Audiovector R6 Arreté

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Příspěvky: 273
Registrován: 04 led 2016 19:59
Kontaktovat uživatele:

Audiovector R6 Arreté

Příspěvek od pixel »

Skryté 3,5 pásmovky.
7. 5. 2024

Když Ole Klifoth nebyl spokojen s dostupnou produkcí reproduktorových soustav, po řadě pokusů v Kodani založil firmu Audiovector, která zahájila svou produkci v roce 1979 reproduktorovými soustavami Trapeze. Ty dokonce Audiovector současně reinkarnuje pod označením Trapeze Reimagined.

ObrázekV katalogu firmy jsou v současné době dvě série reproduktorových soustav z nichž ta vyšší má celkem osm základních modelů včetně vestaveb. Zdůrazňuji základních, protož řada modelů má více modifikací. Tak je tomu i u testovaného druhého nejvyššího modelu R6. Pod tímto základním označením se ukrývají tři modely Signature, Avantgarde a Arreté. Soustavy se na první pohled odlišují především vysokotónovými reproduktory. Základní koncept, konstrukce a rozměry ozvučnic (šířka 27,8 cm, výška 123,4 cm a hloubka 43,1 cm) jsou u všech tří modelů shodné. Všechny reproduktorové soustavy jsou 3,5 pásmové a jsou osazovány firemními reproduktory, vyráběnými stejně jako soustavy v Dánsku. Konstrukce měničů je vyvíjena v Audiovector a následně vyráběna jako OEM produkty u dánského výrobce.

Komplikovaná basová sekce
Testovaný model R6 Arreté je z těch tří modelů nejkomplikovanější a nejdokonalejší (kmitočtová charakteristika 23 Hz - 52 kHz). Na první pohled vypadá jako podlahová dvoupásmovka s dvojitým basovým reproduktorem. Základ, basová sekce je ale ukryta uvnitř ozvučnic, které mají štíhlé skříně vyrobené z tvrdého dřeva s vysokou hustotou HDF. Kapkovitý tvar půdorysu v kombinaci s přední kovovou a zadní laminovanou těžkou ozvučnicí vylučuje nežádoucí rezonance a vznik stojatých vln uvnitř ozvučnice. Rozšířená kovová základna soustavy v sobě ukrývá výstup basové ozvučnice Compound. Basový systém Audiovector Isobaric Compound Bass (IBC) je osazen dvěma měniči, vnitřní 6,5“ je v klasické basreflexové ozvučnici jejíž nátrubky jsou vyústěny na čelní ozvučnici pod středotónovými systémy. Tento menší reproduktor je na spodní stěně basreflexové komory další uzavřenou komorou spojen s vně vyzařujícím 8“ reproduktorem, který ústí do otevřené kovové základny.

Výkonné reproduktory mají kostry-koše vyrobeny jako tlakové odlitky z hliníkové slitiny a pohonné systémy jsou osazeny mohutnými feritovými magnety. Kmitací cívky jsou navinuty na formerech Titanium Coil Technology a membrány jsou z křížově pletených aramidových kompozitních vláken laminovaných syntetickými dřevěnými pryskyřicemi. Výsledkem jsou pevné, lehké membrány s dokonalým tlumením odolné proti deformacím a rezonancím a jsou předpokladem minimálního zkreslení. Středy přenášejí dva reproduktory 6“ s karbonovými membránami. U nejvyššího modelu Arreté je osazen vysokotónový reproduktor AMT (Air Motion Transformer), který byl zkonstruován Oskarem Heilem a poprvé byl aplikován v soustavách ESS (ElectroStatic Sound Systems) v roce 1972. Aktuální AMT systém Audiovector je postaven na ultrasilných neodymových magnetech a lehké mylarové membráně. Vlastní měnič je otevřen vepředu i vzadu bez omezení a má spodní rezonanci hluboko pod dělícím kmitočtem výhybky Soundstage Enhancement Concept (SEC).

