Advance Acoustic X-I125

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Příspěvky: 151
Registrován: 04 led 2016 19:59
Kontaktovat uživatele:

Advance Acoustic X-I125

Příspěvek od pixel » 15 čer 2018 03:38

Integrovaný zesilovač s širokou konektivitou i trumfem v rukávu.
15. 6. 2018

Na první poslech zesilovače ve třídě A obvykle málokdo zapomene. Komponent s nízkou účinností hřeje nejenom na duši, ale zčásti supluje rovněž „přímotop“, což je v chladném počasí praktické, naopak v parném létě spíše oběť na oltář věrného zvuku. Ti, kteří nemohou nebo nechtějí investovat do některého z highendových modelů, však nemusí zoufat. Provoz ve třídě A v obvyklých poslechových hladinách nabízejí vybrané zesilovače v široce otevřené třídě AB, do níž patří i sofistikovanější solitéři ve třídě G (na našem trhu zastoupené značkou Arcam) s tranzistory v koncovém stupni, jejichž dvoustupňové napájení se přizpůsobuje výstupnímu výkonu: ve třídě A pracují s ohledem na ještě přijatelné chlazení v každém kanále circa do výkonu 20 W, ale v menší poslechové místnosti s citlivějšími reproduktorovými soustavami potřebuje hudba mimo sporadické špičky zřídkakdy víc. Nejbližší konkurencí zesilovače X-i125, který je v nabídce francouzské značky mezi integrovanými zesilovači z řady Classic top modelem, tvoří anglický sok Arcam A39, za něhož si ovšem připlatíme zhruba 24 tisícovek. Podívejme se proto na „vlajkovou loď“ společnosti z městečka Brie-Comte-Robert v „přípařížském“ departementu Seine-et-Marne podrobněji.
Obrázek
Nová inkarnace
X-i125 není v katalogu značky Advance Acoustic úplný mladík, ale to neplatí o jeho nové verzi, která prošla ve Francii nepřeslechnutelným audiotuningem a pod původním typovým číslem je na trhu od konce minulého roku (distributoři byli zavčas upozorněni, aby „své“ skladové zásoby doprodali). Na čistém designu komponentu se samozřejmě nic nezměnilo. Jediné černé provedení zaujme na čelním panelu optickými efekty předsazené silné desky z transparentního organického skla. Ovládací prvky jsou z kovu a bíle podsvícené je okolí knoflíku multifunkčního ovladače i tlačítkového vypínače, které výjimečně zčervená pouze v pohotovostním režimu Standby. V horní části nejvíce upoutají „ručičky“ analogových VU metrů s podsvícenou (netypicky inverzní) stupnicí, která je modrá, stejně jako fluorescenční displej s bodovou matricí. Stále ještě vcelku kompaktní šasi na čtyřech pružně uchycených patkách je sice poněkud subtilnější (bezmála 15 kg však není úplně málo), ale konstruktéři zřejmě vycházeli z pragmatického přesvědčení, že tenhle integrovaný zesilovač potřebuje co nejlepší cirkulaci vzduchu a proto nemůže skončit v „základech“ domácí věže. Základna je však tuhá, protože má co nést. Koncept dual mono jen podtrhuje řešení napájecího zdroje se dvěma toroidními transformátory a baterií dvou filtračních elektrolytických kondenzátorů s celkovou kapacitou 20 000 μF. Diskrétně osazený koncový stupeň má v každém kanále dvě paralelně zapojené komplementární dvojice výkonových bipolárních tranzistorů americké firmy ON Semiconductor (NJW0281G a NJW0302G, každý se ztrátovým výkonem 150 W) na vlastních nevelkých chladičích, které však charakterizuje vysoký počet zvlněných žeber, nabízejících tak velkou plochu pro odvod balastního tepla sáláním. Nová inkarnace X-i125 vyžaduje umístění komponentu s mimořádně dobrou cirkulaci vzduchu, pro níž je hustá síť chladicích otvorů na horní stěně i bočnicích šasi pouze nutnou podmínkou. Klíčovou součást zmíněného audiotuningu totiž představuje vyšší klidový proud v režimu High Bias (aktivuje se posuvným přepínačem na zadním panelu, k jeho indikci slouží čelní kontrolka), v němž zesilovač pracuje až do výstupního výkonu 2x 20 W ve třídě A a „přitápí“ tak opravdu hodně. Do osmiohmových reprosoustav dokáže X-i125, který standardně pracuje ve třídě AB, dodávat trvale výstupní výkon až 2x 125 W (s poloviční zátěží pak 2x 160 W). Zapojení jinak zahrnuje i obvody sluchátkového zesilovače a korekčního předzesilovače, který sekunduje gramofonům s „magnetodynamickou“ přenoskovou vložkou (typu MM). Digitální vstupy využívají vesměs D/A převodník s obvodem Asahi Kasei AK4113, jen asynchronní port USB (typu B) má k dispozici čipset XMOS a obvod Wolfson WM8740; všechny digitální přípojky si však poradí se signály PCM až do 192 kHz/24 bitů.
