Denon AVR-X2600H

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Příspěvky: 195
Registrován: 04 led 2016 19:59
Kontaktovat uživatele:

Denon AVR-X2600H

Příspěvek od pixel »

Domácí audiovizuální centrála.
19. 7. 2019

Japonská značka Denon začala s generační výměnou svých AV receiverů v řadě X u sedmikanálových modelů, jež umožňují mimo jiné nezávislé ozvučení druhé zóny, v domácích kinech standardně podporují formáty Dolby Atmos i DTS:X, a náročnější posluchači při stereofonní reprodukci oceňují jejich možnost bi-ampingového buzení hlavních reprosoustav. Bohatá výbava je deleguje jako domácí audiovizuální centrály, s nimiž lze počítat i pro multiroomový systém. Pozornost jsme v testu zaměřili na AVR-X2600H (za 18 190 Kč), prostřední ze tří 7.2 AV receiverů, protože nabízí nejen zajímavý poměr užitné hodnoty k ceně, ale v katalogu jako jediný z řady figuruje rovněž ve verzi AVR-X2600H DAB (stojí 19 990 Kč), u níž mezi zdroji signálu AM/FM tuner doplňuje tuner digitální DAB/DAB+. Zevnějšek se proti předchůdci AVR-X2500H prakticky nezměnil, u jediného černého provedení se stolní bází 434 mm zůstal zachovaný panel i ovládací prvky z plastu, ale výrazně posílila výbava, která komponent nadlouho uchrání od morálního zastarávání.
Obrázek
Diskrétně osazené výkonové zesilovače
Jistotu u modelu AVR-X2600H představuje osvědčený sedmikanálový zesilovač s diskrétně osazenými koncovými stupni ve třídě AB, které budí klasický napájecí zdroj s robustním transformátorem v provedení EI. Značka Denon se mezi parametry neomezuje na výstupní výkon, jehož komponent dosahuje při buzení jediného kanálu (zde 150 W, vztažených k impedanci 6 ohmů, kmitočtu 1 kHz a harmonickému zkreslení 1 %), ale uvádí i solidní hodnotu 2x 95 W ve stereu (pro celé akustické pásmo a podstatně nižší harmonické zkreslení 0,08 %). Z celkového příkonu 500 W však snadno odhadneme, že s dostatečnou výkonovou rezervou můžeme počítat i při multikanálovém provozu. Dvourozsahový AM/FM tuner u stanic v pásmu velmi krátkých vln podporuje základní funkce RDS a v paměti má místo na 56 předvoleb. Díky síťovým funkcím tuneru konkuruje bezpočet internetových stanic se zázemím serveru TuneIn a přímé podpoře se těší také účty u síťových služeb Tidal, Deezer či Spotify. Přístup k síti otevírá duální rozhraní Wi-Fi (2,4 i 5 GHz), ale zvolit lze také stabilnější připojení po kabelu prostřednictví ethernetového vstupu LAN. Kompatibilita zahrnuje formáty ztrátové (AAC, MP3, WMA) a bezeztrátové (ALAC, FLAC, WAV), zvláštní skupinu tvoří jednobitové streamy DSD. D/A převodník podporuje signály PCM do 192 kHz/24 bitů, DSD až do 5,6 MHz (DSD128). Audio lze přehrávat ze sítě a prostřednictvím čelního portu USB-A rovněž z flashek či externích paměťových disků. K bezdrátovému streamování slouží Bluetooth, mladší verze AirPlay 2, která už kromě výrobků Apple podporuje i produkty jiných značek (Samsung, LG, Sony a Vizio), a integrované technologie HEOS: AVR-X2600H je klientem této multiroomové platformy, pouze je třeba do chytrého telefonu či tabletu instalovat aplikaci HEOS, dostupnou ve verzích pro operační systémy Android a iOS.