Model R6 Arreté používá, na rozdíl od obou nižších variant, vedle standardního osazení nezávislý 3“ středotónový měnič umístěný v zadní žebrované ozvučnici. Jeho výhybka je navržena tak, aby vykompenzovaná výkonová charakteristika podporovala prostorovost na středních kmitočtech. Všechny reproduktory jsou spojeny s ozvučnicí pouze ve třech bodech systémem No Energy Storage (NES). Tím je zaručena minimální deformace košů a základních desek a potlačen přenos chvění z měničů na ozvučnici a naopak.

ObrázekDalší vychytávkou modelu Arreté je nová revoluční technologie uzemnění Audiovector Freedom. Je to podobné řešení, které používá firma Tannoy. Všechny kovové díly, především koše reproduktorů jsou vzájemně propojeny a připojeny na další nezávislou svorku na zadním panelu. Toto opatření má potlačovat zkreslení způsobené pohybem mezi díly měničů. Pasivní výhybka je zakončena dvěma páry zlacených svorek pro biwire připojení a jednou nezávislou svorkou na zadním laminovaném panelu.

Vnitřní kabeláže jsou provedeny kryogenizovanými vodiči ze sedmidevítkové mědi (99,99999 %) a pasivní výhybka je osazena pouze nejkvalitnějšími součástkami. Soustavy Audiovector R6 Arreté mají jmenovitou impedanci 8 ohmů, uváděnou charakteristickou citlivost 91,5 dB/W/m a zatížitelnost až 450 wattů.

Dobře vypadají a skvěle hrají
Soustavy Sudiovector R6 Arreté byly nainstalovány v showroomu AV Center, který má relativně velký objem. Byly zapojeny biamp na výstupy integrovaného zesilovače Chord Electronics Ultima Integrated a výkonového zesilovače Chord Electronics SPM 1050 MK II. Jako zdroj signálu byl připojen streamer Rose RS150 a USB disk Lacie ve spojení s Roon aplikací a službou Tidal ovládanými tabletem iPad a všechno bylo propojeno kabely Chord. Pro test byla použita pro mě standardní sada záznamů: Miles Davis/Tutu (1986), Kind of Blue (1959/2013 HD Tracs) i SACD, Rolling Stones/Let It Bleed (2012 Remastered), Bridges To Babylon (1997), Antonio Forcione & Sabina Sciubba/Meet Me In London (192 kHz Super Hi Def Edition, Naim), Diana Krall, The Girl in the Other Room, Arild Andersen, Mira (ECM), Bill Evans Trio, How May Heart Sings, John Coltrane and Milt Jackson, Bags and Trane (1961, 2015 192 kHz/24bit) a další. Služby Tidal Master.

Reprodukce je vyvážená navíc v členitém a objemném prostoru prostá stojatých vln, to znamená, že basy jsou konkrétní nerozplizlé, s pevnými konturami. Vzhledem k množství řady pasivních soustav okolo, jsem měl pocit, že energie na nízkých kmitočtech je jimi pohlcována a basů bude v běžném prostoru nepatrně více. Stejně tak nebyl vzhledem k větší vzdálenosti stěny za soustavami plně prokazatelný vliv přídavného zadního středotónového reproduktoru. Nicméně reprodukce je nenápadně jednoduchá, nepostrádá žádné detaily, spektrálně je vyvážená s se stabilní lokalizací, vokály jsou skvělé a přirozené. Ani po delším poslechu se v reprodukci neobjevuje nic nepřirozeného nebo nepříjemného. Vlastně u soustav za ¾ miliónu bych to ani nepředpokládal. Audiovector R6 Arretté jsou vynikající soustavy jejichž přednosti vyniknou v běžném obytném prostoru, ve kterém se prosadí ozvučnice Compound a zadní středotónový měnič.

Miroslav Láb


Výrobce: Audiovector
Zapůjčil: Audio Center Czech s.r.o.
Hi-Fi studia: AVcenter.cz, RODEL - AUDIO, Avitsmart, Hi-Fi Studio FM, HiFi Studio, LEPŠÍ ZVUK, PureSound

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host