Obrázek
Chytrá ergonomie
S jedním knoflíkem a tlačítkovým vypínačem na čelním panelu působí X-i125 až minimalisticky, ale zdání klame a všechno potřebné zvládáme i bez dálkového ovladače z výbavy. Opakované lehké zatlačení multifunkčního knoflíku, který obvykle slouží elektronické regulaci hlasitosti od 0 do 60 (po zapnutí přístroje je vždycky nastavena hodnota 20), totiž zpřístupňuje ve smyčce tónové korekce basů a výšek i vyvážení kanálů, aktivaci fyziologické regulace hlasitosti, funkce Bypass (přemostění tónových korekcí) a výstupních terminálů zesilovače, v neposlední řadě pak slouží k volbě některého ze čtrnácti (!) vstupů – sedmi linkových, gramofonového (Phono) a pěti digitálních (dvou koxiálních S/PDIF, optického a portů USB typů A i B), když poslední představuje rezervu pro volitelný Bluetooth adaptér WTX-500 (za 3200 Kč). Komfortnější i nepoměrně rychlejší obsluhu nám zprostředkovává dálkový ovladač, který dobře padne do ruky. Na čelním panelu musíme dále zmínit jednořádkový displej, který je pro nastavení všech hodnot nepostradatelný, a sluchátkový výstup pro „velkého jacka“ o průměru 6,35 mm. Mezi přípojkami na zadním panelu mají převahu pozlacené zdířky poro konektory cinch, jenž přísluší hlavně vstupům a výstupům. Kromě už jmenovaných nesmíme zapomenout na dva páry, které patří vstupu Amp-In a výstupu Pre-Out, defaultně osazenými zkratujícími propojkami, po jejichž vyjmutí lze X-i125 využít samostatně jako zesilovač výkonový či naopak řídící. Port USB-A umožňuje přehrávat audio z flashek nebo externích pevných disků, ale mínusem vždycky zůstane podpora omezená na komprimované soubory MP3. Asynchronní port USB-B umožňuje připojení osobního počítače, ale pro Windows musíme nejdříve stáhnout a instalovat ovladač z firemního webu, operační systémy Linux a OS X nás však této drobné komplikace ušetří. Osm izolovaných šroubovacích terminálů, které však limitují větší průřezy vodičů reproduktorové kabeláže (zakončení banánky představuje jistotu), slouží k připojení až dvou párů reproduktorových soustav. Pro zmíněný Bluetooth modul je vyhrazený firemní konektor, který má v sousedství zdířku pro jeho napájení (5 V). Zásuvka pro napájecí šňůru je dvoupólová.

Jen ho nechme, ať si topí
Nakonec se dostáváme ke zvuku. Pokud necháme přepínač High Bias v klidu, nevybočuje X-i125 nijak ze standardu dobře navrženého integrovaného zesilovače nižší střední kategorie, jehož hlavní devízu představuje solidní výkonová rezerva, která přijde vhod k ozvučení větší místnosti nebo při buzení reproduktorových soustav s nízkou hodnotou charakteristické. „Popostrčen“ do třídy A však mile překvapí bezprostředním, výborně kontrolovaným zvukem napříč celým akustickým pásmem, jehož kontury po loňském audiotuningu ještě zpevnily a zesilovač nevyvedou z míry ani členité nahrávky, v nichž je třeba kvitovat hloubku prostoru a lokalizaci jednotlivých nástrojů. Kdo hledá univerzální zesilovač za přijatelné peníze, měl by vědět, že X-i125 má blízko ke komornímu akustickému jazzu jako k symfoniím, rocku nebo elektronickým experimentům taneční scény.

Pavel Víšek


Výrobce: Advance Acoustic
Distributor: RP Audio

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host