Accuphase DP-570

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Příspěvky: 228
Registrován: 04 led 2016 19:59
Kontaktovat uživatele:

Accuphase DP-570

Příspěvek od pixel »

Zlato musí být dokonalé.
20. 5. 2021

Spolu s klesajícím prodejem digitálních nosičů se také omezuje počet aktuálních modelů CD a SACD přehrávačů. Týká se to nejen těch komerčnějších, ale také těch z nejvyšších kvalitativních pater. Japonská firma Accuphase (Accurate Phase) má zatvrzele CD/SACD přehrávače stále ve svém katalogu. Zdůvodnitelnost pořízení si takového přístroje potvrdíte po zjištění, že přehrávač je kombinací dokonalého CD/SACD pohonu a skvělého, univerzálního D/A převodníku. Jak je firemním zvykem, každý nový přístroj logicky navazuje na ty předchozí modely, ale s aplikací nových poznatků, součástek a technologických vylepšení. Pokud máte větší sbírku CD a SACD nosičů, stojí za úvahu, jestli si nepořídit něco nejdokonalejšího a perspektivního, přitom D/A převodník bude na dlouhou dobu aktuální. CD přehrávač DP-570 (šířka 465 mm, výška 151 mm, hloubka 393 mm a hmotnost 19 kg) mezi takové přístroje určitě patří a po čtyřech letech je logickým pokračováním modelu DP-560.

Stabilní konstrukce je základ
Design přístrojů Accuphase je již delší dobu unifikovaný, to znamená, že čelní panely mají stejný profil (dříve měly ostré hrany, později spodní hranu mírně zkosenou atd.). Současné modely mají na spodní hraně stále stejnou fazetu a rozlišit novější modely od starších můžete pouze drobnými detaily, jako je u DP-570 (cena 274.990 Kč) větší tlačítko funkce Play oproti předchozímu modelu a jinak rozmístěným potiskem.
Obrázek
Standardním základem je u Accuphase robustní, tuhé šasi poskládané z přesně vylisovaných ocelových plechů, se silným zlaceným čelním panelem vyrobeným z hliníkové slitiny. Vnitřní prostor přehrávače je rozdělen zhruba na třetiny, prostřední je určena pro instalaci snímací mechaniky. V levé části je kompletní napájecí zdroj včetně předimenzovaného stíněného plášťového síťového transformátoru. Zdroj je důsledně rozdělen na ovládací digitální a signálovou sekci včetně oddělených vinutí pro obě části. Napravo od mechaniky je deska logických obvodů a ovládání mechaniky. Dispozičně odděleny jsou signálové obvody v zadní části přehrávače. V levém bloku je analogová část, v pravé digitální část a jejich součástí jsou příslušné kontaktní zásuvky. Na rozdíl od předchozího modelu DP-560 je přepracovaná snímací SACD/CD mechanika, ta je uzavřena do kompaktního bloku masivním pětivrstvým krytem, odolným proti zpětné akustické vazbě a tlumící hluk provozu samotné mechaniky. Snímací mechanika je s blokem propojena prostřednictvím čtyř poddajných silentbloků z butylové pryže. Výsledkem je výrazné posunutí mechanického rezonančního kmitočtu o oktávu výš a jeho dokonalé zatlumení.

Přechod z digitálu na analog
D/A převodníky s konfigurací MDS+ (Multi Delta Sigma+) jsou osazeny osmikanálovým 32bitovým obvodem Hyper Stream II Sabre EX9028 Pro, pro každý kanál jsou zapojeny čtyři převodníky paralelně. Paralelní zapojení čtyř převodníků zvýší výsledný odstup rušivých napětí o 6 dB a ve stejném poměru vylepší i výsledné zkreslení a linearitu přenosu. Reprodukci se stabilním vzorkovacím kmitočtem a minimálním jitterem zaručuje obvod Asahi Kasei Microdevices AK4118. Analogové filtry Butterworth pátého řádu jsou nezávislé pro symetrické i nesymetrické výstupy a výstupní analogové napětí je možné řídit vypínatelným digitálním regulátorem s rozsahem 80 dB a krokem 1 dB.

