Při hledání hudby ve svém archivu už neprohlížíte jednotlivé složky, v lepším případě volíte z žánrů, alb, autorů. V Roonu vznikají nečekané spojitosti, díky nimž oprášíte zapomenuté kousky vaší hudební kolekce na základě stejného labelu, bubeníka, autora coveru, textů, producenta...
Než se tu zdlouhavě rozepisovat, jen zkratkovitě, co mě zatím zaujalo -
- skvělé grafické zpracování
- propojení s Tidal
- práce s metadaty: informace o téměř komukoli, kdo se na albu podílel. Krátké životopisy celých kapel, jednotlivých hudebníků přímo v aplikaci bez nutnosti listovat jiné internetové zdroje = forma hudebního časopisu. Doplňující informace pomocí linků na wiki, facebook, instagram, homepage, twitter. Přehled nadcházejících koncertů - spolupráce se Songkick.com
- internetové rádia
- díla klasické hudby je možno přehrát jako celek nebo např. allegro, adagio, allegro ...
- tlačítko Focus = pokročilý filtr: např. všechna alba do roku 1970, labelu DG, s Igorem Oistrakhem atp.
- tlačítko Discover = když náhodou nevíte, co si pustit, Discover nabídne grafický přehled namixovaný z vašeho archivu např. alb dnes přidaných+album, které vyšlo dnes před 20 lety+náhodný hudebník+náhodný label atp.
- možnost Multiroom= posílání hudby na více zařízení v domácnosti. Jakýkoli koncový streamer lze samozřejmě nastavit jako soukromý tak, že jej nebude zapínat někdo jiný ze svého ovládacího zařízení.
- Play/Radio=možnost přehrát album/skladbu/interpreta.. klasicky (tlačítko Play) nebo jako Radio - po dokončení přehrávání zvoleného playlistu přehrávání nekončí, nýbrž program automaticky naváže přehráváním stejné žánrové hudby.
Co potřebujete k provozu:
- Core: jádro, mozek systému, domácí hudební server. Tahá metadata z inetu, hudbu z Tidalu, vašeho archivu na NASu nebo interního disku přímo v Coru. Může to být samostatný WIN/MAC/Linux PC, který se tímto stává vašim hudebním serverem nebo se Core instaluje do výkonějších NASů Synology, Qnap. Popř. běžný pracovní počítač, který je zárověň i "ovladačem" Roonu. A proč vlastně zvolit samostatné zařízení namísto jednoho all-in-one streameru? Roon Core PC je neustále vytížený, updatuje informace vaší hudební databáze, komunikuje se spolupracujícími servery. Myšlenkou je tedy oddělit koncový streamer od vytíženého jádra. Jelikož je u nás požadavek na více zařízení, upustil jsem od stále běžícího pracovního PC a používám stařečka Asus ION, 4GB paměť, 32GB SSD. Systém Ubuntu, headless (bez monitoru). Roon Core posílá data na základě požadavků z..
- Control Apps: desktopové verze pro MAC, WIN nebo tablet/telefon s iOS, Android. Používám 10" fullHD Lenovo tablet s droidem. . A na konci stojí nečekaně..
- Output: streamer od věhlasného výrobce (https://roonlabs.com/partners.html), či jen další PC s připojeným nebo integrovaným DACem. U mě je to RPi2+Hifiberry DAC+ . Tento levný minimalistický streamer ve spojení s placeným softwarem mi stále vychází levněji než vyráběný celek (viz. předchozí link). O zvukové kvalitě lze diskutovat, mně zcela vyhovuje .
- nutnost připojení k internetu: jsem připojen stále, takže toto neřeším. Vývojáři tvrdí, že po prvotním zalogování vydržíte bez inetu více jak týden, pak dochází ke kontrole účtu. Samozřejmě se bez internetu ochuzujete při poslechu po hudbě o to nejdůležitější - metadata, popř. Tidal.
Srozumitelnější popis naleznete zde

https://roonlabs.com/howroonworks.html
Cena: software (1 Core + neomezený počet Output připojených zařízení) stojí v přepočtu cca 3.000,- /rok , popř. 12.500,- neomezeně. Když si chcete užít i integraci s Tidalem, pomyslná měsíční platba se navyšuje.
I když zatím používám Roon bez Tidalu, přesvědčil mě svou užitnou hodnotou natolik, že s ním počítám i nadále jako náhradu za freeware dosud používaný.
Nějaká videa -pán se chvilkami motá, mírně zdlouhavé, ale podrobné. -rychlý, jasný přehled i s informacemi navíc.
...pro dvouměsíční vyzkoušení softu samotného možná platí ještě kod NL1601HBPROJECT.
Zde https://roonlabs.com/pricing.html zvolte úplně dole "REDEEM NOW", vložte kód a zaregistrujte si účet.
Dotazy a zkušenosti jsou vítány