Ostrý obraz, dobrý zvuk
V široké konektivitě hraje prim deset rozhraní HDMI. Osm vstupů (včetně jednoho čelního) má plnou podporu ochrany digitálního obsahu HDCP 2.3, zaručující kompatibilitu s Ultra HD televizory a Blu-ray přehrávači, jež spojuje rozlišení 4K. Dva výstupů pak využívají rozšířený zpětný kanál eARC, umožňující přenášet nekomprimovaný a objektově orientovaný „3D“ zvuk z televizoru jediným HDMI kabelu. U videa jsou samozřejmostí moderní standardy Dolby Vision, HDR10, HLG, formát 4:4:4 nebo barevný prostor BT.2020. Stranou nezůstaly ani inovace ve zvuku. Kromě kompletní nabídky formátů prostorového zvuku v čele s Dolby Atmos a DTS:X jsou nově k dispozici i Dolby Height Virtualization a DTS Virtual: X, které jsou zatím nejlepším přiblížením k oběma zmíněným objektově orientovaným formátům v „domácích kinosálech“, u nichž se jejich majitelé z nejrůznějších důvodů neodhodlají k instalaci stropních reproduktorů. Rozebírat kompletní nabídku přípojek je nad rámec tohoto testu, z tuctu různých vstupů si zasluhuje vypíchnout především Phono, který umožňuje k AV receiveru připojit gramofon osazený přenoskou typu MM (vinyly v posledních letech představují jediné fyzické nosiče, jejichž prodeje rostou). Mezi šesti výstupy nechybí sluchátkový, dva pro aktivní subwoofery a linkový pro ozvučení druhé zóny, zbývající dva náleží videu (komponentní, kompozitní k monitoru). Přítomnost sériového rozhraní RS-232C napovídá, že komponent lze integrovat do systémů chytrých domácností.
Obrázek
Snadná obsluha i široká nabídka
U nejmladších generací AV receiverů neustále roste uživatelský komfort a výjimkou není ani Denon AVR-X2600H. Nabídka hlasových asistentů je reprezentativní: Amazon Alexa, Apple Siri a samozřejmě Google Assistant. Obsluhu usnadňuje pokročilé grafické menu s funkcí „průvodce, ale to nejdůležitější je asi automatická kalibrace Audyssey MultEQ XT, která na osmi předepsaných pozicích měřícího mikrofonu (k němu je v příslušenství k dispozici i stojánek z papírové lepenky, ale lepší alternativou je jednoduchý stativ, který lze levně pořídit v každém foto bazaru) konkrétní místnost „propískne“ testovacím signálem a přizpůsobí nastavení komponentu její akustice. Je třeba zdůraznit, že nejde pouze o rychlost a pohodlí: z výsledků měření, které lze v menu zobrazit, je zřejmé, že v manuálním režimu jen „podle ucha“ žádné odpovídající hodnoty nenastavíme. Jinak možností nastavení zvuku je téměř bezpočet, kromě obligátních tónových korekcí basů a výšek, jež lze nastavit v režimu Tone (vždy ±6 dB), lze nastavit různé mody Movie, Music a Game, ale audiofilové zvolí nejspíš Pure (Direct), který obchází veškeré ekvalizační křivky, tónové korekce i funkce systému Audyssey (Audyssey Dynamic Volume a Audyssey Dynamic EQ pro udržování průměrné úrovně hlasitosti, resp. průběžnou korekci frekvenční charakteristiky), mimo to vypíná displej i s právě nepotřebnými digitálními obvody. V příslušenství najdeme dálkový ovladač, který má silnou konkurenci v aplikaci Denon Remote, kterou si můžeme stáhnout pro chytrý telefon či tablet opět ve verzích pro Android a iOS.
Obrázek
Obstojí v domácím kině i ve stereu
AV receiver AVR-X2600H jsem testoval v showroomu společnosti Eurostar Ostrava ve středočeských Čestlicích v sestavě s Blu-ray přehrávačem McIntosh MVP901 a reprosoustavami Bowers & Wilkins z nové série 600: třípámovými podlahovkami 603, dvoupásmovým centrem HTM6, dvoupásmovými satelity 606 a aktivním subwooferem ASW610, když veškerá kabeláž byla německé značky InAkustik. Jako testovací jsem vybral ukázky z disků Blu-ray Dolby Atmos Demo Disc /Sept 2016 (Dolby Labs., 2016), 2019 DTS Demo Disc Volume 23 (DTS, 2019) a Peter Gabriel: Secret World Live (Eagle Rock Entertainment, 2012), pro posouzení audia pak z CD The Knack: Get The Knack (Capitol-Music on CD, reed. 2016), Igor Stravinsky: Le Sacre du Printemps/The Firebird (Deutsche Grammophon, 2003) a Rob Wasserman: Trios (GRP, 1994). A/V receiver Denon nabídne v typickém „obývákovém kinosále“ čistý dynamický zvuk s detailně vykresleným prostorem i docela štědrou výkonovou rezervu. Pochválit je třeba inovativní technologie Dolby Height Virtualization a DTS Virtual: X, které dokáží ve zvukových stopách formátů Dolby Atmos, resp. DTS:X realisticky zprostředkovat (fyzickou) výšku toho kterého zvuku a dávají zapomenout na poměrně rozšířené nástavce s elevačními reproduktory na hlavní sloupové reprosoustavy, jejichž funkce je často problematická (tu určuje optimální výška stropu, o níž většina výrobců v dokumentaci „taktně mlčí“, i když k vysokým stropům bytů ve starších činžácích zvuk z elevačního reproduktoru možná ani „nedoletí“, natož aby se ještě odrazil směrem k posluchači). Koncertní videa mají atmosféru živých vystoupení a v bi-ampingovém režimu AV receiver obstojí přes jednodušší zapojení koncových stupňů (ve srovnání s dvoukanálovými zesilovači) i ve stereu. Elektrodynamické reproduktory totiž pohánějí kmitací cívky s impedancí, která zahrnuje odpor a indukčnost. Největší akustický výkon náleží (středo)basovým měničům s kónickými membrány, jež vykazují nemalou setrvačnost. Když na svorkách reproduktoru špička signálu odezní, membrána ještě chvíli (řádově milisekundy) dokmitává a reproduktor přes elektrickou výhybku dodává do tweeteru vlastní elektrickou energii: dochází k nežádoucímu prolínání basů se středními kmitočty. To u bi-ampingu odpadá, protože každý měnič budí vlastní zesilovač. Na závěr je třeba ještě upozornit na některé záludnosti, které bez pozorné četby manuálu neobjevíme. Při poslechu hudby je totiž třeba v Audiu (nastavení Audyssey) zvolit režim Flat. Pokud tak neučiníme, platí defaultní nastavení Reference, jehož zvuk i ve stereu vyhovuje zvukové stopě filmů.

Pavel Víšek


Výrobce: Denon
Distributor: Eurostar Ostrava s.r.o.
Hi-Fi studia: AVcenter.cz, Cinema Shop, ALTEI, Art Audio Video, AuVa elektro, DENON salony, Elektro Fresh, EXCELIA HIFI, Fonodis studio, Hifi Hejhal, HiFi Safír Olomouc, HiFi Studio, House Of Music, JASYKO, LEPŠÍ ZVUK, Melodie, PP HiFi Studio, PROFIMEDIA High End Audio Video, RothAudio, Studio Eso

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti