Cambridge Audio ALVA ST

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Příspěvky: 246
Registrován: 04 led 2016 19:59
Kontaktovat uživatele:

Cambridge Audio ALVA ST

Příspěvek od pixel »

Moderní pocta Edisonovi.
20. 6. 2022

Londýnská značka Cambridge Audio diskofilům dlouho nabízela jen korekční předzesilovače pro gramofonové přenosky, protože vstupy Phono u svých zesilovačů mimo základní třídu vynechávala. Mezi výrobce gramofonů vstoupila na jaře roku 2019 modelem ALVA TT, pro jehož název zvolila druhé křestní jméno Thomase Edisona. Jeho fonograf byl sice na cestě k modernímu gramofonu slepou uličkou, ale primát v mechanickém záznamu zvuku na voskový váleček americkému vynálezci sotva kdo upře. V lednu, na veletrhu CES v Las Vegas, značka s novou generací modelu ALVA TT V2 představila zároveň dostupnější gramofon ALVA ST, který se nedávno začal prodávat za 25 990 Kč také u nás. Dostupný je v jediném provedení s horní hliníkovou deskou, anodizovanou do odstínu lunární šedé, sjednocujícího barevně komponenty z aktuálního katalogu Cambridge Audio.

Bohatá výbava, základní přenoska
Gramofon ALVA ST, který je opatřený odklopným protiprachovým krytem z transparentního kouřového plastu, se rozměry 43,5 x 13,9 x 36,7 cm od vyššího modelu ALVA TT V2 neliší, mezi jeho rozdílové prvky patří robustnější talíř, kvalitnější přenoska a přímý náhon talíře, který zajišťuje pomaluběžný motor (ALVA ST je klasický, ručně ovládaný „řemínkáč“). Nízká skříňka „trůní“ na dvou páscích z mechové pryže, jež omezují mechanickou vazbu gramofonu s hudebním nábytkem. Talíř z tlakově litého hliníku o průměru 305 mm, zatlumený nahoře silnou pryžovou podložkou pod vinyly, který se otáčí na hřídeli v přesném ložisku, hmotní dohromady téměř 1 kg a jeho pohon zajišťuje tichý, pružně uložený stejnosměrný motorek prostřednictvím plochého pryžového řemínku, kterým je opásané mezikruží na vnitřní straně talíře, suplující obvyklý plastový subtalíř. Důležitou inovaci představuje zakázkově vyráběné přímé hliníkové raménko s efektivní délkou 221,5 mm, které využívá i vyšší model ALVA TT V2. To je tentokrát vybavené odnímatelnou hlavicí se standardním půlpalcovým uchycením, které spolehlivě fixuje bajonetový mechanismus.
Obrázek
Gramofon je defaultně osazený japonskou MM přenoskou Audio-Technica AT95E, která už v mladší verzi disponuje diamantovým eliptickým hrotem, který odpovídá proporcím nože, vyřezávajícího drážky do hliníkové fólie, z níž vzniká lisovací matrice (starší verze AT95 byla osazená hrotem sférickým, který v drážce navíc vykonával nežádoucí pohyb nahoru a dolů). Doporučená svislá síla na hrot 20 mN svědčí o malé boční tuhosti přenosky, zčásti už předjímající solidní zvuk. Audio-Technica AT95E (prodává se kolem 1200 Kč) jako „startovní“ postačuje, v základní třídě nenajdeme mnoho lepších. Protizávaží v zadní části raménka postrádá stupnici, ale snadné nastavení síly na hrot umožňuje přibalená mechanická vážka Ortofon. Magnetický antiskating, kompenzující dostředivou sílu raménka, lze regulovat kolečkem poblíž jeho uchycení v kardanově závěsu. Základní uživatelský komfort zajišťuje páčka hydraulicky tlumeného zvedáčku, obsluhu však zjednodušuje elektronická volba rychlostí, ovládaná tlačítky 33 a 45, jež najdeme v levém předním rohu poblíž většího tlačítkového vypínače s integrovanou centrální kontrolkou. Ten slouží i k zastavení pohonu talíře, který jinak aktivuje stisk jednoho ze sousedních menších tlačítek. Energii šetří funkce APD (Auto Power Down), která po dvaceti minutách nečinnosti gramofon automaticky uvede do pohotovostního režimu Standby.