Vzájemné digitální propojení přístrojů Accuphase usnadňuje propojení HS-Link Ver 2 (High Speed-Link). Zásuvky RJ45 a odpovídající kabely mají oddělený přenos datového a hodinového signálu (na rozdíl od HS-Link Ver. 1, u kterého jsou přenášena data s hodinovým signálem společným vodičem a na straně přijímače musí být zapojen PPL obvod). Přehrávač má HS-Link jak na výstupu pohonu, tak na vstupu převodníků a zjednodušuje čistě digitální připojení procesorů Accuphase (například Digital Voicing Equalizer DG-68).

Signálovou část je možné používat jako vysoce kvalitní D/A převodník s kmitočtovým rozsahem od 5 Hz do 50 kHz, zkreslením menším než 0,0006 % a odstupem rušivých napětí minimálně 120 dB). Kromě koaxiálního S/PDIF a optického Toslink je k dispozici USB B 2.0 vstup, pro využití převodníku jako „zvukové karty“. Přepínání digitálních vstupů je sekvenční, tlačítkem vpravo od diskové zásuvky. Na rozměrném displeji patří jeho levá část informacím o aktivním vstupu a formátu digitálního signálu. V pravé části displeje jsou standardní údaje o SACD/CD záznamu. Kromě CD a SACD záznamů pohon akceptuje i CD/DVD datové záznamy WAV, FLAC, DSF a DSDIFF. Vedle ovládání tlačítky na čelním panelu je k dispozici elegantní dálkový hliníkový ovladač RC-140.
Obrázek

Co jsem slyšel
Přehrávač byl připojen do sestavy s integrovaným zesilovačem Accuphase E-270, reproduktorovými soustavami Fyne Audio F1.12 přes síťovou pračku PS-530. Jako zdroj digitálního signálu byl připojen počítač MacBook Pro Retina 13“. Všechno bylo propojeno kabely Nordost a nainstalováno v showroomu AV Center Vinohradská. Pro poslech byly použity záznamy WAV a FLAC 44,1-192 kHz/16-24 bit, jazz, rock, klasika, pro mne referenční Miles Davis/Tutu (1986), Kind of Blue (1959/2013 HD Tracs) i SACD (Columbia CL1355), Rolling Stones/Let It Bleed (2012 Remastered), Bridges To Babylon (1997), Antonio Forcione & Sabina Sciubba/Meet Me In London (192 kHz Super Hi Def Edition, Naim), Diana Krall, The Girl in the Other Room, SACD/CD The Look of Love, SACD/CD Čajkovskij 1812 Telarc 2001, CD Rolling Stones Bridge to Babylon (Virgin Records 1997), Arild Andersen, Mira (ECM), Bill Evans Trio, How May Heart Sings, John Coltrane and Milt Jackson, Bags and Trane (1961, 2015 192 kHz/24bit) a další.

Přestože na výstupu reprodukčního zařízení byly připojeny reproduktorové soustavy s vysokou citlivostí, ani při plně vytočeném regulátoru (bez signálu) nebyl slyšet pozorovatelný šum. To je jedním z předpokladů dokonale dynamického poslechu. Reprodukce SACD je spektrálně neomezená s čitelnými detaily v pianissimech a neomezenými fortissimy. Obtížně se hledá jakýkoliv nedostatek. Stejně dokonalá je reprodukce digitálních Hi-Res záznamů na USB B vstupu.

Miroslav Láb


Výrobce: Accuphase
Zapůjčil: Perfect Sound Group s. r. o.
Hi-Fi studia: Amarock Studio, AVcenter.cz, HIFI Opava, HiFi Studio, HiFiStyl

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů