořád si k tomu něco přidáváš a nabaluješ, ale z místa se nehýbeš, kdybys pořád jen nedumal a nehledal "problémy" na webu, tak jsi mohl mít ten přehrávač už minimálně dobrýho půl roku doma.

Tapir1
Příspěvky: 92
Registrován: 19 lis 2019 14:47
Kontaktovat uživatele:

Re: DVD-Video -> stratové DTS / DVD-Audio -> bezstratové MLP?

Příspěvek od Tapir1 »

Ještě přidávám jak to slyší Březina:
https://www.hifi-voice.com/teorie-a-pra ... sluchace-i
https://www.hifi-voice.com/teorie-a-pra ... luchace-ii

Jinak zajímavým kouskem všeumělem jsou Denon DVD 3930, 3910 a 2930.

Oldear
Příspěvky: 1326
Registrován: 23 kvě 2017 17:58
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: DVD-Video -> stratové DTS / DVD-Audio -> bezstratové MLP?

Příspěvek od Oldear »

LUK
Pořiď si následující a máš několik možností na porovnávání:

Album title ORGANISM, Performer Terje Winge, organ Catalogue #2L-123-SABD EAN13 7041888521327, ISRC-code NOMPP1601010-110, Original source DXD (352.8kHz/24bit)

Disc 1

Hybrid SACD
MCH 5.1 DSD
Stereo DSD

Disc 2

Pure Audio Blu-ray
2.0 LPCM 192/24
5.1 DTS HDMA 192/24
9.1 Auro-3D
Dolby Atmos

Pokud na to máš kvalitní techniku, tak když za to ten profesor varhan T. Winge z AMU v Norsku vezme, tak ten "spodek" od varhan Ti porazí vázu na stolku a nakope do hrudníku. Je to až neskutečné - jedna z nejlepších nahrávek varhan. Tam lze porovnat to SACD vs 192/24. Pokud poslouchám DTS HDMA 192/24 a pak si pustím SACD, tak to vypadá jako když někdo hodí deky přes bedny. Takto je to většinou při porovnávání těchto formátů. Problém je, že skutečných 192/24, přímo digitálně nahraných, popř. dokonce 352,8/24, jako výše uvedený titul, je málo. Většinou se to bastlí z nějakých master másů, údajně originálních, ale kdo ví.
Hodně kupuji klasiku, tam to v posledních létech jede na SACD bez problémů a nové nahrávky jsou také špičkové. Klasiky v 192/24 se mnoho nevydává.
DVD-A se už dnes moc nevydává, ale to co bylo je špičkové. Např. Queen: The Game je absolutně suprový, podstatně lepší, než zmrskané masteringy B. Ludwiga na SACD. Obecně pro Rock a Pop jsou to dnes již okrajové formáty a vychází na nich většinou jen ta klasika ( SACD ), kde to posluchači dokážou ocenit a také zaplatit.

Přehrávače? No to je problém, to není nic levného. Pokud chce člověk skutečně využít tu kvalitu těchto nahrávek, tak co se HW týká, tady se bič z lejna neuplete.

Tak hodně úspěchů, kdo má do toho chuť.
Ať Vám to hraje.

LUK
Příspěvky: 647
Registrován: 20 čer 2013 15:57

Re: DVD-Video -> stratové DTS / DVD-Audio -> bezstratové MLP?

Příspěvek od LUK »

Já nic testovat nepotřebuju, vím dobře jak co hraje, mám spousty SACD i Hi-resů a taky nemalý množství DVD-A. To progsociety dumá jestli je lepší DVD-A nebo SACD a o jejich přehrávání, ne Já. Já dobře vím, že je nepodstatný jestli je lepší SACD nebo DVD-A (nebo třeba Hi-res), protože co bude hrát líp to záleží případ od případu, vydání od vydání, nahrávku od nahrávky... to se odvíjí od masteringu/remasterignu, ten ovlivní výslednej zvuk daleko víc než to na jakým nosiči to pak vyjde.
A proto říkám, že není podstatný co je lepší, protože skvělá vydání alb vychází jednou na tom nosiči a podruhý zas na jiným a proto hifista potřebuje mít možnost přehrávat všechno možný aby si v těch případech, kdy je u stejný nahrávky možnost pořídit si to vydání třeba v Hi-res i na SACD atd., mohl bez omezení vybrat to co bude v tom daným konkrétním případě nejlepší.