Elektronická výbava gramofonu zahrnuje phono předzesilovač s vyrovnanou ekvalizační křivkou RIAA (leží v tolerančním pásmu ±0,3 dB) a ziskem 42 dB, vyhovujícím MM přenoskám i vysokoúrovňovým MC přenoskám, který obvodově vychází z firemního modelu ALVA Solo. Signál z předzesilovače (případně nezesílený přímo z přenosky) je vyvedený vzadu na pár pozlacených zdířek pro konektory cinch. Nechybí zde ani vypínač phono předzesilovače. Konektivitu rozšiřuje bezdrátové rozhraní Bluetooth, které pro náročnější majitele rehabilituje podpora kodeku aptX HD, který při rozlišení 48 kHz/24 bitů pracuje s datovým tokem až 576 kb/s (vhodnou „protistranu“ tvoří obdobně vybavené firemní integrované zesilovače CXA61 a CXA81, ale kabel je samozřejmě kabel…). K párování slouží malé tlačítko, praktický je vypínač modré kontrolky, která za gramofonem večer vytváří zbytečnou iluminaci. Zbývá zmínit zdířku pro napájecí adaptér (12 V/2 A). Příslušenství obsahuje solidní signálový kabel s masivními konektory cinch a pozlacenými kontaktními ploškami, který je už na pohled vzdálený neblaze proslulým „tkaničkám“.
Obrázek
Perspektivní komponent
Test se uskutečnil v poslechové místnosti společnosti TYKON v Ostravě, kde gramofon doplnily integrovaný zesilovač Cambridge Audio Edge a reprosoustavy Acoustic Energy AE520. Napájení komponentů ošetřil síťový filtr Shunyata Research Everest. Signálové kabely pocházely z příslušenství gramofonu, reproduktorové byly Acrolink 7N-S1400. Testovací skladby jsem vybral z LP desek Dire Straits: Dire Straits (Vertigo, 1978, reed. Mobile Fidelity Sound Lab, 2019; 2LP, 45 RPM), Marc-Antoine Charpentier: Te Deum / Choir Of King’s College, Academy of St. Martin-in-the-Fields, dir. Philip Ledger (EMI, 1978), Jethro Tull: Aqualung (Chrysalis, 1971, reed. 2011) a Reference Sound Check (in-akustik, 2014).

Gramofon točí v rámci své třídy přesně, prakticky neslyšně a vytváří ideální podmínky pro přenosku Audio-Technica AT95E, „zodpovídající“ z větší části za zvuk. Ten je čistý, s vyváženým poměrem trochu měkčích basů a detailních výšek. Sykavky jsou víceméně bezproblémové a přeslechy velmi dobré. Přehledná hudební scéna je vykreslena zeširoka. Dlužno poznamenat, že přenoska je u komponentu této třídy přibalena spíše jako bonus, gramofony ve střední třídě jsou už obvykle dodávány bez přenosky. Pro nejdostupnější konverzi lze doporučit MM přenosku Ortofon 2M RED (za 2790 Kč), které platí za referenci nižší střední třídy), ale kvalitám gramofonu i vestavěného phono předzesilovače (samostatný komponent ALVA Solo stojí 5990 Kč), jemuž zvuk vděčí za čisté dynamické špičky, by lépe odpovídala přenoska Ortofon 2M BLUE (za 5390 Kč).

Pavel Víšek


Výrobce: Cambridge Audio
Zapůjčil: Hi-Fi studio TYKON s.r.o.
Hi-Fi studia: HI-FI studio TYKON, AVcenter.cz, Cinema Shop, RODEL - AUDIO, Audiofriend, Avitsmart, EXCELIA HIFI, Hi-Fi Studio FM, Hifi Hejhal, HIFI Opava, HiFi Safír Olomouc, HifiSound Studio, Melodie, PP HiFi Studio, RothAudio, Studio BRITEK, Studio Eso, Studio Luxusní elektronika, TELSAT Benešov

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host