Oldear
Příspěvky: 1326
Registrován: 23 kvě 2017 17:58
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: DVD-Video -> stratové DTS / DVD-Audio -> bezstratové MLP?

Příspěvek od Oldear »

LUK

No psal jsi tohle a proto jsem reagoval: """ Navíc kdy seženeš stejnou nahrávku se stejným masterem na DVD-A i na SACD? Já jsem na takovej případ ještě nenarazil. """

Tak jsem si dovolil ten příklad Ti napovědět a to v excelentní kvalitě.

Tak sorry, noo.

Jinak obsahově souhlas, to není potřeba kometovat - mám to stejně.

BTW: Hi-Res staženice sem netahej, tam je to bez záruky a nemá to žádnou závaznou normu, jen marketing. Někdy je to super, někdy neposlouchatelné. Nákup tohoto je prostě střelba od boku.

LUK
Příspěvky: 647
Registrován: 20 čer 2013 15:57

Re: DVD-Video -> stratové DTS / DVD-Audio -> bezstratové MLP?

Příspěvek od LUK »

Ano, říkal jsem, že jsem ještě nenarazil na vydání stejnýho alba na DVD-A i SACD (i když podotýkám, že vím, že pár takových existuje, ale prostě jsem na ně nikdy nenarazil). Tys ale dal příklad Blu-ray Audio a SACD a o to tu něšlo. Šlo o srovnání DVD-A a SACD a o to jak tyhle dva nosiče přehrávat. Ano, na DVD-A a Blu-ray Audio může být zvuk ve stejným rozlišení a formátu atd., ale neplatí to vždy a obecně to médium jaksi stejný není, že jo.

A pokud ti tedy šlo jen o to srovnání zvuku SACD vs PCM 24/192, tak ani to nepotřebuju, mám x vydání (právě klasiky) na SACD u kterých mám zároveň to samý i v Hi-res 24/96, 24/192..... (ledacos se dá sehnat například na prestomusic.com).

A to co v tomhle ohledu platí pro Hi-res, to platí úplně stejně pro všechny ostatní formáty a média/nosiče. Nic jako norma na kvalitu zvuku není u žádnýho nosiče. Ano, některý druhy nosičů (jako třeba CD a SACD) mají normovaný parametry zvukovýho záznamu, kterej se na nich nachází, ale na tom vůbec nezáleží, protože to nijak neurčuje zvukovou kvalitu toho záznamu. K čemu nám je, že mají některý nosiče mají normovaný parametry, když zvukaři ve studiu zabijou tu nahrávku/master kterej pak na ten "normovanej" nosič plesknou? Na všech CD je zvuk ve "stejnej kvalitě," neboli v "CD rozlišní" 16/44.1, a přesto některý CD hrajou špičkově a jiný mizerně, takže nějaký "normy" jsou nám tak jako tak k prdu. A to platí pro všechny nosiče i formáty úplně stejně, něco hraje kvalitně a něco hraje mizerně, CD, SACD, DVD-A, LP, Blu-ray, HDCD, XRCD..... a Hi-res nevyjímaje. A nakonec i na těch DVD-A a Blu-ray Audio discích se (mimo jiné) nachází hi-res vlastně taky (viz například 2.0 LPCM 192/24).

A střelba od boku to je u Hi-resu jen když stříliš naslepo a od boku. Když si zjistíš předem co a jak a kupuješ jen to o čem víš, že je to kvalitní, tak pak není problém. Ale to opět platí u Hi-res i u CD, LP, SACD atd....
V mainstremovejch žánrech jsou vydání v hi-res většinou jen průměr, nic moc až bída, těch kvalitních je o dost míň než těch mizerných, to je pravda, ale třeba v případě klasiky jsou nahrávky v naprostej většině kvalitní, takže u klasiky je i Hi-res v pohodě. Viz zmiňovaný prestomusic.com

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host